דליפת שתן

דליפת שתן הנה תופעה המתעצמת עם העלייה בגיל ובניגוד לסברה הרווחת לא פעם- עם התפתחות המדע כיום ניתן לטפל בכל אישה שסובלת מהבעיה. למעשה, שליש מהנשים מעל גיל ארבעים ומספר לא מבוטל מהנשים שמתחת לגיל זה, סובלות מדליפת שתן בדרגת חומרה כזאת או אחרת. בקרב נשים רבות, הסובלות מדליפת השתן, קיימת חוסר מודעות לאפשרויות הטיפול. חלקן סבורות שהתופעה שייכת לעליה בגיל, שלא ניתן לטפל בדליפת שתן ושצריך ללמוד לחיות אתה. חלק מהנשים אינן משתפות את רופא המשפחה או הגינקולוג ואינן פונות לאורולוג או אורוגינקולוג למתן פתרון, מתוך מבוכה והסתרה. לאור היותו של תחום האורוגינקולוגיה תחום מתפתח, לא פעם גם היעדר הידע בקרב רופאי קהילה וגינקולוגים, מגביר את התפיסה לפיה יש מעט מדי אפשרויות לטיפול. על פי הערכות בספרות הרפואית, כ-70%-80% מהנשים שסובלות מדליפת שתן אינן פונות לרופא לקבלת עזרה או טיפול וזאת בשל חשש מהסטיגמה הכרוכה בכך.
מאמר זה מרכז סידרה של שאלות נפוצות בקרב המטופלות, בנושא דליפת שתן. מהי דליפת שתן? כיצד נוצרת דליפת שתן? האם ניתן למנוע את דליפת השתן ואם כן, כיצד? מה הן שיטות הטיפול המקובלות בדליפת שתן? באלו טכנולוגיות מתקדמות נעשה שימוש לצורך הטיפול בדליפת שתן? מיהו הרופא המומחה שביכולתו לטפל בך בצורה מיטבית במצבים של דליפת שתן?
ב'נגה מדיקל' מרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן בראשות ד"ר בני פיינר מומחה מוביל בתחום האורוגינקולוגיה ורצפת האגן. במרפאה מטפלים בתסמינים ובמגוון בבעיות של דליפת שתן. במרפאה ב 'נגה מדיקל', ניתן למצוא קשת רחבה של טיפולים שמרניים לצד הניתוחיים המתקדמים ביותר בתחום. במרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן, נמצא צוות רופאים ומטפלים מומחים בתחום האורוגינקולוגיה בעלי ניסיון רב בטיפול בדליפת שתן, ומלווה את המטופלת בהתאמה אישית.
 
את המאמר ערך ד"ר בני פיינר מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה גינקולוגית לפרוסקופית ורובוטית. מנהל המרפאה הרב תחומית לרצפת האגן ב'נגה מדיקל ובסיועם של רופאים מובילים במרפאה הרב תחומית לקצפת האגן ב'נגה מדיקל':
 
ד"ר רוית יחיאלי כהן מומחית לכירורגיה אורולוגית ורופאה בכירה במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי תל אביב. מנהלת המרכז לאורולוגיה נשית במרכז הרפואי אסותא רמת החייל.
 
ד"ר אבי אברג'ל מומחה ברפואת נשים ואסתטיקה, בעל ניסיון נרחב בפתרונות וטיפולים לא ניתוחיים לחיזוק ושיקום רצפת האגן.
 
לקבלת מידע נוסף או קביעת תור, התקשרי למרכז רפואי נגה מדיקל 072-3728084

מהי דליפת שתן?

דליפת שתן היא בריחת שתן בלתי רצונית, השכיחה בעיקר בקרב נשים מעל גיל 40. כאשר מדובר בדליפת שתן, הכוונה היא לשורה של מצבי דליפת שתן הגורמים לפגיעה באיכות חייהן של נשים בקבוצות הגיל השונות. בניגוד לדעות המקובלות, דליפת שתן אינה  מתרחשת  אצל נשים מבוגרות בלבד ואין צורך להשלים או ללמוד לחיות עם התופעה. חשוב לדעת שמדובר בבעיה רפואית הניתנת לטיפול.

דליפת שתן

כיצד  נוצרת  דליפת שתן?  

במצבים תקינים, שלפוחית השתן  אוגרת את השתן ומתן שתן תקין נערך  באמצעות הרפיה יזומה של רצפת האגן והשופכה הכוללים את שסתום כיס השתן ביחד עם התכווצויות של שריר השלפוחית. שתי הפעולות האלה ביחד, אמורות לגרום לריקון השלפוחית. סגירה תקינה של השופכה באמצעות שסתום כיס השתן, מושגת באמצעות שילוב של שני מנגנונים – פנימי וחיצוני. המנגנון החיצוני כולל את מערכת השרירים של רצפת האגן ושל רקמות החיבור אשר תומכים בשלפוחית ובשופכה. המנגנון הפנימי כולל את רקמת החיבור המעניקה תמיכה לשסתום כיס השתן (השופכה), בכדי שייסגר  או יפתח בהתאם לפעילות האישה. כאשר מערכת השרירים של רצפת האגן ושל רקמות החיבור התומכת בשלפוחית נפגעת, נגרמת דליפת שתן במאמץ. אצל רוב הנשים הסובלות מדליפת שתן במאמץ קיימות דרגות שונות של נזק לרקמות התומכות בשופכה ובמנגנון הסגירה השופכתי.

מהם הסוגים השונים של דליפת שתן?

דליפת שתן במאמץ

דליפת שתן במאמץ נגרמת בעת שימוש בשרירי הבטן הגורמים ללחץ תוך בטני פתאומי. הגורמים לדליפת שתן במאמץ הם לרוב, שיעול חזק, התעטשות, צחוק, ריקוד, ריצה או קפיצה, הרמת משא כבד וכו´. מצבים אלו יכולים להוביל להיחלשות של הרקמות התומכות בצינורית השתן  האחראית על פינוי השתן מהשלפוחית אל מחוץ לגוף ו/ או להיחלשות של שריר הסוגר במוצא השלפוחית. היחלשות זו מובילה לדחיפה של השתן ודליפה אל מחוץ לגוף.

דחיפות במתן שתן וקושי להתאפק

שכיחות דליפת שתן כתוצאה מדחיפות למתן שתן היא כ-50% ממקרי דליפת השתן, כאשר השכיחות היחסית עולה עם הגיל. בזמן שנמצאים במקום בו אין מקום או אפשרות להתפנות ומרגישים צורך עז לגשת לשירותים, ניתן לחוש בדליפת שתן. הגורם העיקרי במצב זה הוא תסמונת השלפוחית הרגיזה. תסמונת זו מתאפיינת בדחיפות במתן שתן, במהלך כל שעות היום ויקיצות במהלך הלילה. הסיבה לדליפת שתן מסוג זה היא שהשריר העוטף את שלפוחית השתן, ה'דטרוזור', שבמצבים רגילים הוא רפוי, מתכווץ בצורה בלתי רצונית ולא מאפשר לשלפוחית להתמלא. ההתכווצויות דוחפות את השתן אל מחוץ לגוף ונוצרת דחיפות לגשת לשירותים. סוג זה של דליפת שתן נפוץ יותר בקרב נשים לאחר גיל המעבר, אך יכול להופיע גם אצל נשים צעירות.

דליפת שתן מעורבת

דליפת שתן מעורבת נוצרת במצב בו יש היחלשות של הרקמות התומכות בצינורית השתן בשילוב עם התכווצויות של השריר העוטף את השלפוחית.

דליפת שתן עקב מילוי יתר

דליפת שתן עקב מילוי יתר, הנה בעיה עצבית הגורמת לחוסר תחושה  כאשר השלפוחית מלאה. כאשר השלפוחית מתמלאת אין יכולת לשריר הדטרוזור לעבוד ועקב כך השלפוחית איננה מתרוקנת ביעילות. דבר דומה קורה כאשר ישנה חסימה במוצא השלפוחית ושתן עודף דולף החוצה.

דליפת שתן קבועה

דליפת שתן קבועה הנה דליפת שתן לא רצונית ללא קשר לפעילות, לתחושות או למילוי יתר של השלפוחית. זהו אחד המצבים הקשים ביותר של דליפת שתן אצל נשים. דליפת שתן זו נגרמת מחוסר תפקוד מלא של הסוגר השופכתי או ממצבים של קשר פתולוגי בין מערכת השתן התחתונה, לנרתיק. דליפת שתן קבועה דורשת אבחון מדויק על ידי אורוגינקולוג ובדרך כלל תיקון ניתוחי של הבעיה.

כיצד מטפלים בדליפת שתן?

הטיפול הרפואי בדליפת שתן  הנו מגוון ונערך בהתאם למנגנון דליפת השתן ובהתאם לתוצאות היעוץ הרפואי עם האורוגינקולוג. ישנם מספר מסלולים לטיפול בדליפת שתן, כאשר לעיתים, נחוץ לשלב בין כמה סוגים שונים של טיפולים. המרפאה הרב תחומית במרכז נגה מדיקל מתמחה בקשת רחבה של טיפולים מפתרונות פארא – רפואיים דרך פתרונות ניתוחיים מתקדמים:

טיפול בדליפת שתן באמצעות חיזוק שרירי רצפת האגן

טיפול בדליפת שתן דרך חיזוק שרירי ריצפת האגן, נערך באמצעות תרגילים ופיזיותרפיה העוסקת בשיקום רצפת האגן. בעזרת תרגילים אלו ניתן לחזק את שרירי רצפת האגן ובעקיפין לשפר את התמיכה בצינורית השופכה. תרגילים אלה מסייעים בטיפול בתכיפות האירועים של  דליפת השתן וחומרתם.

טכניקת הביופידבק בטיפול בדליפת שתן

טכניקת הביופידבק בטיפול בדליפת שתן, הנה טיפול באמצעות תרגול שרירי רצפת האגן וקבלת משוב בו- זמנית באשר להצלחה של הפעלת השרירים באופן רצוני. במהלך התרגול המטופלת לומדת אילו תרגילים עליה לעשות על מנת להשיג תוצאות טובות בטיפול בדליפת שתן. שיטה זו מלמדת את המתאמנת איך לעבוד נכון  עם שרירים שאינם מופעלים בדרך כלל, כמו שרירי רצפת האגן.

טיפול בדליפת שתן באמצעות אימון השלפוחית

אימון השלפוחית, נערך במצבים בהם האבחנה של האורוגינקולוג היא דליפת השתן כתוצאה של כיווץ לא רצוני של שריר הדטרוזור. ניתן להיעזר בשיטה זו על ידי קביעת  מתן שתן בזמנים קבועים במקביל ללימוד טכניקות העוזרות לעכב מתן שתן בין ההפסקות. תרגול זה מאמן בצורה הדרגתית, את שריר הדטרוזור ומאפשר מילוי טוב יותר של שלפוחית השתן.

טיפול תרופתי בדליפת שתן

טיפול תרופתי בדליפת שתן כולל מתן תרופות שפותחו במטרה לטפל בתסמונת השלפוחית הרגיזה ודליפת שתן. תרופות אלו הן חלק משמעותי במכלול הטיפול הרפואי בדליפת שתן. לתרופות אלו יש מנגנון שחרור מושהה הפועל על מערכת השתן ללא השפעה על מערכות אחרות בגוף. התרופות  בדרך כלל יעילות מאוד ויש להן מעט תופעות לוואי.

טיפול בדליפת שתן באמצעות הזרקות לדופן השלפוחית

טיפול בדליפת שתן באמצעות הזרקות לדופן השלפוחית, מתאים לנשים עם  דליפת שתן במאמץ המעוניינות בטיפול שאיננו ניתוחי, ונשים שאינם מתאימות לניתוח. באמצעות מכשיר אנדוסקופי ('ציסטוסקופ') המוחדר דרך פתח השופכה של האישה. טיפול זה בדליפת שתן באמצעות הזרקות לדופן השלפוחית יעיל במצבים מתמשכים וקשים של דליפת שתן.  אחד החומרים המובילים  להזרקות לדופן השלפוחית, הנו באמצעות הזרקת בוטוקס לשלפוחית הגורמת, להחלשת החיבור בין השריר לעצב ולהרפיית שריר השלפוחית.

טיפול בדליפת שתן באמצעות הזרקת חומרים לעיבוי דופן השופכה

 טיפול בדליפת שתן באמצעות הזרקת חומרים לעיבוי דופן השופכה, נערך במצבים של דליפת שתן במאמץ בקרב נשים שלא יכולות, או לא רוצות לעבור טיפול ניתוחי כירורגי. האורוגינקולוג מזריק חומרים פולימרים כמו בלקמיד שמקורו בתחום הקוסמטי, על ידי הזרקת הבלקמיד למספר נקודות סביב השופכה של המטופלת. החומרים הפולימרים כמו הבלקמיד המוזרקים יוצרים הבלטה של רירית השופכה והעלאת ההתנגדות למעבר השתן דרכה ובכך מחזקים את מנגנון הסגירה. אמנם טיפול זה בדליפת שתן הינו טיפול זעיר-פולשני, אך ניתן לבצע אותו באלחוש מקומי והוא מהווה פתרון אטרקטיבי לטיפול בבעיית דליפת השתן.  טיפול בדליפת שתן באמצעות הזרקת חומרים לעיבוי דופן השופכה פופולארי במיוחד באוכלוסייה של נשים מבוגרות עם מחלות רקע רפואיות, הנמצאות בסיכון מוגבר לניתוח ולהרדמה כללית. כמו כן  הטיפול בדליפת שתן באמצעות הזרקת חומרים לעיבוי השופכה מתאים גם לנשים צעירות שטרם סיימו את תכנית הילודה אך מעוניינות בפתרון יעיל לדליפת השתן.

טיפול בדליפת שתן באמצעות  טכנולוגית נוירומודולציה

טכנולוגיית נוירומודולציה מטפלת בדליפת שתן ושלפוחית רגיזה.  לטכנולוגיה זו יכולת שליטה על הבקרה העצבית  של השלפוחית ובכך היא מסייעת במקרים קשים של דליפות שתן. הטיפולים הנכללים בטכנולוגיה זו הם:

  1. קוצב סוגרים (SNS)- אותו משתילים לצמיתות אצל האישה באזור הגב התחתון.
  2. מערכת PTNS, מכשיר המעביר פולסים חשמליים עדינים, באמצעות מחט, באזור הקרסול. טיפול בדליפת שתן באמצעות טכנולוגית נוירומודולציה כולל סדרת טיפולים בני שלושים דקות.

טיפול בדליפת שתן במאמץ  באמצעות לייזר נרתיקי

טיפול בדליפת שתן באמצעות לייזר נרתיקי, מטפל בדליפת שתן במאמץ  ומאפשר חזרה למצב הקודם ואפשרות לשוב לשגרה. הלייזר הנרתיקי מטפל בקיר העליון של הווגינה של האישה גורם לבניית הקולגן ברירית הווגינאלית. בעקבות הטיפול באמצעות הלייזר הנרתיקי, נערך תיקון בשסתום. בעקבות התיקון צינורית השתן  מתיישרת וחוזרת לפעולה תקינה. הטיפול בלייזר נרתיקי מבוצע באמצעות סידרה של שלושה טיפולים רפואיים. כל טיפול בלייזר נרתיקי עורך כעשר עד עשרים דקות ומבוצע על ידי רופא מומחה. לאחר הטיפול בלייזר נרתיקי, המטופלת יכולה להמשיך בחייה ללא כל מגבלה או כאב.הטיפול באמצעות לייזר שיקומי לרצפת האגן זמין בנ'גה מדיקל ' ומבוצע על ידי מומחי המרכז בהתאמה אישית ובמימון מלא של חברות הביטוח הפרטיות.

ניתוחי מתלה לטיפול בדליפת שתן במאמץ

הניתוח נערך על ידי שיחזור רקמות באמצעות שתילה של רקמות בריאות. הניתוח כולל השתלה של סרט תת- שופכי TVT בגישה נרתיקית. לניתוחים אלו אחוזי ריפוי גבוהים ואחוזי סיכון נמוכים. מדובר בניתוח בדרגת קושי קל, שיעור הצלחה של הניתוח כ 90%. משך אשפוז לאחר הניתוח לילה אחד, ניתן לבצע את הניתוח בעזרת הרדמה מקומית. הניתוח מוכר היטב בספרות, סיבוכים אפשריים לאחר ניתוח: זיהום, קושי במתן שתן, ודחייה של הסרט. מדובר בשיעור סיבוכים יחסית קטן.

ניתוח להרמת צוואר השלפוחית

הניתוח ע"ש ברץ', מאפשר טיפול בו- זמני בדליפת שתן במאמץ ובצניחה של דופן הנרתיק- צניחת שלפוחית, על ידי אורוגניקולוג. בעבר ניתוחים  לטיפול בדליפת שתן, מסוג זה חייבו הרדמה ופתיחה של הבטן, כיום ניתן לעשות אותם בגישה נרתיקית בשיטת הלפרוסקופיה, כלומר בעזרת צינורות דקים המכילים עדשות וסיבים אופטיים. הניתוחים להרמת צוואר השלפוחית נערכים גם בשיטה הרובוטית. היתרונות לניתוחים אלו באמצעות רובוט הנם שלזרועות הרובוטיות טווח תנועה גדול יותר בהשוואה לניתוחים רגילים או לזרועות הלפרוסקופיות הרגילות. ניתוח להרמת צוואר השלפוחית באמצעות רובוט, מאפשר למנתח האורוגינקולוג דיוק ושליטה מרבית על מהלך הניתוח ועל הכלי הרובוטי באמצעותו מנתח.

מימון וכיסוי ביטוחי לטיפול בדליפת שתן

מטופלות 'נגה מדיקל' נהנות משירות נוסף התומך בליווי מול חברות הביטוח להשגת מימון מלא לפעולה הנדרשת במסגרת ביטוחי הבריאות שברשותן. במידה ותימצאי מתאימה לאבחון בדליפת שתן נסייע לך בבחינת הכיסויים הביטוחיים שברשותך עד לקבלת מימון לפעולה אליה את נדרשת.

מנתחים ומטפלים מובילים לטיפול בדליפת שתן ב'נגה מדיקל'

נגה מדיקל, מרכז רפואי למצוינות בכירורגיה גינקולוגית, מאגד רופאים מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. המרפאה הרב תחומית לרצפת האגן. 'נגה מדיקל'  מאגדת רופאים מומחים ומטפלים מובילים לטיפול בבעיות גינקולוגיות מורכבות לרבות דליפת שתן. במרפאה הרב תחומית לרצפת האגן ב'נגה מדיקל' פועל צוות רב תחומי של רופאים גינקולוגים מומחים  מנוסים ומוכרים באבחון וטיפול בדליפת שתן בראשות  ד"ר בני פיינר, מומחה מוביל בתחום. נא לקשר כאן את העמוד של המרפאה הרב תחומית לרצפת האגן שבו מופיע כל צוות הרופאים והמטפלים ובאופן דומה גם לעמודים של ד"ר פיינר וד"ר יחיאלי. במרכז הרפואי חוברים יחד מיטב המומחים בתחום המציעים מגוון רחב של טיפולים תוך שימוש במומחיות ומקצועיות לאבחון דליפת שתן ובטיפולים המתקדמים ביותר שבנמצא בגישות ניתוחיות חדשניות. כמו כן, אנו מעמידים לרשות המטופלות מערך שירות אדמיניסטרטיבי וצוות מסייע המספק שירות ייחודי, תומך ובלתי מתפשר מבחינה רפואית-מקצועית.