היסטרוסקופיה ראה וטפל – היסטרוסקופיה see and treat

מדי חודש מבוצעות אלפי בדיקות היסטרוסקופיה ברחבי הארץ לאבחון או לטיפול בנשים. היסטרוסקופיה הינה אחת הפעולות הנפוצות בכירורגיה גינקולוגית ונשים רבות עומדות בפני צומת ההחלטה כיצד לבצע היסטרוסקופיה. במאמר זה נשפוך אור על היסטרוסקופיות בגישות השונות כולל הגישות המתקדמות ביותר שבנמצא, המאפשרות לנשים טיפולים מינימום פולשניים המטפלים בממצאים שונים והופכים את הטיפול לכמעט נטול כאב והחלמה.

מאמר זה נערך ע"י ד"ר אושרי בראל מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות בבית החולים אסותא אשדוד וצוות המרפאה לאבחון וטיפול באנדומטריוזיס, מספרים כאן בהרחבה על היסטרוסקופיה בשיטת See & Treat , הפעולות שניתן לבצע בשיטה, יתרונותיה וכל מה שחשוב שתדעי בבואך לביצוע הפעולה.

כיצד נערכת ההיסטרוסקופיה רגילה?

פעולת ההיסטרוסקופיה האבחנתית והניתוחית הרגילה  הנערכת מזה שנים רבות, נעשית בגישה וגינאלית. היום רוב ההיסטרוסקופיות האבחנתיות מתבצעות ללא הרחבת צואר הרחם. הפעולה מתבצעת במרפאה וללא הרדמה ואינה כרוכה בדרך כלל בכאבים. ברוב המקרים אם נדרשת פעולה ניתוחית לאחר ההיסטרוסקופיה האבחנתית, היא מתבצעת בהרדמה כללית או טשטוש. המטופלת מגיעה לתור חדש, לחדר ניתוח בצום ואז מתבצעת הפעולה הניתוחית. הסיבה לצורך בהרדמה נובעת מכך שהיסטרוסקופיה ניתוחית רגילה דורשת הרחבה של צוואר הרחם, פעולה הכרוכה בכאב, על מנת להכניס מכשור לחלל הרחם שגודלו גדול יותר מקוטר צואר הרחם הרגיל.
היסטרוסקופיה ראה וטפל היסטרוסקופיה see and treat

מהי היסטרוסקופיה ראה וטפל- SEE AND TREAT HYSTEROSCOPY?

אחד מיתרונותיה הבולטים של ההיסטרוסקופיה בשיטת "ראה וטפל" see and treat  שהיא מאפשרת לנשים לעבור הליך רפואי במרפאת רופא מומחה ולא בחדר ניתוח, ללא הרדמה ובעצם מונעת את אי הנעימות הכרוכה בהרדמה כללית או טשטוש ומאפשרת טיפול בפתולוגיה בפעם אחת ללא צורך בימי מחלה והתאוששות מהרדמה. בשנים האחרונות בזכות פיתוח מכשור מתקדם, ההיסטרוסקופיה הניתוחית "בשיטת ראה וטפל" זכתה להצלחה רבה ופיתוחים חדשים בתחום מאפשרים לנשים יותר מרחב תמרון ואפשרויות של פתרונות טיפול. פעולת ההיסטרוסקופיה נועדה לאבחן ובמידת הצורך גם לטפל בממצאים רחמיים.  ההיסטרוסקופיה  'ראה וטפל' SEE AND TREAT HYSTEROSCOPY  משלבת  בין היסטרוסקופיה אבחנתית להיסטרוסקופיה ניתוחית בו זמנית.

בשלב ראשון הגינקולוג המומחה עורך את בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית ובמידת הצורך אם נמצאו ממצאים הדורשים הסרתם בניתוח יכול הרופא לעבור למכשור המאפשר טיפול באותו רגע ללא צורך בקביעת תור חדש, ללא צורך בהרחבת צואר הרחם וללא כאבים מיוחדים. במקרה של היסטרוסקופיה ראה וטפל הפעולה כולה מתבצעת במרפאה ללא הרדמה וללא כאב. אפשרות ביצוע היסטרוסקופיה מסוג זה תלויה בגורמים רבים, ראשית יש צורך במטופלת אשר מעוניינת בכך ורוצה להמנע מהרדמה כללית, כמו כן יש צורך לודא כי הפעולה אינה מכאיבה לה. יש צורך ברופא מומחה היודע כיצד לבצע פעולות מסוג זה וכן יש צורך בממצאים אשר ניתן לטפל בהם ללא הרדמה. עד היום ממצאים אלו היו קטנים יחסית על מנת לאפשר פעולה קצרה ולודא כי ניתן להוציאם מחלל הרחם ללא הרחבה. בנגה מדיקל, התחלנו בשימוש במכשור חדשני אשר דוחק את גבולות ההיסטרוסקופיה הניתוחית ללא הרדמה. מדובר  בהיסטרוסקופיה ניתוחית בשיטת 'ראה וטפל' ללא הרדמה, באמצעות מורסלטור היסטרוסקופי בשם TRUCLEAR. מכשור זה מאפשר גישה טיפולית ללא הרדמה גם לנשים עם פוליפים ושאריות שליה גדולים מעל 2 ס"מ שעד כה לא ניתן היה לאפשר טיפול בגישה זו והן נדרשו לפעולה כירורגית עם הרדמה כללית בחדר ניתוח. כעת, באמצעות מכשור ייחודי זה ניתן להציע טיפול בגישה זו לקבוצת נשים גדולה הרבה יותר מבעבר.

כיצד נערכת ההיסטרוסקופיה בשיטת ראה וטפל SEE AND TREAT HYSTEROSCOPY?

ההיסטרוסקופיה האבחנתית והניתוחית בשיטת 'ראה וטפל' SEE AND TREAT HYSTEROSCOPY נערכת באמצעות מכשור ייעודי דק במיוחד בעובי של 2.9 מ”מ. המכשיר כולל בתוכו סיב אופטי זעיר  הנע בין 2-3 מ"מ ומכשור ייעודי לביצוע ההיסטרוסקופיה האבחנתית והניתוחית. היסטרוסקופיה בשיטת 'ראה וטפל' אינה מצריכה חדר ניתוח או הרדמה, איננה מלווה בכאב ונעשית בחדר טיפולים ייעודי במרפאה במקום בחדר ניתוח. הרופא הגינקולוג המומחה בביצוע היסטרוסקופיה בשיטת 'ראה וטפל' מחדיר סיב אופטי דקיק לחלל הרחם של המטופלת וצופה בחלל הרחם באמצעות מסך מיוחד. באמצעות המכשור הוא יכול לבצע פעולות כירורגיות של הסרת נגעים ופוליפים קטנים הנמצאים בחלל הרחם ללא צורך בהרדמה וללא כאב. במהלך ההיסטרוסקופיה בשיטת 'ראה וטפל' SEE AND TREAT HYSTEROSCOPY המטופלת ערה ושותפה מלאה למהלך הטיפול.  המטופלת מתקשרת מילולית עם הגניקולוג והצוות, יש לה אפשרות לראות בעצמה על המסך את כל הפעולה. במהלך ההיסטרוסקופיה בשיטת 'ראה וטפל' המטופלת עשויה להרגיש אי נוחות קלה, במידה והמטופלת מרגישה כאב, או לתת חומר הרדמה, או להפסיק את הפעולה.

איזה פעולות ניתן לערוך באמצעות היסטרוסקופיה בשיטת ראה וטפל SEE AND TREAT HYSTEROSCOPY?

 • ממצאים שאובחנו באולטרסאונד ומצריכים המשך ברור
 • אבחון וטיפול בעיות בחלל הרחם, מבנה ורירית
 • אבחון וברור במקרים של אי פריון, הפלות חוזרות ולידות מוקדמות
 • ברור ואבחון דימומים לא תקינים
 • הפרדת הידבקויות רחמיות
 • אבחון וטיפול בדימומים לא תקינים בין מחזוריים ובדימום מוגבר בזמן מחזור
 • הפרדת שאריות שליה לאחר לידה או הפלה
 • הסרת מחיצה רחמית מולדת
 • שיקום פגמים מולדים בחלל הרחם כגון רחם מסוג T
 • איתור והסרת התקנים רחמיים מעומק חלל הרחם

מהם יתרונות ביצוע ההיסטרוסקופיה בשיטת ראה וטפל  SEE AND TREAT HYSTEROSCOPY?

 • שתי פעולות בפעולה אחת-אין צורך להפריד בין ההיסטרוסקופיה האבחנתית להיסטרוסקופיה הניתוחית
 • חיתוך הסרה ושאיבה של ממצאים שבעבר הצריכו הרדמה וחדר ניתוח
 • הימנעות מהצורך להרחיב את צוואר הרחם
 • משך פעולה קצר
 • החלמה מהירה
 • ללא צורך באשפוז ובחדר ניתוח
 • ללא הרדמה כללית והימנעות מסיבוכי הרדמה כללית
 • ללא צורך בבדיקות רפואיות מקדימות כמו בדיקות דם, צילום חזה או אקג
 • שביעות רצון גבוהה מצד המטופלות
 • ניתן לבצע בחלק מהמקרים גם בנשים שלא ילדו
 • ניתן לבצע לנשים מניקות לאחר לידה מאחר ואין צורך בהרדמה

היסטרוסקופיה ניתוחית מתקדמת- בשיטת ראה וטפל באמצעות מורסלטור היסטרוסקופי -מכשיר TRUCLEAR

בשנה האחרונה נכנסו מכשירים  היסטרוסקופים ניתוחיים חדשים  בשיטת 'ראה וטפל' הכוללים אפשרויות לטפל בממצאים גדולים הנדרשים להסרה, גם הם ללא הרדמה וללא כאב.

המורסלטור ההיסטרוסקופי  הניתוחי מאפשר להרחיב את אפשרויותיה של ההיסטרוסקופיה הניתוחית  בשיטת 'ראה וטפל' SEE & TREAT HYSTEROSCOPY לטיפול בממצאים גדולים כגון פוליפים ושאריות שליה גדולים (מעל 2 ס"מ). המורסלטור מאפשר הסרה חיתוך ושאיבה של פוליפים גדולים ושאריות של שליה לאחר לידה והפלה שבעבר היה צורך  בהרדמה כללית כדי להוציא אותם. כיום נגה מדיקל  מובילה את קדמת הטיפול ומאפשרת ביצע היסטרוסקופיה ניתוחית באמצעות מורסלציה- חיתוך מהיר של הממצא הפתולוגי הכולל פוליפים ושאריות שליה.

מה הם הסיכונים בהיסטרוסקופיה בשיטת ראה וטפל?

אומנם היסטרוסקופיה אבחנתית וניתוחית הנה פעולה פולשנית, אך ההיסטרוסקופיה  בשיטת "ראה וטפל" נחשבת לפעולה בטוחה יחסית, כאשר, הסיכונים בביצוע ההיסטרוסקופיה נמוכים. בזמן  ביצוע ההיסטרוסקופיה האבחנתית והניתוחית המטופלת ערה, שותפה ומתקשרת עם הרופא המטפל, דבר שתורם להפגת המתחים הקשורים בפעולה, שהמטופלת חווה אותם באופן טבעי, כאשר נכנסת למרפאה.

מי מבצע את  היסטרוסקופיה האבחנתית והניתוחית בשיטת ראה וטפל SEE AND TREAT HYSTEROSCOPY?

חשוב שהגינקולוג המבצע את ההיסטרוסקופיה האבחנתית והניתוחית יהיה גינקולוג מומחה בעל ניסיון מוכר ומיומן בביצועה הבדיקה והטיפול. לפני ההיסטרוסקופיה בשיטת ראה וטפל המטופלת מקבלת הסבר  על ידי הרופאים על התאמה המטופלת להיסטרוסקופיה האבחנתית והניתוחית, מהלך ההיסטרוסקופיה, סיכונים אפשריים, אפשרויות טיפול אחרות והמלצות להמשך.

ההיסטרוסקופיה האבחונית והניתוחית בשיטת ראה וטפל SEE AND TREAT HYSTEROSCOPY  בנגה מדיקל

צוות הרופאים המומחים שלנו בנגה מדיקל מורכב מרופאים  גינקולוגים מובילים ברפואת נשים ובניתוחים גינקולוגים. חברי הצוות הרפואי בעלי ידע וניסיון עשירים ומיומנות בטכניקות הניתוחיות המתקדמות ביותר, לרבות בהיסטרוסקופיה אבחנתית וניתוחית בשיטת 'ראה וטפל' SEE & TREAT HYSTEROSCOPY’. בשנה האחרונה הסגל הרפואי בנגה מדיקל מיומן גם  בביצוע היסטרוסקופיות ניתוחיות באמצעות מכשירים  היסטרוסקופים ניתוחיים חדשים. מכשירים חדשניים אלו  מצוידים בעזרים מיוחדים (מורסלציה) בשיטת 'ראה וטפל' הכוללים אפשרויות לטפל בממצאים גדולים כגון פוליפים ושאריות שלייה הנדרשים להסרה, ללא הרדמה וללא כאב.

הרופאים המבצעים את ההיסטרוסקופיה הניתוחית בשיטת 'ראה וטפל' SEE AND TREAT HYSTEROSCOPY  בנגה מדיקל, הנם: פרופ' מוטי פנסקי, ד"ר אושרי בראל, ד"ר בני פיינר, ד"ר יובל קאופמן, ד"ר מורן פז.