בדיקת היסטרוסקופיה

אחת מכל 10 נשים 'נוגה מדיקל' איגד מידע עבור המטופלות לפני היסטרוסקופיה. המאמר על בדיקת היסטרוסקופיה נערך ע"י פרופ' מוטי פנסקי מנהל מערך נשים ומיילדות בבית החולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד ומנהל המרפאה לחלל הרחם והיסטרוסקופיה ב'נגה מדיקל' מטופלות רבות שואלות מהי בדיקת היסטרוסקופיה? באילו מקרים בדיקת היסטרוסקופיה נערכת? כיצד מבוצעת בדיקת היסטרוסקופיה? מה ההבדל בין בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית לבדיקת היסטרוסקופיה ניתוחית? מי הם הרופאים המבצעים את בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית והניתוחית? 'נגה מדיקל' הינו מרכז רפואי לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת, מהמובילים בתחום. הרופאים המרכז הרפואי בעלי ניסיון רב שנים בביצוע אלפי פעולות תוך-רחמיות, המשלבות מקצועיות, טכנולוגיה רפואית מתקדמת שרות בלתי מתפשר ויחס אישי. בדיקת היסטרוסקופיה במרכז 'נגה מדיקל' נערכת על ידי הגינקולוגים וצוות המרפאה לחלל הרחם והיסטרוסקופיה. מומחי המרפאה מנתחים מהמובילים והמנוסים בתחום המשלבים בבדיקת היסטרוסקופיה שימוש בטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות ביותר.

המומחים במרכז הינם – פרופ' מוטי פנסקי, דר' בני פיינר, דר' יובל קאופמן ד"ר מורן פז ודר' אושרי בראל. אנו עומדים לרשותך למידע נוסף, חשיבה והתייעצות, בכל עניין ובכל שלב של הטיפול בבעיה הגינקולוגית ובכל הקשור בבדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית וניתוחית.

'נגה מדיקל' ידועה בגישה רפואית ערכית, ייחודית ובלתי מתפשרת לטיפול בנשים הפונות למרכז. תפיסתנו הנה מקצועית והוליסטית בכל הקשור בטיפול הגניקולוגי בנשים. תפיסה זו משלבת ראייה הכוללת את הצרכים הרפואיים והרגשיים של המטופלת והתאמה של הטיפול הרפואי המיטבי, המטפל הנכון שיעמוד לצד המטופלת לאורך כל התהליך הרפואי.

אנחנו כאן גם עבורך – התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084

מהי בדיקת היסטרוסקופיה?

מטרת בדיקת היסטרוסקופיה הינה להדגים את חלל הרחם באמצעות צינור דק המצויד במצלמת סיבים אופטיים המוחדר אל הרחם מהנרתיק דרך צוואר הרחם. בדיקת היסטרוסקופיה מאפשרת התבוננות ברחם מבפנים והיא נעשית הן למטרות אבחון רפואי (בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית) והן למטרות טיפול (בדיקת היסטרוסקופיה ניתוחית).

בדיקת היסטרוסקופיה

מהי בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית וכיצד היא נערכת?

בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית  נערכת על ידי גינקולוג מומחה באמצעות היסטרוסקופ (סיב אופטי) בקוטר 2-5 מ"מ ובאורך של כ-30 ס"מ  המוחדר לרחם דרך הנרתיק  עם או ללא הרדמה. במהלך בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית, ניתן לראות את חלל הרחם על המסך ולהביט בממצאים בזמן אמת.

במהלך בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית הגינקולוג מזליף לרחם תמיסה המכילה מים דרך הצינורית. באמצעות מילוי חלל הרחם בתמיסה זו ניתן לשפר את איכות התמונה המתקבלת על המסך. בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית אורכת לרוב עד כחצי שעה.

למי מיועדת בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית?

נשים מופנות לבצע בדיקת היסטרוסקופיה מסיבות  רפואיות רבות. ראשית, על מנת לאבחן הפרעות שונות שהתגלו ברחם, כמו למשל, לאחר תוצאות לא תקינות של בדיקת פאפ, לאחר דימום חריג או לאחר דימום המופיע לאחר גיל המעבר, במצבים של צלקות, פוליפים או שרירנים ברחם. בדיקת היסטרוסקופיה משמשת גם לאבחון הגורמים לאי פוריות, להפלות חוזרות, לבדיקה של התקנים תוך רחמיים ולעוד מגוון התוויות.

בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית עשויה להתבצע לצד בדיקות ופעולות רפואיות נוספות, כגון לפרוסקופיה המאפשרת צפייה בחלק החיצוני של הרחם, השחלות והחצוצרות, או לפני פרוצדורות כגון גרידה.

מהו תהליך ההתאוששות וההחלמה לאחר בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית?

אופן ההתאוששות וההחלמה משתנה בהתאם לסוג ההרדמה שהתבצעה בעת בדיקת ההיסטרוסקופיה. לרוב לא מתבצעת הרדמה כללית בפעולה זו ולכן אין צורך במעקב  מיוחד לאחר בדיקת היסטרוסקופיה. אם אכן התבצעה הרדמה כללית, יהיה צורך במעקב והשגחה רפואית אחר המטופלת עד שהיא מתעוררת ונראה כי היא יציבה וערנית וללא סיבוכים. התכווצויות ודימום נרתיקי עשויים להתרחש במשך יום או יומיים לאחר הבדיקה. גם גזים במערכת העיכול וכאבי בטן עלולים להימשך כ-24 שעות לאחר בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית. ניתן לטפל באי נוחות המופיעה לאחר הבדיקה באמצעות משככי כאבים שונים בהמלצת הרופא הגינקולוג. בנוסף, אין לקיים יחסי מין במשך שבועיים לאחר ההליך הרפואי ולרוב ניתן לחזור לפעילות ותזונה רגילה מיד אחריו.

מהי בדיקת היסטרוסקופיה ניתוחית?

היסטרוסקופיה ניתוחית היא פעולה  הנערכת על ידי גינקולוג וכוללת החדרת היסטרוסקופ  הכולל עדשה אופטית, לרבות מכשיר ניתוחי המוחדרים יחד דרך צוואר הרחם על מנת להתבונן בחלל הרחם ולטפל בבעיות רפואיות שונות ברחם.

למי מיועדת בדיקת היסטרוסקופיה ניתוחית?

בדיקת היסטרוסקופיה ניתוחית מיועדת לטיפול בנשים עם מצבים רפואיים שונים כגון: פוליפים, שרירנים, הידבקויות בחלל הרחם, תסמונת אשרמן (מצב שבו נוצרות צלקות ברחם העלולות להוביל לאי פריון ולשינויים במחזור החודשי), טיפול במחיצות רחמיות, מומים מולדים כגון רחם דו קרני, שאריות הריונית, הוצאת התקן תוך רחמי שנדד, דימום חריג (עקב מחזור כבד או ממושך), כמו גם דימום בין ווסתי או לאחר גיל המעבר.

מהן ההכנות לבדיקת היסטרוסקופיה ניתוחית?

בהתאם להנחיית הרופא הגינקולוג לקראת ביצוע  בדיקת היסטרוסקופיה ניתוחית, על המטופלת להיות בצום של 6 שעות לפחות ולערוך בדיקות דם  נדרשות, בדיקת א.ק.ג, וצילום חזה לנשים מעל גיל 60 שנים.

כיצד נערכת בדיקת היסטרוסקופיה ניתוחית?

בדיקת היסטרוסקופיה ניתוחית נערכת לאחר הרדמה על ידי גינקולוג מומחה באמצעות החדרת של היסטרוסקופ (סיב אופטי הכולל מצלמה) בקוטר 2-5 מ"מ ובאורך של כ-30 ס"מ המוחדרים לנרתיק ולצוואר הרחם עד הרחם עצמה.  במהלך הפרוצדורה, הגינקולוג מזליף לרחם תמיסה פיזיולוגית למילוי חלל הרחם ושיפור איכות התמונה מהמצלמה. הגניקולוג מביט דרך העינית מסך המחשב, ולעיתים גם ממש באמצעות עינית ההיסטרוסקופ דרך הסיב האופטי עצמו  על חלל הרחם. לאחר שהמצלמה, הסיב האופטי והצינור להחדרת המכשור הרפואי נמצאים במקומם יבוצע ניפוח הרחם בגז Co2.  לאחר מכן, באמצעות צינור המכונה "אנדוסקופ", מוחדר מכשור הכירורגי הנחוץ, הכולל כלים כירורגיים עדינים המשמשים לחיתוך, צריבת כלי הדם ו/או לקיחת דגימה מרקמת הרחם הרצויה, או הסרת הפוליפ.

מה תהליך ההחלמה לאחר בדיקת היסטרוסקופיה ניתוחית?

בדיקת היסטרוסקופיה ניתוחית  אורכת כשעה ולרוב לא כוללת סיבוכים. החלמה מלאה מתרחשת בדרך כלל תוך 2-3 ימים, אך עלולה להיות ארוכה יותר, בהתאם למצב הבריאותי הבסיסי של המטופלת. לאחר היסטרוסקופיה ניתוחית, תתכן מעט עייפות, נשים עשויות להרגיש גם התכווצויות וכאבי גב במשך מספר ימים, ועשוי להופיע דימום דרך הנרתיק. רוב הנשים יכולות לחזור לחיי היומיום באופן יחסית מידי, תוך תשומת לב לתופעות הלוואי.

מה ההבדל בין היסטרוסקופיה ניתוחית לאבחנתית?

היסטרוסקופיה ניתוחית דומה בבסיסה להיסטרוסקופיה אבחנתית. ההבדל נעוץ בכך שבהיסטרוסקופיה הניתוחית מכשירים עדינים מוכנסים לתוך חלל הרחם דרך תעלה, ומתבצעת בה פעולה טיפולית אופרטיבית, ולא רק הסתכלות ובדיקה אבחנתית.

מהי בדיקת היסטרוסקופיה בשיטת SEE & TREAT HYSTEROSCOPY?

במקרים רבים ניתן לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית בשילוב עם טיפולית ללא צורך בהרדמה. במהלך הפעולה ניתן לאבחן בעיות תוך רחמיות ובחלק מהמקרים ניתן גם לבצע פעולות ניתוחיות כגון תיקון בעיות מבניות ברחם – מחיצה תוך רחמית, כריתת פוליפ, הפרדת הידבקויות, הסרת שרירן ועוד.

במהלך בדיקת היסטרוסקופיה בשיטת 'ראה וטפל' המטופלת ערה ומתקשרת עם הצוות, היא גם יכולה לראות בעצמה על המסך את הבדיקה והטיפול.

בדיקת היסטרוסקופיה בשיטת 'ראה וטפל' SEE AND TREAT    נערכת באמצעות מכשור ייעודי דק במיוחד בעובי של 2.9 מ”מ. מכשיר ההיסטרוסקופ  כולל בתוכו סיב אופטי זעיר  הנע בין 2-3 מ"מ ומכשור ייעודי לביצוע בדיקת היסטרוסקופיה. הרופא הגינקולוג המומחה בביצוע בדיקת היסטרוסקופיה בשיטת 'ראה וטפל' מחדיר סיב אופטי דקיק לחלל הרחם דרך הנרתיק וצוואר הרחם של המטופלת וצופה בחלל הרחם באמצעות מסך מיוחד. באמצעות המכשור הוא יכול לבצע פעולות כירורגיות של הסרת נגעים ופוליפים קטנים הנמצאים בחלל הרחם ללא צורך בהרדמה וללא כאב.

בדיקת היסטרוסקופיה בשיטת 'ראה וטפל' אינה מצריכה חדר ניתוח או הרדמה, איננה מלווה בכאב ונעשית בחדר טיפולים ייעודי במרפאה במקום בחדר ניתוח.

במהלך בדיקת היסטרוסקופיה בשיטת 'ראה וטפל' המטופלת שותפה לטיפול, מתקשרת עם הגינקולוג והצוות הרפואי, יש לה אפשרות לצפות במסך לאורך כל הפעולה. במהלך בדיקת היסטרוסקופיה בשיטת 'ראה וטפל ' המטופלת עשויה להרגיש אי נוחות קלה, במידה והמטופלת מרגישה כאב, אפשר לה לתת חומר הרדמה, או להפסיק את הפעולה.

גינקולוגים מומחים 'בנגה מדיקל' לביצוע בדיקת היסטרוסקופיה

'נגה מדיקל', מרכז רפואי בכירורגיה גינקולוגית המאגד בתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. צוות הרופאים המומחים שלנו ב'נגה מדיקל' מורכב מרופאים  גינקולוגים מובילים ברפואת נשים ובניתוחים גינקולוגים. הגינקולוגים  בעלי ידע וניסיון עשירים ומיומנות בטכניקות הניתוחיות המתקדמות ביותר, לרבות בהיסטרוסקופיה אבחנתית וניתוחית בשיטת 'ראה וטפל'.

בשנה האחרונה הגינקולוגים הרפואיים ב'נגה מדיקל' מיומנים גם  בביצוע היסטרוסקופיות ניתוחיות באמצעות מכשירים היסטרוסקופים ניתוחיים חדשים. מכשירים חדשניים אלו  מצוידים בעזרים מיוחדים (מורסלציה) בשיטת 'ראה וטפל' הכוללים אבחון אפשרויות לטפל בממצאים גדולים כגון פוליפים ושאריות שלייה הנדרשים להסרה, ללא הרדמה וללא כאב.

צוות הרופאים המומחים במרפאה לחלל הרחם והיסטרוסקופיה המבצעים בדיקת היסטרוסקופיה הם:

פרופ מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי

מנהל מערך נשים ומיילדות בבית החולים אסותא אשדוד ומנהל המרפאה לחלל הרחם והיסטרוסקופיה ב'נגה מדיקל'.

ד"ר יובל קאופמן מנהל המרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס

ד"ר יובל קאופמן

מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס ואחראי על היחידה לכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי כרמל. מנהל המרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס ב'נגה מדיקל'.

בני פיינר

דר' בני פיינר

מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן במרכז הרפואי הילל יפה ומנהל המרפאה הרב תחומית לרצפת האגן ב'נגה מדיקל'.

ד"ר אושרי בראל . מומחה בכירורגיה גניקולוגית מתקדמת, אנדומטריוזיס, ניתוחי חלל הרחם, לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה.

ד"ר אושרי בראל

מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות בבית החולים אסותא אשדוד, מומחה מוביל במרפאה לחלל הרחם והיסטרוסקופיה ב'נגה מדיקל'.

ד"ר מורן פז רופא בכיר ביחידה לכירורגיה גניקולוגית זעיר פולשנית ובמרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס

ד"ר מורן פז

רופא בכיר במרכז הרב תחומי לאנדומטריוזיס ואחראי מיון נשים במרכז הרפואי כרמל, מומחה מוביל במרפאה לחלל הרחם והיסטרוסקופיה ב'נגה מדיקל.