דליפת שתן

אינך לבד, שליש מהנשים מעל גיל ארבעים ומספר לא מבוטל מהנשים שמתחת לגיל זה סובלות מדליפת שתן. אל דאגה. ישנן דרכים שונות שעמן ניתן להתמודד ולפתור את הבעיה המכבידה אשר פוגעת מאוד באיכות החיים שלך.
מאמר זה נועד לסייע לך אם גם את סובלת מדליפת שתן. ריכזנו עבורך סידרת שאלות נפוצות של מטופלות ותשובות בנושא דליפת שתן – מה זה בעצם? מדוע זה קורה? האם אפשר למנוע את התופעה ואם כן כיצד? מהן שיטות הטיפול המקובלות ובאלו טכנולוגיות מתקדמות נעשה שימוש לצורך הטיפול וכן מיהו הרופא המומחה שיכול לסייע לך בצורה הטובה ביותר?

 

המרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן מבית נגה מדיקל, בית אחד לטיפול כולל ושלם בבעיות של רצפת האגן . המרפאה, בראשות ד"ר בני פיינר מומחה מוביל בתחום אורוגניקולוגיה ורצפת האגן ומומחים נוספים בתחומי טיפול רלוונטיים, מציעה מגוון רחב של טיפולים – הן טיפולים שמרניים והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים וכן צוות תומך ומערך שירות מסייע .
אנחנו כאן גם עבורך.

 

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728083


מהי דליפת שתן?

כאשר מדובר בדליפת שתן, הכוונה היא לשורה של מצבים הגורמים לפגיעה קשה באיכות חייהן של נשים רבות בכל קבוצות הגיל. בניגוד לדעות מקובלות, דליפת שתן אינה נחלתן של נשים מבוגרות בלבד ואין לראות בה תוצאה טבעית של ההתבגרות, או תופעה שנגזר להשלים עמה וללמוד לחיות איתה.

מהם הגורמים לדליפת שתן?

ישנם מספר מנגנונים הגורמים לדליפת שתן :

דליפת שתן במאמץ –

קורית בעת שימוש (גם אם לא במודע) בשרירי הבטן, באופן המוביל לעלייה פתאומית בלחץ התוך- בטני. שיעול חזק, התעטשות, צחוק, ריקוד, ריצה או קפיצה, הרמת משא כבד וכו´. החלשות של הרקמות התומכות בצינורית השתן המכונה 'השופכה' (תפקידה לפנות את השתן מהשלפוחית אל מחוץ לגוף) ו/או החלשות שריר הסוגר במוצא השלפוחית גורמים לכך שהשתן נדחף החוצה ודולף מתוך השלפוחית כתוצאה מהעלייה בלחץ התוך בטני.

קושי "להתאפק" / דחיפות למתן שתן –

כאשר יש צורך עז ופתאומי לתת שתן גם כשלא נמצאים בקרבת שירותים ולא ניתן להתאפק. מצב זה קשור על פי רב לתסמונת השלפוחית הרגיזה (ראה מאמר). תסמונת זו מאופיינת בדחיפות במתן שתן, בתכיפות (תדירות מוגברת של מתן שתן במשך היום) וביקיצות משנת הלילה עקב צורך לתת שתן. המנגנון הגורם לתופעה זו מבוסס על התכווצויות בלתי רצוניות של שריר ה'דטרוזור', כך מכונה השריר העוטף את שלפוחית השתן. במצב התקין שריר זה הוא רפוי ומאפשר לשלפוחית השתן להתמלא. התכווצות השריר הגורמת לסחיטת השלפוחית ולדחיפה של השתן שבתוכה אל מחוץ לגוף אמורה להתרחש רק כשהחלטנו שכעת הסיטואציה מתאימה להתרוקנות (התפנינו מכל עיסוק ואנו נמצאים בשרותים).

דליפת שתן מעורבת – קשורה בשילוב של שני המנגנונים שפורטו לעיל.

דליפת שתן עקב מילוי יתר-

כאשר בעיה עצבית גורמת להיעדר תחושה של השלפוחית כשהיא מלאה אין יכולת לכווץ את שריר הדטרוזור ועקב כך השלפוחית אינה מתרוקנת ביעילות או כשקיימת חסימה במוצא השלפוחית – דולף השתן העודף החוצה.

 

כיצד מטפלים בדליפת שתן?

הטיפול בדליפת שתן משתנה בהתאם למנגנון הדליפה. לעיתים נחוץ לשלב כמה טיפולים :
חיזוק שרירי רצפת האגן –

ביצוע תרגילים בהנחיה של פיזיותרפיסטית העוסקת בשיקום רצפת האגן. מטרת התרגילים היא שיפור בחוזק של שרירי רצפת האגן ובעקיפין שיפור התמיכה בצינורית השופכה ועל ידי כך – הפחתה בתדירות אירועי דליפת השתן וחומרתם.

ביופידבק – טכניקה המאפשרת תרגול שרירי רצפת האגן תוך קבלת משוב ויזואלי ו/או קולי באשר למידת ההצלחה בהפעלת השרירים באופן רצוני. המתאמנת לומדת מה עליה לעשות כדי להשיג תוצאה טובה של התרגול. השיטה יעילה במיוחד ללימוד הפעלת שרירים אשר אנחנו לא מפעילים באופן אינטואיטיבי, כמו שרירי רצפת האגן.

אימון השלפוחית –

שיטה המבוססת על מתן שתן באופן יזום במרווחי זמן קבועים לאורך היום (גם כשאין תחושת צורך לתת שתן), תוך כדי לימוד טכניקות עיכוב שמטרתן להימנע ממתן שתן בין ההשתנות היזומות, כאשר ברור שהדחף למתן שתן נובע מכיווץ לא רצוני של שריר הדטרוזור ולא ממצב של שלפוחית שתן מלאה. הגדלה הדרגתית של מרווח הזמן בין ההשתנות היזומות מאמנת את שריר הדטרוזור לאפשר מילוי טוב יותר של השלפוחית השתן.

טיפול תרופתי –

תרופות שונות נמצאו יעילות בטיפול בדליפת שתן לסוגיה. קיימות כיום תרופות הפועלות במנגנונים שונים אשר מהוות מרכיב משמעותי בטיפול בתסמונת השלפוחית הרגיזה ובדליפת שתן מתוך דחיפות. תרופות מהדור החדש אשר פותחו למטרה זו, מצוידות במנגנוני שחרור מושהה ופועלות בעיקר במערכת השתן ופחות במערכות אחרות בגוף, דבר המגביר את יעילות התרופה ומקטין את תופעות הלוואי.

הזרקות לדופן השלפוחית –

מבוצעת באמצעות מכשיר אנדוסקופי ('ציסטוסקופ') המוחדר דרך פתח השופכה. טיפול זה יעיל במצבים מתמשכים וקשים של הזרקות לשלפוחית השתן

הזרקת חומרים לעיבוי דופן השופכה –

טיפול זה נועד למצב של דליפת שתן במאמץ בנשים אשר אינן מועמדות לטיפול ניתוחי או שאינן חפצות בכך. הזרקת חומר פולימרי שפותח במיוחד למטרה זו במספר נקודות סביב השופכה יוצרת הבלטה של רירית השופכה והעלאת התנגודת למעבר השתן דרכה ובכך גורמת לחיזוק מנגנון הסגירה. כיוון שטיפול זה הינו טיפול זעיר-פולשני וניתן לבצעו באלחוש מקומי, הוא מהווה פתרון אטרקטיבי באוכלוסיית נשים מבוגרות עם מחלות רקע המהוות סיכון מוגבר לניתוח ולהרדמה וגם לנשים צעירות שטרם סיימו את תכנית הילודה אך מעוניינות בפתרון יעיל לדליפת השתן.

נוירומודולציה –

טכנולוגיות המאפשרות השפעה על מסלולי הבקרה העצבית לשלפוחית השתן ומהוות אמצעי טיפול יעיל במצבי שלפוחית שתן רגיזה עיקשים. בקטגוריה זו כלולים קוצב הסוגרים (SNS) המושתל באופן קבוע בגב התחתון מעל העכוז וכן מערכת ה-PTNS המבוססת על סדרת טיפולים בני 30 דקות בהם נעשה שימוש במכשיר חיצוני המעביר דחפים חשמליים עדינים דרך מחט דקה באזור הקרסול.

טיפול ניתוחי –

ניתוחי המתלה (השתלת סרט תת-שופכתי / TVT) ) הינם הניתוחים הנפוצים ביותר לטיפול בדליפת שתן במאמץ. הניתוח מבוצע בגישה נרתיקית עם אחוזי ריפוי גבוהים וכרוך במעט סיכונים. אפשרות ניתוחית נוספת הינה הרמת צוואר השלפוחית (הניתוח ע"ש ברץ´) אשר בעבר הצריך פתיחת הבטן וכיום ניתן לבצעו בלפרוסקופיה. ניתוח זה מאפשר טיפול בו זמני בדליפת שתן במאמץ ובצניחה של דופן הנרתיק הקדמי (צניחת שלפוחית).

 

מנתחים ומטפלים מובילים בנגה מדיקל:

 

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים, מטפלים  ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.

 

פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי


מקים ומנהל את היחידה לאנדוסקופיה גינקולוגית ומנהל חטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי "אסף הרופא" . מומחה בכירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית (אנדוסקופיה) .
קרא עוד...

ד"ר בני פיינר

ד"ר בני פיינר


מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן. מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה.
קרא עוד...

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר יובל קאופמן


מומחה ברפואת נשים וכירורגיה אנדוסקופית מתקדמת. אחראי היחידה לכירורגיה זער פולשנית ומנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז רפואי כרמל.
קרא עוד...

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר רם קיילוס


כירורג פלסטי מומחה , העוסק בתחום משנת 1990.התמחה בכירורגיה כללית, בכירורגיה פלסטית ומיקרו- כירורגיה וגם בכירורגיה פלסטית לילדים.
קרא עוד...

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר אושרי בראל


מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, התמחה ברפואת נשים, מיילדות ופריון ב"אסף הרופא" והמשיך להתמחות-על בכירורגיה גינקולוגית זעיר פולשנית מורכבת באוסטרליה.
קרא עוד...

ד"ר יובל קאופמן

פרופ' עוזי בלר


גינקו-אונקולוג, לשעבר מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שערי צדק ומנהל המרכז לבריאות האישה של שירותי בריאות כללית בירושלים.
קרא עוד...

ד"ר בני פיינר

ד"ר עדה רוזן


כירורגית מומחית , מתמחה בגידולי שד, פרוקטולוגיה ורצפת האגן
קרא עוד...

ד"ר בני פיינר

ד"ר אביעד הופמן


כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה כללית במרכז הרפואי רמב"ם, אחראי על תחום ממאירויות חלל הצפק ומנהל מכון השד.
קרא עוד...

ד"ר בני פיינר

אבי קליין


מטפל בכיר ברפואה סינית בדגש על גינקולוגיה-סינית ופריון האישה והגבר (דיקור, צמחי מרפא ותזונה).
קרא עוד...

ד"ר בני פיינר

יפעת קמר


פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי , שיקום רצפת האגן לנשים וילדים. מתמחה בטיפול לכאבי עריה בטכניקות מתקדמות.
קרא עוד...

ד"ר בני פיינר

רותם סול


רותם סול היא פזיוטרפיסטית מוסמכת , מתמחה בתחום שיקום רצפת האגן מדריכת פילאטיס וכושר גופני ומדריכת הכנה ללידה.
קרא עוד...


ד"ר בני פיינר

גילי פז


דיאטנית קלינית, מטפלת באנדומטריוזיס, התנהגויות אכילה ואכילה קשובה בגישת שפת האכילה.
קרא עוד...