אנדומטריוזיס- שאלות ותשובות

מה זה אנדומטריוזיס?

אנדומטריום הוא מושג לועזי המתאר את תאי רירית הרחם. אותם תאים מצפים את חלל הרחם מבפנים. במהלך המחזור החודשי ובהשפעת ההפרשות ההורמונליות מהשחלה, התאים עוברים שינוי שנועד לאפשר להם לקלוט הריון בדופן הרחם. במידה ואין הריון באותו חודש התאים נושרים ונפלטים החוצה דרך הנרתיק יחד עם נוזל הוסת.
אנדומטריוזיס מוגדר כמצב בו תאים הדומים לרירית הרחם (אנדומטריום) נמצאים מחוץ לחלל הרחם. בדומה לרירית הרחם, נגעי האנדומטריוזיס מגיבים להשפעות ההורמונליות המחזוריות מהשחלה. התאים מתנפחים ומפרישים דם וחומרים נוספים בדומה לתאי רירית הרחם. החומרים המופרשים יוצרים דלקת, ובעקבות זאת, הדבקויות, ציסטות שחלתיות ורקמת צלקת בחלל הבטן וגורמים בכך לנזק לאיברי הבטן והאגן. התאים יכולים גם לחדור לתוך איברים שונים בחלל הבטן והאגן ולגרום לסימפטומים קשים בעיקר במערכת העיכול ומערכת השתן.
ישנן תאוריות שונות המנסות להסביר אך נוצר אנדומטריוזיס אך עד היום אין לכך תשובה ברורה.

 

עד כמה זה שכיח?

על פי הערכות בספרות המדעית, כ- 10% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מאנדומטריוזיס. בקרב נשים החוות קשיי פריון, שכיחות הופעת אנדומטריוזיס הינה גבוהה יותר ועומדת על 50%-30% ובנשים הסובלות מכאב אגני כרוני השכיחות יכולה אף להגיע ל- 80%.
על אף שבשנים האחרונות ישנה מודעות גבוהה יותר למחלה וסימניה , הזמן מרגע הופעת התסמינים הראשונים ועד לאבחון עומד על 8-9 שנים. אבחון מוקדם הנו פקטור משמעותי בהצלחת הטיפול ומניעת סיבוכים אפשריים.

 

סימנים וסימפטומים אופיניים לנשים עם אנדומטריוזיס?

סימן אופייניצורת הביטוי של הסימן בגוף
דימום חריגדימום ו/או הפרשות חומות לא בזמן הווסת, דימום כבד בזמן הווסת, דימומים לא סדירים
הפרעות במערכת העיכולשלשולים או עצירות, בטן נפוחה, דימום רקטלי בעת ווסת, סימנים המאפיינים את תסמונת המעי הרגיז
קשיי פריוןכישלון בטיפולי הפוריות , קושי להיכנס להריון באופן ספונטני
הפרעות במערכת השתןשתן דמי, תחושה של חוסר ריקון שלפוחית השתן, כאב בעת מתן שתן
כאביםכאבים בעת הווסת החודשי, כאב בעת קיום יחסים, כאב בזמן מתן שתן, כאב בזמן יציאה, כאבי גב, כאב אגן כרוני
סימנים נוספיםעייפות כרונית , כאב מחזורי ברגל
 
איך אדע אם יש לי אנדומטריוזיס?
לרוב יופיע סימן אחד או יותר מהסימנים המופיעים בטבלה למעלה, לרוב גם שכיחותם של קשיי פריון תעלה. לעיתים, הסימנים יופיעו סביב הווסת או הביוץ או שניהם ולעיתים יישארו לאורך המחזור כולו.
הסימנים הקשורים למערכת השתן והעיכול לרוב יצביעו על מצב מתקדם של המחלה.
ניתן לבצע בדיקה גניקולוגית או בדיקת אולטראסאונד על מנת לחזק את אבחנת המחלה , אך הבדיקה המיטבית לאבחון היא בדיקת לפרוסקופיה. מדובר בפעולה ניתוחית הנעשית ע"י ניקוב 2-3 חורים קטנים בדופן הבטן דרכם ניתן להכניס מכשירים כמו מצלמה וכלים מטפלים אל חלל הבטן והאגן, במידת הצורך ניתן לקחת דגימות ביופסיה מנגעי המחלה הנצפים.

איך מטפלים באנדומטריוזיס?

ניתן לטפל באנדומטריוזיס באמצעות תרופות , פעולה ניתוחית או שילוב של שתי השיטות. ניתן גם לשלב עם טיפול באמצעות רפואה משלימה. קריטריונים שונים כמו- גיל המטופלת, מיקום הימצאות רקמת האנדומטריום, חומרת ממצאי המחלה, תוכנית ילודה עתידית וחומרת תופעות הלוואי הם אלו שיקבעו את אופן הטיפול במחלה.
טיפול באמצעות תרופות הינו יעיל בעיקר לטיפול בכאבים שחשה המטופלת. טיפול זה יכול להיות מורכב מתרופות משככות כאבים ומטיפול הורמונלי שתפקידו לדכא את המחזור החודשי , דיכוי המחזור החודשי מביא להקלה בתסמיני המחלה בעיקר למטופלות אשר מרגישות עלייה בתסמינים בעיקר סביב הווסת והביוץ.
יש להביא בחשבון שטיפול זה אינו מתאים למטופלת אשר רוצה להרות . בנוסף, גם במקרים בהם מופיעות ציסטות שחלתיות או כאשר הטיפול התרופתי אינו מצליח מומלץ לבחון אפשרות של טיפול ניתוחי.
טיפול ניתוחי באמצעות לפרוסקופיה הינו אמצעי מצוין לטיפול באנדומטריוזיס, במהלך הפרוצדורה ניתן להפריד הידבקויות אשר נוצרו עקב המחלה, להסיר ציסטות שחלתיות או נגעים אחרים אשר מתגלים במהלך הבדיקה ואף לבחון את כשירות החצוצרות.  כאשר המחלה מתפשטת גם למערכות העיכול והשתן ניתן להסיר נגעים במלואם ובכך למנוע את התקדמות המחלה, לעיתים המשמעות היא הסרה של חלקים מהשופכן, המעי או שלפוחית השתן.
בשל האופי המורכב של ניתוחים לטיפול באנדומטריוזיס, כדאי ואף מומלץ לבצע את הניתוח במרכזים ואצל רופאים בעלי מיומנות גבוהה וניסיון רב בטיפול במחלה.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084