היסטרוסקופיה אבחנתית

מידע ראשוני זה מוגש על מנת לתת מענה לשאלות ותשובות שאיגדנו עבורך ועבור מטופלות נוספות העומדות לפני היסטרוסקופיה אבחנתית. המאמר נערך בסיועם של רופאים מובילים במרפאת חלל הרחם והיסטרוסקופיה בנגה מדיקל – ד"ר אושרי בראל מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות במרכז הרפואי אסותא אשדוד, מומחה בכירורגיה גניקולוגית מתקדמת, אנדומטריוזיס, ניתוחי חלל הרחם, לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה וד"ר מורן פז מנתח בכיר במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי 'כרמל'. רופא אחראי מיון נשים ורופא בכיר ביחידה לכירורגיה גניקולוגית זעיר פולשנית ובמרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס בכרמל.

מהי היסטרוסקופיה אבחנתית? באילו מקרים היא מבוצעת וכיצד? מי הם המומחים המובילים המבצעים את הפרוצדורה? כשאת נדרשת לעבור היסטרוסקופיה אבחנתית – מהן הזכויות שלך מול ביטוחי הבריאות העומדים לרשותך? על כל אלה במאמר.

הגינקולוגים וצוות המרפאה לחלל הרחם והיסטרוסקופיה במרכז נגה מדיקל  לכירורגיה גינקולוגית, הינו מהמובילים בתחום, בעל ניסיון רב שנים בביצוע אלפי פעולות תוך-רחמיות, המשלבות  מקצועיות, טכנולוגיה רפואית מתקדמת שרות ויחס אישי. מרכז רפואי נגה מדיקל מאגד, גינקולוגים מנתחים מהמובילים והמנוסים בתחום ההיסטרוסקופיה האבחנתית והניתוחית המשלבים טכנולוגיה רפואית מתקדמת ביותר – פרופ' מוטי פנסקי, דר' בני פיינר, דר' יובל קאופמן ד"ר מורן פז ודר' אושרי בראל. הצוות הרפואי  עומד לרשותך למידע נוסף, חשיבה והתייעצות, בכל עניין ובכל שלב של הטיפול בבעיה הגינקולוגית ובכל הקשור בהיסטרוסקופיה אבחנתית. גישתנו  הרפואית  בנגה מדיקל ערכית, ייחודית ובלתי מתפשרת. אנו רואים רפואה נכונה ומקצועית בתפיסה הוליסטית המשלבת ראייה כוללת של המטופלת וצרכיה, בעזרת המטפל הנכון שיעמוד לצידך לאורך המסע הטיפולי העומד לפנייך.

אנחנו כאן גם עבורך.  התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084

מהי חשיבות  היסטרוסקופיה?

היסטרוסקופיה נחשבת כיום כגישת הבחירה להערכה וטיפול בהפרעות בחלל הרחם. מדובר בהליך שגרתי  ושכיח מאוד בתחום הגינקולוגי. היסטרוסקופיה הנה פעולה אבחנתית ו\או ניתוחית המבוצעת בגישה נרתיקית דרך צוואר הרחם. במהלכה מוחדר לתוך חלל הרחם סיב אופטי ונוזל, המאפשר סקירה מקיפה של חלל הרחם ופתחי החצוצרות. המידע  הרפואי מחלל הרחם עובר בזמן אמת אל מסך באמצעותו הגינקולוג המנתח מבצע הערכה, אבחון וטיפול כירורגי  בתוך חלל הרחם. הפעולה מבוצעת לצורך אבחון (התבוננות וזיהוי תהליכים ותופעות בחלל הרחם) ולטיפול ניתוחי זעיר פולשני, במידת הצורך.

היסטרוסקופיה אבחנתית

מהי היסטרוסקופיה אבחנתית?

היסטרוסקופיה אבחנתית היא בדיקה המיועדת לצרכי אבחנה והסתכלות ונערכת על ידי גינקולוג מומחה בתחום. זאת להבדיל מהיסטרוסקופיה ניתוחית, המהווה פעולה טיפולית לכל דבר. הבדיקה נמשכת דקות ספורות ומבוצעת ללא צורך בהרדמה. במהלך הבדיקה מוחדר סיב אופטי דקיק שקוטרו בין שניים לחמישה מילימטרים לחלל הרחם. במהלך ההיסטרוסקופיה האבחנתית מודגם חלל הרחם על המסך. במידה והממצאים העולים מהבדיקה מצביעים על בעיה כלשהי, יש אפשרות לבצע היסטרוסקופיה ניתוחית.

האם במהלך היסטרוסקופיה אבחנתית ניתן לבצע טיפול?

מטרת ההיסטרוסקופיה זו הנה לאבחן בעיות רפואיות ברחם. יחד עם זאת, קיימת שיטה נוספת הנקראת היסטרוסקופיה "ראה וטפל ', באמצעותה, ניתן לאבחן ולטפל יחד באותו ההליך הרפואי. בהיסטרוסקופיה 'ראה וטפל', ניתן לדוגמא  לדגום רירית חשודה ברחם, להוציא התקן תוך רחמי, להפריד הידבקויות ולכרות פוליפים, במהלך היסטרוסקופיה שהחלה כאבחנתית בלבד.

היסטרוסקופיה אבחנתית בשיטת ראה וטפל   Hysteroscopy See & Treat

כיום השיטה המתקדמת ביותר לביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית  הנה בשילוב עם היסטרוסקופיה ניתוחית. יתרונה  הגדול של ההיסטרוסקופיה האבחנתית בשיטת 'ראה וטפל' שהיא איננה כואבת, אין צורך בהרדמה, המטופלת יכולה לצפות בבדיקה, ניתן לחזור לאחר ביצוע הבדיקה לשגרת היום הרגילה. במידת הצורך ניתן להמשיך להיסטרוסקופיה טיפולית בשיטת ראה וטפל. לאחר שנערכת ההיסטרוסקופיה האבחנתית בהתאם להחלטת הגינקולוג תבוצע היסטרוסקופיה ניתוחית. כל זאת בהתאם לצורך, למצב הרפואי של האישה ובראש ובראשונה לרצונה. הגינקולוג המומחה יקבל החלטה משותפת עם המטופלת האם להמשיך  בתום הבדיקה להיסטרוסקופיה טיפולית, כדי לטפל בבעיה הרפואית שאובחנה בהיסטרוסקופיה האבחנתית. המעבר מהיסטרוסקופיה אבחנתית להיסטרוסקופיה טיפולית בשיטת ראה וטפל מתבצעת בקליניקה הרפואית ללא הרדמה ובכך מאפשר חזרה מהירה לשגרה וחיסכון בזמן למטופלת כמו גם קיצור זמני ההמתנה לפעולה. היסטרוסקופיה בשיטת 'ראה וטפל' מאפשרת חיסכון בהליכים טרום ניתוחיים כמו צום ואשפוז ובבדיקות רפואיות מקדימות  כמו בדיקות דם , צילום חזה וכו'.

באיזה מצבים רפואיים יש צורך לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית?

מטרת ההיסטרוסקופיה האבחנתית, לבצע הערכה של  חלל הרחם כאשר יש חשד להפרעה בתפקודו. מדובר בפעולה חיונית לבירור דימומים לא סדירים, דימום עודף במחזור, דימום בגיל המעבר. בירורי בעיות פריון לסוגיהם, הערכת חלל רחם לפני ולאחר כישלונות הפריית מבחנה. הערכת ממצאים שאובחנו בבדיקת אולטרסאונד, בירור רפואי בשאלת הפלות חוזרות ולידות מוקדמות, הערכת צלקת ניתוחית לאחר ניתוחים קיסריים חוזרים (נישה), בירור חשד לשארית שלייה או חומר הריוני לאחר לידה והפלות, חשד להידבקויות ברחם, חשד לממצא כלשהו ברירית הרחם כדוגמת פוליפ, חשד לשרירן שבולט אל תוך חלל הרחם ומלווה בתסמיני דימומים לא סדירים ו/או מוגברים. צורך לאשר או לשלול שינויים במבנה הפנימי של הרחם ובעיות ברירית הרחם, הערכת מיקום והוצאת התקנים תוך רחמיים שאבדו ועוד. מומלץ לבצע היסטרוסקופיה האבחנתית  במחצית ראשונה של המחזור החודשי דהיינו בסיום הווסת וטרם הביוץ.  

מה הן ההנחיות הרפואיות לפני בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית?

פעולת ההיסטרוסקופיה האבחנתית בשיטת 'ראה וטפל' איננה דורשת הכנה רפואית מצד המטופלת. אחד היתרונות של היסטרוסקופיה בשיטה זו היא העובדה שביצוע הבדיקה איננו משפיעה על חיי היום יום. לפני ההחלטה על בדיקת ההיסטרוסקופיה תיפגשי עם רופא גינקולוג שיפנה אותך לבדיקה זו וייקח ממך אנמנזה רפואית על הבעיות הרפואיות, התרופות הקבועות ומחלות רקע רלוונטיות, עבר גינקולוגי ומיילדותי לרבות מספר הלידות וההפלות בעבר אם היו, תדירות ועוצמת המחזור החודשי ועבר ניתוחי כללי וגינקולוגי. עוד חשוב לציין כי לא ניתן לבצע היסטרוסקופיה במהלך ההיריון עקב סיכון לפגיעה בעובר ובהריון. מצב נוסף בו לא ניתן לבצע את ההיסטרוסקופיה הוא זיהום באחד מאברי האגן.

מהו המועד הטוב ביותר לתאם תור להיסטרוסקופיה אבחנתית?

המועד האופטימלי לביצוע ההיסטרוסקופיה הוא מיד לאחר סיום המחזור. בזמן זה רירית הרחם דקה ולכן איכות הבדיקה והיכולת לאבחן ולטפל בבדיקה עולה. בתקופה זו, מאפשרת בדיקה היסטרוסקופיה באיכות גבוהה יותר עם תמונות ברורות יותר. במקרה ולאשה יש מחזור חודשי שאינו קבוע, יתכן קושי לתזמן את הבדיקה למועד אופטימלי ועל כן תתכנה דחיות.

כיצד מתבצע בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית?

במהלך בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית, הגינקולוג מבצע בשלב ראשוני הסתכלות בנרתיק "וגינוסוקפיה" ללא צורך בשימוש במפסק ( ספקולום), לאחר זיהוי פתח צוואר הרחם  הגינקולוג מחדיר אל תוך חלל הרחם, דרך צוואר הרחם, צינורית דקיקה שבה ממוקם הסיב האופטי. דרך אותה צינורית מזליפים אל חלל הרחם תמיסה פיזיולוגית שפועלת להרחקת דפנות הרחם זו מזו – זאת על מנת לאפשר התבוננות נוחה ומלאה על חלל הרחם. כעבור מספר רגעים, הממצאים כבר יודגמו על מסך הטלוויזיה לעיני גינקולוג והמטופלת מדובר בפרוצדורה קלה ופשוטה הנמשכת מספר דקות, וכאמור לרוב ללא צורך בהרדמה. היסטרוסקופיה אבחנתית היא פעולה קצרה שאינה מחייבת השגחה או אשפוז בבית החולים. במרבית המקרים, תשוחרר המטופלת כחצי שעה לאחר הפעולה.

האם ההיסטרוסקופיה האבחנתית כואבת?

במהלך ההיסטרוסקופיה האבחנתית יתכן שתחושי לחץ דמוי כאב מחזור קל אשר חולף במהירות ואינו מצדיק הכנה מיוחדת עם תכשירים נוגדי כאב. מכיוון שכיום נעשה שימוש במכשור עדין ודק מאוד, יש נשים שעוברות אותה מבלי לחוש דבר , במידה וקיים כאב הוא בדרך כלל נסבל בהחלט.

כמה זמן אורכת בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית?

הליך בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית הינו ארוך במעט מבדיקה גינקולוגית רגילה. בדיקת היסטרוסקופיה נמשכת מספר דקות (בהנחה ומדובר בהיסטרוסקופיה אבחנתית)  מדובר בבדיקה ללא כאב או עם כאב אשר נסבל בדרך כלל , ועל כן גם איננה דורשת הרדמה. במהלך הבדיקה, הגינקולוג המבצע את ההיסטרוסקופיה האבחנתית יקפיד לבדוק את כל חלל הרחם ביסודיות על מנת לאפשר תוצאות בדיקה אופטימליות.

איך תרגישי אחרי ההיסטרוסקופיה אבחנתית?

אחרי ההיסטרוסקופיה האבחנתית יתכן ותחושי לחץ וכאב קל דמוי מחזור שחולף במהירות וכן יתכן דימום קל שיימשך יומיים או שלושה ימים. מספר דקות לאחר הפעולה הגינקולוג ישחרר אותך לביתך ללא מגבלות בחזרה לחיים רגילים עוד באותו היום. קיימת המלצה להימנע משימוש בטמפונים, יחסי מין ורחצה בבריכה או בים יומיים עד שלושה מביצוע ההיסטרוסקופיה האבחנתית כדי למנוע זיהום רחמי.

מהו תהליך ההחלמה לאחר היסטרוסקופיה אבחנתית?

לאחר היסטרוסקופיה אבחנתית, הליך ההחלמה מהיר ומאפשר לשוב לשגרה כבר ביום הבדיקה. תופעות הלוואי האפשריות בסיום בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית: אין צפי לכאב חריג, דימום מועט או כתמי דם קטנים. במידה ומתרחש דימום כבד, עליה של טמפרטורת הגוף מעל 38 מעלות, בחילות או הקאות מתמשכות, או כל תסמין אקוטי נוסף, יש לפנות לגינקולוג או לרופא מטפל ואף לבית החולים, על פי צורך.

ייעוץ רפואי לפני היסטרוסקופיה אבחנתית

לפני ביצוע ההיסטרוסקופיה האבחנתית תוזמני ליעוץ רפואי על ידי גינקולוג מומחה בתחום שיעבור על  ההיסטוריה הרפואית שלך יבדוק אותך ויחליט על הצורך בבדיקה. היסטרוסקופיה אבחנתית נחשבת כפעולה בטוחה יחסית, קצרה ובעלת שיעור סיבוכים נמוך. מנגד, חשוב תמיד לזכור כי מדובר בפעולה פולשנית שאינה נטולת סיכונים. לכן, חשוב שהגינקולוג  הנבחר לביצועה יהיה מומחה ובעל ניסיון מוכר ומיומן בביצוע בבצוע היסטרוסקופיה אבחנתית.

לקראת הפעולה תקבלי הסבר מהרופאים הגינקולוגים בנגה מדיקל על מהלך הבדיקה סיכונים אפשריים, אפשרויות אחרות והמלצות להמשך. צוות הרופאים המומחים שלנו בנגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים ברפואת נשים ובניתוחים גינקולוגים. הגינקולוגים בעלי ידע וניסיון עשירים ומיומנות בטכניקות הניתוחיות המתקדמות ביותר.

מהי מידת ההצלחה של ההיסטרוסקופיה האבחנתית?

היסטרוסקופיה אבחנתית הנה בדיקה מתקדמת, הנערכת על ידי גינקולוג מומחה המבצע את ההליך הכולל החדרה של  מכשור טכנולוגי רפואי מקצועי ומתקדם בעובי מילימטרים בודדים המוכנס דרך הנרתיק לצוואר הרחם ולרחם למטרות אבחון רפואי של חלל הרחם. איכות בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית הינה גבוהה מאוד ומאפשרת צילום ברור של פנים הרחם. לכן, שיעור ההצלחה של ההיסטרוסקופיה האבחנתית הינו  גבוה במיוחד.

מה ההבדל בין היסטרוסקופיה אבחנתית לניתוחית להיסטרוסקופיה בשיטת ראה וטפל?

מטרת ההיסטרוסקופיה האבחנתית היא להסתכל על חלל הרחם ולאבחן מצבים רפואיים הדורשים בירור. בשונה מבדיקה זו, ההיסטרוסקופיה הניתוחית משמשת לטיפול בהפרעות שונות ברחם. במהלך ההיסטרוסקופיה הניתוחית, הנערכת על ידי גינקולוג, מוחדרים לרחם כלים עדינים המשמשים לא רק לצפייה, אלא גם לטיפול מקומי. כיום השיטה המתקדמת ביותר הנה בדיקת היסטרוסקופיה בשיטת 'ראה וטפל' הכוללת היסטרוסקופיה אבחנתית  בשילוב עם היסטרוסקופיה ניתוחית. יתרונה  הגדול של ההיסטרוסקופיה האבחנתית בשיטת 'ראה וטפל' שהיא אינה מלווה בכאב, אין צורך בהרדמה והמטופלת יכולה לשוב לחיי היום יום מיד לאחר ההיסטרוסקופיה.

כיצד ניתן לממן ולממש זכויות ביטוח לביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית?

אנו, במרכז נגה מדיקל, מתמחים בייעוץ ומימוש זכויות ביטוח על מנת שתקבלי את המגיע לך. לשקט הנפשי שלך חשיבות רבה להצלחת ההיסטרוסקופיה האבחנתית.לכן, חשוב לנו ללוות אותך ולסייע לך גם בהיבטים הכלכליים של הבדיקה. לקראת ההיסטרוסקופיה האבחנתית תסייע לך יועצת רפואית בבדיקת פוליסות הביטוח הרפואי שברשותך ובהגשת התביעות לביטוחי הבריאות שלך עד להשגת התחייבויות לכיסוי ולמימון הבדיקה.

גינקולוגים מומחים בנגה מדיקל לביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית

נגה מדיקל, מרכז רפואי בכירורגיה גינקולוגית המאגד בתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. צוות הרופאים המומחים שלנו בנגה מדיקל מורכב מרופאים  גינקולוגים מובילים ברפואת נשים ובניתוחים גינקולוגים. הגינקולוגים  בעלי ידע וניסיון עשירים ומיומנות בטכניקות הניתוחיות המתקדמות ביותר, לרבות בהיסטרוסקופיה אבחנתית וניתוחית בשיטת 'ראה וטפל SEE & TREAT HYSTEROSCOPY’ . בשנה האחרונה הגינקולוגים הרפואיים בנגה מדיקל מיומנים גם  בביצוע היסטרוסקופיות ניתוחיות באמצעות מכשירים  היסטרוסקופים ניתוחיים חדשים. מכשירים חדשניים אלו  מצוידים בעזרים מיוחדים (מורסלציה) בשיטת 'ראה וטפל' הכוללים אבחון אפשרויות לטפל בממצאים גדולים כגון פוליפים ושאריות שלייה הנדרשים להסרה, ללא הרדמה וללא כאב.

מרכז נגה מדיקל נבנה על ידי רופאים, מטפלים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.