אנדומטריוזיס – תסמינים

אנדומטריוזיס היא מחלה שכיחה מאוד, אך נשים רבות אינן מודעות או מאובחנות במחלה ונותרות ללא מענה לתסמיניה. גם לאחר אבחון המחלה, פעמים רבות נשים אינן מוצאות טיפול מתאים ועלולות לעבור מרופא לרופא ללא הטבה. ב'נגה מדיקל' הקמנו צוות רב-תחומי עם מומחי בעלי שם בתחום, על מנת לסייע באבחון וטיפול של אנדומטריוזיס. כל הרופאים במרפאת האנדומטריוזיס שלנו עברו התמחות-על ייחודית לטיפול במחלה והצוות הפרא-רפואי שלנו מוכשר במיוחד לטיפול באנדומטריוזיס ותסמיניה. השירות המקיף הניתן במרפאתנו ניתן על ידי גינקולוגים עם ניסיון רב, לצד המכשור והטכנולוגיות המתקדמות ביותר לטיפול באנדומטריוזיס. במרפאתנו, כל מטופלת מקבלת ליווי צמוד ומותאם אישי, עם תכנית טיפול מסודרת ומלאה המסייעת בטיפול בכל תסמיני המחלה.

בשנים האחרונות, בזכות ההתקדמות הטכנולוגית והרפואית המשמעותית שחלה בתחום האנדומטריוזיס, אנו מסוגלים להציע למטופלות שלנו פתרונות רבים ומגוונים לטיפול במחלה ולתסמיניה. הראייה שלנו ב'נגה מדיקל', היא ראייה מערכתית, הרואה את המטופלת כמכלול ושמה דגש על תסמיני המחלה, צרכיה האישיים של המטופלת ותופעות הלוואי של הטיפול במחלה. הרופאים המומחים שלנו מטפלים באלפי נשים בשנה, ומסייעים בשיפור יום-יומי באיכות החיים של המטופלות שלנו.

מאמר זה נערך על ידי ד"ר מורן פז – גינקולוג מומחה במרפאה לטיפול באנדומטריוזיס בנגה מדיקל וצוות המרפאה, כדי לתת לכן מענה לשאלות נפוצות בנושא תסמיני מחלת האנדומטריוזיס והטיפול בה.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084

מהו אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס הנה מחלה בה רקמה הדומה לרקמת רירית הרחם גדלה מחוץ לרחם באזורים שונים בגוף בעיקר באזור האגן (החצוצרות, השחלות) וגורמת לתסמינים שונים כמו כאב והפרעות בפוריות. המחלה משפיעה על כ-10% מהנשים והנערות בגיל הפוריות ברחבי העולם. אנדומטריוזיס  מופיע בעיקר בגילאים 20-40, מדובר במחלה דלקתית וכרונית המשפיעה על איכות החיים של המטופלת, לעיתים באופן ניכר וכוללת מגוון תסמינים.

אנדומטריוזיס - תסמינים

אנדומטריוזיס שטחי

אנדומטריוזיס שטחי הוא מצב בו רקמת האנדומטריוזיס כוללת פיזור שטחי בלבד בשכבות הפנימיות של הבטן והאגן. מצב זה מתאים לשלבים הראשוניים של המחלה וקשה יותר לאבחון עקב הקושי בזיהוי ואבחון הדמייתי.

אנדומטריוזיס עמוק

אנדומטריוזיס עמוק הוא מצב בו רקמת האנדומטריוזיס נמצאת באזורים שאינם שטחיים, כמו המעי הגס והרקטום, דופן האגן, מערכת השתן ולעיתים במצבים נדירים יותר, במערכת העצבים ובריאות.

מהם התסמינים הנפוצים של אנדומטריוזיס?

התסמינים של אנדומטריוזיס משתנים ממטופלת למטופלת, ולרוב מופיעים או מוחמרים בזמן המחזור ו/או הביוץ. תסמיני המחלה מגוונים ואישיים ולעיתים מטפלת אחת עשויה להרגיש תסמינים שהשנייה אינה חשה ולהפך. 

 • דימום נרתיקי: דימומים לא סדירים, דימום חריף בזמן מחזור או דימום במהלך המחזור החודשי לפני או אחרי המחזור החודשי.
 • כאבים: כמו למשל כאבי מחזור קשים, כאבים בגב התחתון, כאבים בעת קיום יחסי מין או כאבי אגן כרוניים, כאבים בבטן התחתונה.
 • הפרעות הקשורות למערכת העיכול: הפרעות כמו שלשולים, עצירות, תחושה של חוסר התרוקנות ו/או כאבים בזמן יציאה, דימום מהרקטום, נפיחות בבטן.
 • הפרעות פריון: כ-40% מכלל הנשים עם אנדומטריוזיס עשויות לסבול מהידבקויות  וקושי בכניסה להריון.
 • הפרעות במערכת השתן במתן שתן: כאבים,  קושי, צריבה  דימום  במתן שתן.
 • מצב נפשי: מצב נפשי ירוד, דכדוך, עייפות, חוסר אנרגיה וחוסר מוטיבציה.
 • במקרים נדירים בהם תאי האנדומטריוזיס פולשים לאזורים אחרים בגוף  התסמינים יהיו בהתאם למיקום הימצאותם של התאים.

מהם הגורמים להתפתחות מחלת האנדומטריוזיס?

הסיבות להיווצרות האנדומטריוזיס אינן ידועות וכיום יש מספר תיאוריות המנסות להסביר את הגורמים והשילוב בניהם להתפתחות המחלה.

 • מעבר ופלישה של תאים מרירית הרחם מהרחם ודרך החצוצרות אל חלל האגן, ומשם לאיברים נוספים.
 • התפתחות תאים הדומים לתאים ברקמת רירית הרחם במקומות שונים בגוף.
 • גנטיקה והיסטוריה משפחתית של אנדומטריוזיס עשויים להיות קשורים להתפתחות המחלה.
 • מערכת חיסונית לקויה בגוף עלולה לעודד התפתחות של המחלה, שכן מערכת חיסון תקינה אמורה לתקוף תאים אלו ולמנוע מהם להתבסס באזור שאינו אמורים להיות בו.

מהן הבדיקות הנערכות לאבחון האנדומטריוזיס?

 • בדיקה גינקולוגית
 • לפרוסקופיה אבחנתית לאבחון אנדומטריוזיס
 • בדיקת אולטרסאונד גינקולוגי לאבחון אנדומטריוזיס
 • בדיקת MRI, אולטרסאונד רקטאלי, אולטרסאונד כליות, קולונוסקופיה, גסטרוסקופיה
 • בדיקות דם- הכוללות סמן בדם שרמתו יכולה לעלות במצב של אנדומטריוזיס
 • אבחנה סופית של אנדומטריוזיס מתקבלת לאחר ביצוע לפרוסקופיה אבחנתית על ידי גניקולוג מומחה  

מהן דרכי הטיפול הרפואי באנדומטריוזיס?

טיפול איכותי ומקצועי באנדומטריוזיס הוא טיפול רב-תחומי המערב אנשי מקצוע בתחום הרפואי והפרא רפואי מתחומים שונים. הטיפול הרפואי יקבע על ידי גינקולוג מומחה עם התמחות וניסיון בטיפול במחלה אשר יתאים את הטיפול באופן אישי למטופלת לגילה למצבה הרפואי, לחומרת המחלה, לרצונה להרות ולגורמים נוספים.

טיפול תרופתי לאנדומטריוזיס

הטיפול התרופתי באנדומטריוזיס כולל תרופות נוגדות דלקת, לצד טיפול במשככי כאבים על מנת לסייע לכאבים הנלווים למחלה.

טיפול  הורמונלי לאנדומטריוזיס

הטיפול ההורמונלי באנדומטריוזיס מתאים בעיקר לנשים שאינן מעוניינות להיכנס להיריון וכולל שימוש בגלולות למניעת היריון, התקן תוך רחמי למניעת היריון, זריקות וכו.

טיפול באנדומטריוזיס באמצעות רפואה משלימה

 טיפולים פרא-רפואיים ורפואה משלימה עשויים לסייע משמעותית לנשים עם אנדומטריוזיס. טיפול ברפואה משלימה כוללים תזונה מתאימה, פיזיותרפיה לרצפת האגן, דיקור סיני, טיפול רגשי ועוד. נשים רבות מציינות כי טיפול ברפואה משלימה, לצד הטיפול הרפואי הקונבנציונלי מסייע להן בהתמודדות עם תסמיני המחלה ואף  מסייע לחזרה לתפקוד מלא.

התערבות ניתוחית לטיפול באנדומטריוזיס

 על מנת לטפל באנדומטריוזיס לעיתים, ישנו צורך בהתערבות ניתוחית. מדובר בניתוח הנפוץ  ביותר המטפל במחלה. הניתוח נערך בגישה לפרוסקופית, מבוצע על ידי גינקולוג מומחה ובעל ניסיון בתחום. בניתוח מסירים מוקדים של רקמת רירית הרחם, לעיתים מוסרים נגעים או ציסטות בשחלה, עוצרים את התפשטות האנדומטריוזיס ומסייעים בטיפול בתסמינים.

מהו המימון והכיסוי ביטוחי לאבחון ולטיפול באנדומטריוזיס?

 מטופלות נגה מדיקל נהנות משירות נוסף התומך בליווי מול חברות הביטוח להשגת מימון מלא לאבחון  אנדומטריוזיס וכן לטיפול במחלה במסגרת ביטוחי הבריאות הפרטיים שברשותן. במידה ותימצאי מתאימה לאבחון אנדומטריוזיס ולטיפול במחלה נסייע לך לקבלת החזר מלא לפעולה מול חברת הביטוח טרם ביצוע הפעולה (בכפוף לפוליסת הביטוח שברשותך). 

המרפאה הרב תחומית לכירורגיה גינקולוגית של נגה מדיקל לאבחון וטיפול באנדומטריוזיס

המרפאה הרב תחומית לכירורגיה גינקולוגית של 'נגה מדיקל' מתאימה תוכנית רחבה כוללת ומקצועית לטיפול בבעיות גינקולוגיות מורכבות לרבות אנדומטריוזיס. במרפאת האנדומטריוזיס של 'נגה מדיקל' פועל צוות רב תחומי של רופאים גינקולוגים מומחים מנוסים ומוכרים באנדומטריוזיס בתחום.

ד"ר יובל קאופמן מנהל המרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס

ד"ר יובל קאופמן

המרפאה פועלת בראשות ד"ר יובל קאופמן – מומחה מוביל בתחום ומבכירי הרופאים ב'נגה מדיקל'. מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז הרפואי כרמל.

ד"ר אושרי בראל . מומחה בכירורגיה גניקולוגית מתקדמת, אנדומטריוזיס, ניתוחי חלל הרחם, לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה.

ד"ר אושרי בראל

מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד. מומחה בכירורגיה גינקולוגית מתקדמת ומומחה מוביל במרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס ב'נגה מדיקל'.

ד"ר מורן פז רופא בכיר ביחידה לכירורגיה גניקולוגית זעיר פולשנית ובמרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס

ד"ר מורן פז

מנתח בכיר במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי 'כרמל'. רופא אחראי מיון נשים ורופא בכיר ביחידה לכירורגיה גינקולוגית זעיר פולשנית ובמרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז הרפואי 'כרמל'. מומחה מוביל במרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס ב'נגה מדיקל'.

במרכז הרפואי 'נגה מדיקל' חוברים יחד מיטב המומחים בתחום המציעים מגוון רחב של טיפולים תוך שימוש במומחיות ומקצועיות לאבחון אנדומטריוזיס ובגישות ניתוחיות חדשניות. מתוך תפיסה רב תחומית, הוקמה המרפאה לצד צוות מטפלים מומחים בתזונה מותאמת אנדומטריוזיס רפואה סינית מתמחה לנשים, פיזיותרפיה, כולל מענה רגשי למטופלות. כמו כן, אנו מעמידים לרשות המטופלות מערך שירות אדמיניסטרטיבי וצוות מסייע המספק שירות ייחודי, תומך ובלתי מתפשר מבחינה רפואית – מקצועית.