אנדומטריוזיס אבחון

מהו אנדומטריוזיס וכיצד עורכים אבחון?

אנדומטריוזיס הינה מחלה גינקולוגית המופיעה על פי רוב אצל נשים בגיל הפריון. מחקרים מראים כי 10% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מאנדומטריוזיס. מחלה זו נוצרת מהופעת תאים הדומים לתאי רירית הרחם, מחוץ לחלל הרחם, בעיקר באזור הבטן והאגן. התאים תופחים ומפרישים דם וחומרים אחרים בדומה לתאי רירית הרחם וכתוצאה מכך נוצרים תהליכים דלקתיים, ציסטות והידבקויות. אבחון האנדומטריוזיס מורכב ומאתגר, פעמים רבות יש אחור באבחנה וכתוצאה מכך יש החמרה בתסמינים ובסימפטומים.

מאמר זה נערך ע"י ד"ר מורן פז  גינקולוג מומחה וצוות המרפאה לאבחון וטיפול באנדומטריוזיס מתוך מטרה לתת מענה על מספר שאלות אופייניות בנושא אבחון אנדומטריוזיס: מהם התסמינים? כיצד מאבחנים ? מהן דרכי הטיפול בעקבות האבחון ועוד.

מהם הגורמים למחלת האנדומטריוזיס?

קיימות מגוון רחב של סיבות העשויות לגרום להתפתחות מחלת האנדומטריוזיס:

 • פלישה של תאי רירית הרחם (אותה שכבה שמשילה עצמה בכל מחזור בהיעדר הריון, בדמות הדימום הווסתי) דרך החצוצרות אל חלל האגן.
 • התפתחת של תאים במקום שאינו טבעי להם, מדובר בתאים הדומים לתאי רירית הרחם, שמקורם מאותו תא אב.
 • ישנה תאוריה המייחסת לגנטיקה השפעה על התפתחות האנדומטריוזיס, הראיה לכך היא העובדה שהיסטוריה משפחתית של מחלת האנדומטריוזיס מעלה את הסיכון להתפתחות המחלה.
 • תפקוד לקוי של המערכת החיסונית היכול לתרום להתפתחות אנדומטריוזיס, כאשר הגוף לא מצליח לזהות או לתקוף תאי האנדומטריוזיס שממוקמים במקום שהם אינם אמורים להיות בו. הכשל הזה מאפשר למחלת האנדומטריוזיס להתבסס, על כל המשתמע מכך.

מהם התסמינים לאנדומטריוזיס?

נשים עם אנדומטריוזיס סובלות בדרך כלל מתסמינים בזמן המחזור ו/או בזמן הביוץ, או מתסמינים שקיימים לאורך כל החודש כאשר תסמינים אלו הופכים להיות חמורים יותר בזמן מחזור ובזמן הביוץ. התסמינים השכיחים לאנדומטריוזיס כוללים:

 • דימום חריג – דימום או הפרשות חומות המופיעים לפני או אחרי הווסת או בין המחזורים
 • דימום מוגבר בזמן המחזור
 • כאבים קשים בזמן הווסת
 • כאבי אגן כרוניים
 • כאבים קשים בגב התחתון
 • כאבים בזמן קיום יחסי מין ולאחריהם
 • הפרעות במערכת העיכול – עצירות או שלשולים, דימום רקטאלי \ תחושת חוסר התרוקנות לאחר יציאה  וכאב בזמן יציאות
 • הפרעות במתן שתן- קלות עד חמורות
 • תיתכנה בעיות פריון – בעיקר קשיים בכניסה להריון ( כ 40% מהנשים עם אי פריון סובלות מאנדומטריוזיס )

חשוב לציין כי נשים הסובלות מהמחלה לאו דווקא יפתחו את התסמינים הללו כולם או חלקם ולא פעם המחלה קיימת גם כשהתסמינים לא מורגשים או מורגשים בחלקם.

כיצד מאבחנים אנדומטריוזיס?

אבחון  רפואי של מחלת האנדומטריוזיס הנו מורכב ומאתגר. בממוצע קיים לצערנו איחור באבחון אנדומטריוזיס של מעל לעשור. הדבר גורם להחמרה בתלונות, החמרה של המחלה וקושי רב יותר בטיפול. אבחון האנדומטריוזיס מתבסס, על תסמיני המחלה, בדיקה גינקולוגית (בהנחה וניתן לבצעה) ובדיקות הדמיה שונות ( אולטרה-סאונד ולעיתים בדיקת MRI ). יש לציין כי גם במקרים בהם הבדיקה הגופנית והגינקולוגית על ידי הרופא הגינקולוג, לא העלו ממצאים  ותסמינים מתאימים, לא ניתן לשלול אנדומטריוזיס. אבחון  אנדומטריוזיס סופי נערך על ידי ניתוח המבוצע בגישה לפרוסקופית, אם כי ברב המקרים אין צורך לבצע ניתוח בכדי לאבחן אלא מספיק להסתמך על תסמני המחלה בשילוב עם בדיקות ההדמיה.

מה כולל היעוץ רפואי לאבחון אנדומטריוזיס?

אבחון אנדומטריוזיס נערך על ידי גינקולוג מומחה בתחום, המתשאל ולוקח אנמנזה מהמטופלת באשר לתסמינים השונים, לרבות ביצוע בדיקה גינקולוגית יסודית. רופא גינקולוג מומחה מנוסה בטיפול, באנדומטריוזיס יוכל כבר בשלב זה לקבל תמונת מצב ראשונית ולהבין ממה המטופלת סובלת, ובהתאם לכך לקבוע אם יש חשד גבוה לאנדומטריוזיס.

לאחר אבחון האנדומטריוזיס הכולל הערכה  מלאה של מצבה של המטופלת, לרבות ממצאי הבדיקה הגופנית והגינקולוגית וכל המידע על התסמינים, הגינקולוג המומחה יבנה תכנית טיפולית שמתאימה למטופלת. תכנית זו כוללת החלטה על הצורך בטיפול רפואי ועל אופן הטיפול הרפואי, האם להמליץ על טיפול תרופתי או ניתוחי, האם יידרשו  טיפולים משלימים נוספים ועוד.

איזה בדיקות נערכות לאבחון האנדומטריוזיס?

לפרוסקופיה אבחנתית לאבחון אנדומטריוזיס

לפרוסקופיה – פעולה ניתוחית פשוטה יחסית מאפשרת אבחון חד משמעי ומדויק לאנדומטריוזיס. ההליך כולל ביצוע חתך קטן בדופן הבטן, דרכו מחדירים סיב אופטי זעיר, שמספק סקירה מקיפה של האיברים בבטן ובאגן. כך ניתן לזהות בצורה מדויקת את מוקדי האנדומטריוזיס, גודלם ומיקומם. במהלך הלפרוסקופיה ניתן ליטול ביופסיה מהנגעים כדי לאשר בבדיקת מעבדה פתולוגית שמדובר בתאי רירית הרחם ובמחלת האנדומטריוזיס.

בדיקת אולטרסאונד גינקולוגי לאבחון אנדומטריוזיס

בדיקת אולטרסאונד גינקולוגי, נמנית על מערך הבדיקות הראשוניות שהגינקולוג מבצע לצורך אבחון אנדומטריוזיס. לרוב מבצעים אותה כבר בפגישת הייעוץ  הרפואי הראשוני. הבדיקה מבוצעת בדרך כלל באופן וגינלי. באמצעותה ניתן לאבחן ציסטות שחלתיות, מוקדים של אנדומטריוזיס בשריר הרחם ובאגן, וכן אבחון אנדומטריוזיס למעורבות של הרקטום ושל שלפוחית השתן. באם המטופלת לא קיימה יחסים בעבר – הבדיקה תבוצע בגישה ביטנית.

בדיקת MRI, אולטרסאונד רקטאלי, אולטרסאונד כליות לאבחון אנדומטריוזיס

לעיתים, במטרה לסייע לרופא הגניקולוג המומחה באבחון האנדומטריוזיס ובהכנת תכנית הטיפול, נדרשות  בדיקות הדמיה נוספות כדוגמת MRI , אולטרסאונד רקטאלי ואולטרסאונד כליות. בדיקות אלה אינן מבוצעות לצורך  אבחון האנדו מטריוזיס, אישור או שלילה של המחלה אלא על מנת לזהות מיקום מדויק של מוקדי האנדומטריוזיס. כל זאת במטרה לבחון את מידת המעורבות של נגעים ברקמות השונות ובמערכות ואיברים סמוכים כגון מערכת העיכול, מערכת השתן ועוד. כך לדוגמה, הרופא יפנה לבדיקת ה- MRI בעיקר כשבאבחון האנדומטריוזיס, עולה חשד למעורבות נרחבת של איברי חלל האגן או עקב ממצאים חריגים שהתגלו בבדיקות קודמות. באמצעות אולטרסאונד רקטאלי ניתן לזהות נגעים שונים בדופן המעי, שעולה חשד לגביהם עקב התסמינים. אולטרסאונד כליות נעשה על מנת לבחון מעורבות אנדומטריוזיס במערכת השתן.

מהם הקריטריונים לאבחון והערכת האנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס שטחי

זהו מצב אופייני לשלבי המחלה הראשוניים בדרך כלל. אנדומטריוזיס שטחי בא לידי ביטוי בפיזור שטחי של המחלה על השכבה הפנימית של הבטן והאגן. מצב זה לעיתים קשה יותר לאבחון בשל היעדר ממצאים בבדיקות ההדמיה.

אנדומטריוזיס עמוק

מדובר באנדומטריוזיס מתקדם, שבו נמצאים נגעים גם באזורים אחרים כמו דופן האגן, המעי גס, הרקטום, מערכת השתן ואף מערכת העצבים. במצבים נדירים נגעי המחלה עשויים להגיע גם לריאות ולמוח.

מהן דרכי הטיפול באנדומטריוזיס?

ההמלצות הרפואיות וההחלטה כיצד לטפל באנדומטריוזיס תיקבענה על ידי  רופא גינקולוג מומחה בתחום, אשר יבחן את השיקולים בהתאם לגיל האישה, מצבה הבריאותי, רצונה להיכנס להריון, חומרת הממצאים ועוד. לעיתים נדרשת התייחסות רב תחומית לנושא, המערבת אנשי מקצוע מתחומים נוספים.

טיפול תרופתי  לאנדומטריוזיס

טיפול תרופתי באנדומטריוזיס כולל תרופות נוגדות דלקת וכן משככי כאבים לנשים הסובלות מכאבים חזקים.

טיפול  הורמונלי  לאנדומטריוזיס

טיפול הורמונלי שנועד להקל על תסמיני המחלה, נפוץ בקרב נשים שאינן מתכננות להיכנס להריון. הטיפול הרפואי נערך באמצעות  גלולות ו/או התקן רחמי למניעת הריון הפועלים למניעת הביוץ.

רפואה משלימה ואנדומטריוזיס

רפואה משלימה וטיפולים מאזנים עשויים לסייע משמעותית לנשים שסובלות מאנדומטריוזיס. טיפול מקצועי בדיקור סיני, תזונה מותאמת מחלה, פיזיותרפיה לרצפת האגן. טיפולים אלו באנדומטריוזיס מאפשרים למטופלות רבות הקלה משמעותית בתסמינים, כאשר חלקן מדווחות על חזרה לתפקוד תקין בזכות תכניות הטיפול הללו במקביל לטיפול הרפואי הקונבנציונלי, או במקרים בהם הטיפול הקונבנציונלי לא הביא להטבה.  

התערבות ניתוחית לטיפול באנדומטריוזיס

בטיפול באנדומטריוזיס יש לעיתים צורך בהתערבות ניתוחית. הטיפול הניתוחי המקובל ביותר כיום הוא ניתוח בגישה לפרוסקופית על ידי גינקולוג מומחה  בתחום.  בניתוח לפרוסקופי זה אפשר להסיר ציסטות בשחלה או נגעים נוספים שעלולים להתגלות במהלך הבדיקה. במקרים בהם מחלת האנדומטריוזיס מתפשטת למערכות העיכול והשתן, בטכניקה המבוצעת בניתוח לטיפול באנדומטריוזיס, ניתן להסיר מוקדים עמוקים במלואם, ובכך לעצור את התקדמותה של המחלה. לעיתים הניתוח מבוצע גם לצורך שיפור פוריות או במידה ויש ממצא חריג המתגלה בבדיקת האולטרסאונד.

מהו המימון והכיסוי ביטוחי לאבחון אנדומטריוזיס?

מטופלות נגה מדיקל נהנות משירות נוסף התומך בליווי מול חברות הביטוח להשגת מימון מלא לאבחון אנדומטריוזיס וכן לטיפול במחלה במסגרת ביטוחי הבריאות הפרטיים שברשותן. במידה ותימצאי מתאימה לאבחון אנדומטריוזיס ולטיפול במחלה נסייע לך לקבלת החזר מלא לפעולה מול חברת הביטוח טרם ביצוע הפעולה (בכפוף לפוליסת הביטוח שברשותך). 

המרפאה הרב תחומית לכירורגיה גינקולוגית של נגה מדיקל לאבחון וטיפול באנדומטריוזיס

המרפאה הרב תחומית לכירורגיה גינקולוגית של 'נגה מדיקל' מייצרת תוכנית רחבה כוללת ומקצועית לטיפול בבעיות גינקולוגיות מורכבות לרבות אנדומטריוזיס. במרפאת האנדומטריוזיס של 'נגה מדיקל' פועל צוות רב תחומי של רופאים גינקולוגים מומחים  מנוסים ומוכרים באנדומטריוזיס בתחום בראשות ד"ר יובל קאופמן – מומחה מוביל בתחום, ד"ר מורן פז, ד"ר אושרי בראל, וצוות מומחים נוסף העומד לצד המטופלות.

במרכז הרפואי חוברים יחד מיטב המומחים בתחום המציעים מגוון רחב של טיפולים תוך שימוש במומחיות ומקצועיות לאבחון אנדומטריוזיס ובגישות ניתוחיות חדשניות. מתוך תפיסה רב תחומית, הוקמה המרפאה לצד צוות מטפלים מומחים בתזונה מותאמת מחלה, רפואה סינית מתמחה לנשים, פיזיותרפיה, כולל מענה רגשי למטופלות. כמו כן, אנו מעמידים לרשות המטופלות מערך שירות אדמיניסטרטיבי וצוות מסייע המספק שירות ייחודי, תומך ובלתי מתפשר מבחינה רפואית-מקצועית.