גוש שפיר בשד פיברואדנומה

פיברואדנומה בשד

פיברואדנומה הינו הגידול השפיר השכיח ביותר בשד בקרב נשים בגיל ההתבגרות, הוא מופיע אצל 7% בקרב אוכלוסיית הנשים ובדרך כלל הוא מופיע לפני גיל שלושים. השכיחות של הפיברואדנומה יורדת עם העלייה בגיל. פיברואדנומה של השד הם גושים המורכבים מרקמה סיבית ובלוטית ויוצרים גוש מוצק. פיברואדנומה בדרך כלל מאופיין כגוש שלא מלווה בכאב, אך עלול לגרום לחוסר נוחות בזמן מגע. הגידול יכול להשתנות בגודלו ולפעמים הוא יכול להתכווץ ללא כל התערבות רפואית.

איך מאבחנים פיברואדנומה בשד?

בדרך כלל גידול פיברואדנומה אינו מתגלה באמצעות בדיקה עצמית של האישה, אך בעת איתורו ניתן לחוש כי הוא נבדל משאר רקמת השד. גבולות הגידול ברורים, מה שמעניק לגידול את אופיו כגידול שפיר, ישנן מספר שיטות לאבחון פיברואדנומה בשד:

  • בדיקה שד – גניקולוג מבצע בדיקה גופנית לבחון את הגוש וחיפוש אחר גושים נוספים.
  • בדיקת אולטרה סאונד – בדיקת אולטרה סאונד יכולה לסייע לרופא לאבחן את הגוש.
  • בדיקת ממוגרפיה – בדיקת ממוגרפיה מסייעת לאבחן האם גבולות הגידול חלקים וברורים.
  • ביופסית שאיבת מחט – הרופא מחדיר מחט דקה אל תוך הגוש הנמצא בתוך השד הרופא ישלח דגימה של הרקמה לבדיקות מעבדה.

פיברואדנומה בשד, טיפול ומעקב – מהן ההמלצות?

מרבית הגושים מסוג זה דורשים מעקב בלבד של הרופא. עם זאת ישנם מקרים בהם נדרשת בדיקה יותר לעומק של הגוש.  ביופסית שאיבת מחט נחשבת כדרך אבחון מוכחת, חלק ניכר מהרופאים מחליטים להשאיר את הגידול ובוחרים לעקוב אחר הגידול ולבדוק אותו לאורך זמן ע"י בדיקות קליניות וממוגרפיה. לעיתים הרופא ממליץ לבצע פעולה כריתה כירורגית והסרה של הגוש כאשר גודלו מעל 2 ס"מ. הגידולים מוסרים בדרך כלל עם חלק קטן של רקמת השד הנורמלית כאשר הבדיקות שלפני הניתוח מובילות למסקנה כי יש לבצע זאת. במצבים בהם יומלץ על ניתוח יוסר הגידול באמצעות ניתוח כירורגי במספר שיטות שונות. בדרך כלל מדובר בגוש שפיר בשד, פיברואדנומה, אך חשוב לשלול חשש להתפתחות גידול ממאיר. במקרה כזה ובמקרים נוספים יומלץ להסיר את הגידול.

מתי מומלץ לפנות לכירורג שד?

במידה ויש הפרשות מהשד, כאבים או שינוי מראה השד ואפילו גילוי גוש קטן ביותר, נדרשת  פנייה לרופא לשם קבלת אבחון ובדיקות.

המרפאה לכירורגית השד ב'נוגה מדיקל' הינה בית אחד מקיף לטיפול כולל ושלם במחלות שד, מציעה ייעוץ מעקב ומגוון רחב של טיפולים. גישתנו כלפי המטופלות שלנו היא ייחודית ובלתי מתפשרת הן מבחינה רפואית והן מבחינה שירותית ברור לנו שמאמר זה אינו יכול להחליף מענה אנושי, נשמח אם תיצרי אתנו קשר למידע נוסף בטלפון: 072-3728084 או כאן.