בריחת שתן אצל נשים

נשים רבות סובלות מבריחת שתן המתקדמת עם העלייה בגיל. הנתונים הסטטיסטיים מראים שנשים רבות סובלות מבריחת שתן, כאשר ש 1/3 מהנשים מעל גיל 40 סובלות מבריחת שתן כזו או אחרת. קיימת חוסר מודעות מספקת אצל נשים לאפשרויות הטיפול השונות בבריחת שתן. חלק מהנשים סבורות שצריך ללמוד לחיות עם הבעיה ושלא ניתן לטפל בה. חלק מהנשים אינן פונות לאורולוג או אורוגינקולוג מתוך חשש ומבוכה לטפל רפואית בבעיה זו. על פי הערכות בספרות הרפואית, כ-70%-80% מהנשים שסובלות מבריחת שתן אינן פונות לרופא לקבלת עזרה או טיפול וזאת בשל חשש מהסטיגמה הכרוכה בכך. כמו כן רופאים רבים בקהילה הרפואית חסרים בידע באשר לאפשרויות הטיפול הרבות בבריחת שתן.

שאלות ותשובות בכל הקשור לבריחת שתן

במאמר זה מרוכזות סידרה של שאלות נפוצות בקרב נשים, בנושא בריחת שתן וכן תשובות העונות לשאלות אלו. מהי בריחת שתן? כיצד נוצרת בריחת שתן? האם וכיצד ניתן למנוע את בריחת השתן? מה הן שיטות הטיפול השמרניות המקובלות בבריחת שתן? באלו טכנולוגיות רפואיות מתקדמות כמו רובוטים ועוד ניתן טיפול בבריחת שתן? מהן השיטות הניתוחיות לטיפול בבריחת שתן? מהי התמחותו של הרופא המומחה לטיפול בבריחת שתן?

המאמר נערך בסיועו של ד"ר בני פיינר מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה גינקולוגית לפרוסקופית ורובוטית. מנהל המרפאה הרב תחומית לרצפת האגן ב'נגה מדיקל, ובסיועה של ד"ר רוית יחיאלי מומחית לכירורגיה אורולוגית ורופאה בכירה במחלקה האורולוגית ובמרכז לרפואה מונעת במרכז הרפואי תל אביב. מנהלת המרכז לאורולוגיה נשית במרכז הרפואי אסותא רמת החייל, רופאה מובילה במרפאה הרב תחומית לרצפת האגן ב'נגה מדיקל '.

במרפאה הרב תחומית לרצפת האגן בראשות ד"ר בני פיינר ב'נגה מדיקל' מטפלים בתסמינים ובבעיות הרפואיות של נשים עם בריחת שתן. במרפאת 'נגה מדיקל', ניתן למצוא מגוון רחב של טיפולים רפואיים שמרניים לצד ניתוחיים המתקדמים ביותר בנושא בריחת שתן אצל נשים. במרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן, נמצא צוות רופאים ומטפלים מומחים בתחום האורוגינקולוגיה בעלי ניסיון רב בטיפול בבריחת שתן ומלווה את המטופלת בהתאמה אישית.

לקבלת מידע נוסף או קביעת תור, התקשרי למרכז רפואי 'נגה מדיקל' 072-3728084

מהי בריחת שתן אצל נשים?

בריחת שתן  אצל נשים – היא  אובדן שליטה על שלפוחית השתן. מדובר בבעיה נפוצה שלעתים עלולה להיות מביכה. החומרה בדליפת השתן, נעה בין בריחת שתן הקורת מדי פעם בשיעול או עיטוש ועד לדחף פתאומי וחזק להתרוקן בשירותים עד שהוא לא מאפשר להגיע לשירותים בזמן. בריחת שתן  מתרחשת לעתים קרובות יותר ככל שנשים מתבגרות. מדובר בתופעה  בלתי נמנעת של העלייה בגיל ותהליכי ההזדקנות.

בריחת שתן אצל נשים

מהן הסיבות  לבריחת שתן אצל נשים?

משקאות, מזונות ותרופות עשויים לפעול כמשתנים – חומרים אשר ממריצים את שלפוחית ​​השתן ומגדילים את נפח השתן. הם כוללים: אלכוהול, קפאין, משקאות מוגזים, ממתיקים מלאכותיים, שוקולד, תרופות לב ולחץ דם, תרופות הרגעה ומינונים גדולים של ויטמין C. בריחת שתן עלולה להיגרם גם ממצב רפואי שניתן לטפל בו יחסית בקלות, למשל דלקת בדרכי השתן או עצירות כרונית. בריחת שתן יכולה להיות גם מצב מתמשך הנגרם מסיבות שונות, למשל: הריון ולידה, הזדקנות טבעית של שריר השלפוחית שגורמת לפגיעה באגירת השתן ועלולה לגרום להתכווצויות לא רצוניות. גיל המעבר והפסקת המחזור החודשי של האישה  שגורם להורדת הפרשת האסטרוגן החשוב לשמירה על רירית שלפוחית בריאה, יכול לגרום לבריחת שתן. מצבים של  אבנים בדרכי השתן והפרעות נוירולוגיות שונות (למשל טרשת נפוצה, שבץ מוחי, וגידול או פציעה בעמוד השדרה) עשויים גם הם לגרום לבריחת שתן.

מהם הסוגים השונים של בריחת שתן אצל נשים?

בריחת שתן במאמץ

בריחת שתן במאמץ מתרחשת במצבים בהם השתן דולף בעקבות הפעלת לחץ על שלפוחית ​​השתן על ידי שיעול, התעטשות, צחוק, פעילות גופנית או הרמת משהו כבד. בריחת שתן במאמץ נפוצה גם בקרב נשים צעירות לאחר לידות.

בריחת שתן בדחיפות ובתכיפות

בריחת שתן בדחיפות מתרחשת כאשר המטופלת תסבול מדחף פתאומי ועז להתרוקן ואחריו אובדן שתן לא רצוני. ייתכן גם רצון להשתין לעתים קרובות, כולל במהלך הלילה. מדובר ב50% ממקרי דליפת השתן, כאשר השכיחות היחסית עולה עם הגיל.

בריחת שתן כתוצאה מאי התרוקנות מלאה של השלפוחית

בריחת שתן  מסוג זה  כוללת, טפטוף תכוף או קבוע של שתן עקב שלפוחית ​​שתן שאינה מתרוקנת לחלוטין.

בריחת שתן פונקציונלית

בריחת שתן פונקציונלית מתרחשת כאשר קיים ליקוי פיזי או נפשי המונע להגיע לשירותים בזמן. לדוגמה, דלקת פרקים חמורה, שייתכן ותמנע את פתיחת כפתורי המכנסיים במהירות מספקת.

בריחת שתן קבועה

מדובר בבריחת  שתן לא רצונית ללא קשר לפעילות שהאישה עושה לתחושות או למילוי של שלפוחית השתן זהו באחד המצבים הקשים ביותר של דליפת שתן אצל נשים.

בריחת שתן מעורבת

בריחת שתן מעורבת מתרחשת כאשר האישה חווה יותר מסוג אחד של בריחות השתן המוזכרות  מעלה – לרוב שילוב של בריחת שתן במאמץ ובריחת שתן בדחיפות.

מהם הסימפטומים וההשלכות של בריחת שתן?

כמובן שהתסמין העיקרי של בריחת שתן הוא דליפת שתן. הדליפה יכולה להיות טפטוף קבוע של שתן או אירועים לא סדירים של דליפת שתן. דליפת  עשויה להתרחש בעבודה, באירוע חברתי בעת תרגיל התעמלות, שיעול, צחוק או התעטשות. בנוסף, בריחת שתן מתאפיינת לעיתים בדחף להתרוקן, אך באי הגעה בזמן לשירותים, ובצורך בקימה מספר פעמים בלילה לשירותים. בנוסף, לבריחת השתן, יש לתופעה זו גם השפעה משמעותית על חיי המין של נשים. לנשים עם בריחת שתן סבירות גבוהה יותר להימנעות מינית בהשוואה לנשים ללא דליפה. היות ודליפת שתן יכולה להתרחש בעת קיום יחסי המין ולגרום למבוכה רבה. יתרה מזאת, אצל נשים עם בריחת שתן עשויה להיפגע התשוקה והנוחות מינית מאשר מקבילותיהן. במצבים בהם  בריחת שתן אינה מטופלת היטב, האישה עלולה לחוות תחושות של דחייה, בידוד חברתי, קושי לצאת מהבית, תלות, אובדן שליטה עד פיתוח בעיות בדימוי הגוף ומצבים של ירידה בביטחון העצמי.

מהן הבדיקות הנערכות לאבחון בריחת שתן אצל נשים?

בדיקה גופנית אצל רופא אורגינקולוג

בדיקת אגן ונרתיק, בדיקה האם קיימת בריחת שתן תוך כדי שיעול, בדיקת חוזק שרירי רצפת האגן. בהתאם לאנמנזה, לסימפטומים ולבדיקה הגופנית, הרופא ימליץ על בדיקות נוספות.

ניהול יומן

ניהול יומן של הרגלי ההתרוקנות במשך לפחות 3 ימים על מנת לתת מידע רב ככל האפשר. היומן כולל כמות נוזלים, סוגי נוזלים, תדירות התרוקנות, כמות העברת השתן ועוד.

בדיקת שתן לתרבית:

במידה ויש חשד לדלקת בדרכי השתן,  הרופא ימליץ על בדיקת שתן לתרבית על מנת לזהות נוכחות חיידקים בשתן.

בדיקת שארית שתן

מטרת בדיקת שארית השתן, לזהות כמה שתן נשאר בשלפוחית ​​השתן לאחר התרוקנות. בדיקת שארית השתן, מתבצעת באמצעות אולטרסאונד של שלפוחית ​​השתן.

ציסטוסקופיה

הבדיקה כוללת שימוש בצינור דק עם מצלמה מחוברת אליו (אנדוסקופ) כדי להסתכל לתוך שלפוחית ​​השתן ודרכי השתן. בדיקת ציסטוסקופיה יכולה לזהות את הבעיות הרפואיות שעלולות לגרום לבריחת שתן.

בדיקות אורודינמיות

מדובר בקבוצת בדיקות המשמשות לבדיקת תפקוד שלפוחית ​​השתן והשופכה. בבדיקה האורודינמית ניתן למדוד את הלחץ בשלפוחית השתן ובבטן ובאמצעותה ניתן לזהות את המקור לדליפת השתן.

מהם דרכי הטיפול השמרניות לטיפול לבריחת שתן?

הטיפול הרפואי בבריחת שתן, הנו מגוון ונערך בהתאם לסיבות לבריחת השתן ובהתאם להנחיית הרופא האורוגינקולוג. ישנם מספר טיפולים שמרניים לטיפול בבריחת שתן, כאשר לעיתים, נחוץ לשלב בין כמה סוגים שונים של טיפולים.

המרפאה הרב תחומית לרצפת האגן במרכז 'נגה מדיקל' מתמחה בקשת רחבה של טיפולים מפתרונות פארא – רפואיים דרך פתרונות ניתוחיים מתקדמים, הטיפולים כוללים:

 • טיפול בבריחת שתן באמצעות חיזוק שרירי רצפת האגן
 • טיפול בבריחת שתן באמצעות אימון השלפוחית
 • טיפול בבריחת שתן באמצעות טכניקת הביופידבק
 • טיפול תרופתי בבריחת שתן
 • טיפול בבריחת שתן באמצעות הזרקות לדופן השלפוחית
 • טיפול בבריחת שתן באמצעות הזרקת חומרים לעיבוי דופן השופכה.
 • טיפול בבריחת שתן באמצעות  טכנולוגית נוירומודולציה
 • טיפול בבריחת שתן במאמץ  באמצעות לייזר נרתיקי

מהם סוגי הניתוחים לטיפול בבריחת שתן?

ניתוח מתלה זעיר פולשני  (TVT) לטיפול בבריחת שתן אצל נשים

ניתוח מתלה זעיר פולשני (TVT) הנו הניתוח הנפוץ לטיפול בבריחת שתן. הניתוח נועד לאפשר תמיכה לשופכה בשלפוחית השתן, כך שבזמן שיעול או תזוזה משמעותית או פתאומית, השופכה יכולה להישאר סגורה ולא תשחרר שתן. במהלך הניתוח המתלה הזעיר, המתלה ממוקם מתחת לשופכה כמו ערסל כדי לשמור עליה  במצב הרגיל שלה. המתלה מוחדר דרך חתכים זעירים בבטן ובדופן הנרתיק ואין צורך בתפרים כדי להחזיק את הסרט במקומו. הניתוח לטיפול בבריחת שתן באמצעות מתלה זעיר פולשני, אורך כ-30 דקות ועשוי להתבצע בהרדמה מקומית.

ניתוח המתלה הזעיר הפולשני (TVT)  מבוצע ב-3 גישות שונות:

 • TVT – המתלה מקובע לחלל הבטן ותופס את השופכה משני צדדיה.
 • TVT-o – המתלה עובר דרך חלל בעצמות האגן, המכונה "אובטורטור", ומקובע לשרירי האגן ולא לדופן הבטן.
 • ניתוח "מיני מתלה" – מתלה קצר יותר המקובע לשרירי האגן ומורכב דרך חתך אחד בלבד.

ניתוח להרמת צוואר השלפוחית בגישה הלפרוסקופית ובאמצעות רובוט לטיפול בבריחת שתן אצל נשים

הניתוח ע"ש ברץ', מאפשר טיפול ניתוחי משולב  אצל נשים הסובלת מדליפת שתן במאמץ ובצניחה של דופן הנרתיק וצניחת שלפוחית. כיום עורכים ניתוחים להרמת צוואר השלפוחית בגישות שונות ומתקדמות: בגישה הנרתיקית באמצעות לפרוסקופ ובאמצעות רובוט. ניתוח להרמת צוואר השלפוחית ע"ש ברץ באמצעות רובוט, מאפשר למנתח האורוגינקולוג דיוק ושליטה מרבית על מהלך הניתוח ועל הכלי הרובוטי באמצעותו מנתח.

כיצד תבחרי רופא מתאים לאבחון וטיפול בבריחת שתן?

בריחת שתן מאובחנת על ידי אורולוג או אורוגינקולוג, מדובר  ברופא העוסק בתחום האבחון ובטיפול בבעיות ברצפת האגן אשר גורמות סבל לנשים רבות. מדובר בהתמחות ייחודית וחשוב שתטופלי בידי רופא מומחה שביצע התמחות רשמית בתחום האורוגינקולוגיה באחד המרכזים המובילים בארץ ו/או בעולם. רופא מומחה בתחום האורוגינקולוגיה  הנו  בעל ידע מקצועי נרחב וניסיון רחב באבחון מקצועי ובכל הגישות הטיפול הקיימות ויוכל לתת לך את האבחון המקיף ויתאים לך את  הטיפול הספציפי לך.

מימון וכיסוי ביטוחי לטיפול בדליפת שתן

מטופלות 'נגה מדיקל' נהנות משירות נוסף התומך בליווי מול חברות הביטוח להשגת מימון מלא לפעולה הנדרשת במסגרת ביטוחי הבריאות שברשותן. במידה ותימצאי מתאימה לאבחון בריחת שתן נסייע לך בבדיקת הכיסויים מטעם חברות הביטוח  שברשותך עד לקבלת מימון לפעולה אליה את נדרשת.

מנתחים ומטפלים מובילים לטיפול בדליפת שתן ב'נגה מדיקל'

'נגה מדיקל', מרכז רפואי למצוינות בכירורגיה גינקולוגית, מאגד רופאים מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. המרפאה הרב תחומית לרצפת האגן 'נגה מדיקל'  מאגדת רופאים מומחים ומטפלים מובילים לטיפול בבעיות גינקולוגיות מורכבות לרבות בריחת  שתן. במרפאה הרב תחומית לרצפת האגן ב'נגה מדיקל' פועל צוות רב תחומי של רופאים גינקולוגים מומחים  מנוסים ומוכרים באבחון וטיפול בבריחת  שתן בראשות  ד"ר בני פיינר, מומחה מוביל בתחום. במרכז הרפואי חוברים יחד מיטב המומחים בתחום המציעים מגוון רחב של טיפולים תוך שימוש במומחיות ומקצועיות לאבחון בריחת שתן ובטיפולים המתקדמים ביותר שבנמצא בגישות ניתוחיות חדשניות. כמו כן, אנו מעמידים לרשות המטופלות מערך שירות אדמיניסטרטיבי וצוות מסייע המספק שירות ייחודי, תומך ובלתי מתפשר מבחינה רפואית-מקצועית.