גידול ממאיר בשד

סרטן השד הינה המחלה הנפוצה ביותר הן בחו"ל והן בארץ. על פי נתונים של 'האגודה למלחמה בסרטן' כ- 5000 נשים מצטרפות למעגל החולות במחלה בכל שנה ולכל אישה שמינית צפי לחלות במחלה במהלך חייה.

מאמר זה נועד לסייע לך אם גם את אובחנת עם גוש ממאיר בשד. ריכזנו עבורך סידרת שאלות ותשובות של מטופלות על גוש\ גידול ממאיר בשד – מה זה בעצם? מהם הגורמים הנפוצים לכך? מהם הסוגים הידועים של סרטן שד? ומהן גישות המחקר והטיפול המתקדמות בתחום?
במרפאה לכירורגיית שד מבית נגה מדיקל, בית אחד לטיפול כולל ושלם ברפואת נשים התערבותית חוברים יחד מיטב המומחים בתחום. המרפאה מציעה מגוון רחב של טיפולים בשימוש בגישות הטיפוליות והניתוחיות החדשניות ביותר שבנמצא, גישת טיפול עוטפת של צוות מומחים משולב מתחומים משלימים שפועל לצד צוות ומערך שירות מסייע .
אנחנו כאן גם עבורך.

אבחון מוקדם ומקצועי של גידול ממאיר בשד הוא קריטי לשימור אורח חיים ולפעמים אף מציל חיים. אם יש לך חשש או ממצא חשוד צרי עמנו קשר בהקדם לייעוץ.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084

גידול ממאיר בשד למה זה קורה?

גוש בשד נוצר כאשר עקב מוטציה, מנגנון בקרת התחלקות התא מפסיק לעבוד והתא מתחיל להתרבות ללא הפסקה. גדילה בלתי מבוקרת זו מביאה בסופו של דבר ליצירת גוש של תאים אשר ממשיך להתחלק ולגדול וכך מתחיל לפגוע ברקמות הבריאות הסמוכות ואף יכול להמשיך להתפשט ולשלוח גרורות סרטניות לאזורים נוספים בגוף.

מהם הסוגים הידועים של סרטן שד?

הסרטן מתפתח ב 80% מהמקרים בצינורות החלב ורק בכ- 20% מתפתח בבלוטות יצור החלב.
קיימים מספר סוגים של סרטני שד לא כולם מסוכנים באותה מידה ואבחון נכון חשוב להמשך מהלך הטיפול.

 

1. סרטן שד לא פולשני – גידול זה ממקום לרוב בתוך בלוטת ייצור החלב או בדופן הפנימית של צינור החלב , הגידול לא חודר את הרקמה בה התפתח ואינו פולש אל הרקמה שמסביבה.

 

• Ductal carcinoma in-situ (DCIS)- גידול שמתפתח בתוך צינור החלב. שלב מוקדם של הגידול הסרטני, נקרא גם סרטן שלב 0. ניתן לזהות אותו בבדיקת ממוגרפיה , על פי רוב יופיע כהסתידויות עדינות ורק במספר מועט של המקרים יופיע כגוש ברור.

כיצד מטפלים?
טיפול בגידול מסוג זה בד"כ יכלול כריתה חלקית של השד ובהמשך טיפול בקרינה או טיפול הורמונלי.
לאחר ביצוע הכריתה ,הרקמה שהוצאה תשלח לבדיקה היסטולוגית בה יקבעו סופית את רמת ההתמיינות (grade) של הגידול ואת הסיכוי שלו לחדור לרקמות שמסביב. לאחר קבלת תוצאות הבדיקה , במידה וימצאו שוליים חיוביים , בהתאם לשיקול המנתח יורחב אזור הכריתה.
במקרים בהם תקבע לגידול רמת התמיינות גבוהה, בנוסף על כריתת השד יומלץ על כריתה של בלוטת הזקיף ( אחת מבלוטות הלימפה הממוקמת בבית השחי).
במקרים בהם המחלה נרחבת או מערבת את הפטמה יומלץ לעבור כריתה מלאה של השד ובלוטת הזקיף. במעמד זה ניתן לשקול ביצוע שחזור מיידי של השד.

• Lubular carcinoma in-situ (LCIS) – גידול שמתפתח בתוך בלוטת ייצור החלב, הגידול לא חודר את הרקמה בה התפתח ואינו פולש אל הרקמה שמסביבה. נהוג להתייחס אליו כסמן לסיכוי גבוה לסרטן שד פולשני ולא ממש כאל גידול מאחר וברוב המקרים הוא אינו מתפתח לגידול פולשני.

 

כיצד מטפלים?
גידול זה אינו מחייב כריתה אלא מעקב מסודר וצמוד על מנת לאתר מוקדם ככל האפשר סרטן שד.

 

2. סרטן שד פולשני- קבוצת המחלות הקשורות לסרטני שד פולשניים מאופיינית בגידול
שמתפתח בתוך בלוטת ייצור החלב או בתוך צינור חלב שחודר אל הרקמות הסמוכות ויכול אף להגיע לאברים מרוחקים יותר בגוף ולייצר גרורות.
אבחון נכון הוא קריטי לבניית מהלך טיפולי נכון ותוכנית טיפול שלמה ומניעת טיפולים
שלא לצורך.

 

כיצד מטפלים?
במרבית סרטני השד הפולשניים הגישה הטיפולית תהיה הסרת הגידול לפי מידת התפשטותו לעיתים בליווי טיפול כימי או קרינה על מנת לוודא כי אזורים אחרים שאולי ננגעו יקבלו טיפול הולם.
במסגרת הטיפול תבוצע כריתה של הגידול (כריתת שד מלאה או כריתת שד חלקית) בהתאם למכלול הפרמטרים בחולה ספציפית. במקרים של כריתת שד חלקית יש צורך לרוב גם בקרינה. הצורך בטיפול כימוטרפי ועיתוי השימוש בו יקבעו אף הם בהתאם לקריטריונים מסויימים המתאימים למצב המחלה והחולה. (לעיתים יש צורך בטיפול כימוטרפי לצורך הקטנת הגידול לפני ניתוח).

 

• Infiltrating Ductal Carcinoma (IDC) – גידול שמתפתח בתוך צינור החלב ופלש לרקמה הסמוכה. גידול זה שכיח יותר ומופיע בכ- 80% מהמקרים של גידולי שד פולשניים.

 

• Infiltrating Lobular Carcinoma (ILC)- גידול שמתפתח בתוך בלוטת ייצור החלב ופלש לרקמה הסמוכה. גידול שכיח פחות ומופיע רק בכ- 10%-15% מהמקרים של גידולי שד פולשניים. לעיתים ניתן לאתר גוש זה בבדיקת ממוגרפיה ולעיתים עקב הקושי לאפיין גידול מסוג זה יש לבצע גם בדיקת MRI שד.

 

• Inflammatory Breast Cancer- סרטן שד דלקתי- גידול שד אלים ונדיר. נראה באופן חיצוני כאודם ובצקת (סימנים המאפיינים מצב של דלקת) ויכולה אף להופיע רגישות למגע וחום אך בפועל מדובר בתהליך סרטני. תאי הסרטן גדלים לאורך תעלות הלימפה בשד וחוסמים אותן. לעיתים, מופיעים סימנים נוספים כמו גוש בשד, הפרשה מהפטמה וכאבים. בשל אלימות הגידול הוא יכול להתפשט בשד מהר יותר מגידולים אחרים והטיפול במחלה צריך להיות מהיר. לרוב, יינתן טיפול כימותרפי על מנת לנסות להקטין את הגידול והתפתחותו ורק לאחר מכן יבוצע ניתוח ובהמשך בהתאם למצב הרפואי יישקל טיפול בקרינה.

 

Tumor Phyllodes- גידול שד נדיר שמקורו ברקמת החיבור של השד. גידול זה יכול להיות שפיר או ממאיר כאשר הקביעה מתבצעת בבדיקה פתולוגית לאחר כריתת הגידול. במקרים של גידול שפיר יש לכרות את הגידול כאשר הסיכוי להישנות נמוך יותר. אם בעקבות הבדיקה הפתולוגית נמצא כי מדובר בגידול ממאיר לעיתים נדרשת כריתה נוספת על מנת להרחיב את הכריתה הראשונית ולוודא שהשוליים שנשארו נקיים מתאים סרטניים, דבר זה יכול להפחית את הסיכוי להישנות המחלה. טיפולים נוספים הנהוגים במקרה של סרטן- טיפול בקרינה , טיפול כימותרפי וטיפול הורמונלי הם בעלי יעילות מוטלת בספק כנגד גידול מסוג זה.

 

• מחלת פאג'ט- Paget's Disease of the Nipple – גידול נדיר של סרטן שד אשר מתחיל בצינור החלב בשד ומתפשט לאזור הפטמה והעטרה. גידול זה מהווה אחוז נמוך מכלל גידולי סרטן השד (1%-4% בלבד) ויחלו בה אישה אחת או שתי נשים מתוך 100. המחלה נפוצה יותר בנשים בגיל 50 ומעלה ותסמיניה הם – גרד , אודם קילוף או קשקשים באזור הפטמה והעטרה בהמשך התקדמות המחלה עלולים להופיע גם כיבים על עור השד באזור הפטמה והעטרה. מדובר במחלה שיכולה להיות קשורה לסרטן שד לא פולשני ולסרטן שד פולשני כאחד. חלק מסימניה מאפיינים סימני דלקת ומקשים על זיהוי מוקדם. המחלה ניתנת לאבחון באמצעות לקיחת ביופסיה מהגידול, בדיקת ממוגרפיה ואולטרא סאונד.

רופאי המרפאה לכירורגיית שד-

דר' אביעד הופמן

כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה כללית במרכז הרפואי רמב"ם, אחראי על תחום ממאירויות חלל הצפק ומנהל מכון השד.

ד"ר הופמן סיים לימודי רפואה בבית הספר לרפואה ע"ש ברוס רפפורט בטכניון, חיפה בשנת 2000. סטאג' והתמחות בכירורגיה כללית במרכז הרפואי ע"ש שיבא תל-השומר משולב בשנת התמחות בבית החולים "הר סיני" בניו יורק ושנת מחקר באוניברסיטת "קולומביה" שבניו יורק, ארה"ב.

ד"ר הופמן סיים שלש שנות התמחות-על בכירורגיה אונקולוגית ב – MD Anderson Cancer Center שביוסטון, טקסס, ארה"ב – מרכז הסרטן הגדול בעולם. בתקופה זו התמקד בשני תחומים עיקרים:

טיפול בגרורות בחלל הבטן ע"י כריתת הגרורות ומתן כימותרפיה תוך-ביטנית- ניתוח הייפק (HIPEC).
טיפול בסרטן השד.

עם שובו של ד"ר הופמן מארה"ב לבית החולים שיבא בתל השומר, עבד במשך כחמש שנים ככירורג בכיר בבית חולים תל-השומר והתמקד בטיפול בממאירויות חלל הצפק (הייפק) בטיפול בסרטן השד ובנשאיות BRCA.

ד"ר הופמן מנתח בבתי החולים אסותא (חיפה) והרצליה מדיקל סנטר (HMC) ומנהל המרפאה לכירורגית שד ב'נגה מדיקל'.

ד"ר הופמן פרסם מאמרים רפואיים בתחום התמחותו והציג את עבודותיו בכינוסים בינלאומיים.

דר עדה רוזן

דר' עדה רוזן

כירורגית מומחית, מתמחה בגידולי שד, פרוקטולוגיה ורצפת האגן. מנתחת בבית חולים שיבא תל השומר ובבית חולים אסותא רמת החייל. דר' עדה רוזן מנהלת מרפאה גדולה המעניקה שירות למחלות השד, בעיות פרוקטולוגיות למינהן, בריחות צואה, עצירות וצניחת אברים.

phone-header-iconליצירת קשר התקשרי עכשיו: 072-3728084

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728084