היסטרוסקופיה

היסטרוסקופיה היא הליך רפואי במהלכו בוחנים את חלל הרחם על מנת לאבחן הפרעות ברחם ולעיתים אף לטפל בהן במקביל. היסטרוסקופיה נעשית באמצעות סיב אופטי דק ומצלמה, המכונה היסטרוסקופ, המוכנס לתוך חלל הרחם דרך הנרתיק ומאפשר הסתכלות מעמיקה עליו. היסטרוסקופיה היא בדיקה מקצועית, המבוצעת בדרך כלל מחוץ לחדר ניתוח וללא צורך בהרדמה ולאחריה ניתן לחזור לחיים הרגילים.

מאמר זה על נושא ההסטרוסקופיה נערך ע"י פרופ' מוטי פנסקי מנהל מערך נשים ומיילדות בבית החולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד ומנהל המרפאה לחלל הרחם והיסטרוסקופיה ב'נגה מדיקל'. מטרת המאמר להרחיב את המידע על היסטרוסקופיה ולהשיב על שאלות נפוצות העולות בקרב מטופלות רבות הזקוקות לאבחון וטיפול במצבים גינקולוגים מורכבים ובמצבים בהם מוצע להן לבצע היסטרוסקופיה.

בנוגה מדיקל מרפאה לחלל הרחם והיסטרוסקופיה, הכוללת רופאים מומחים בתחום הגינקולוגיה, מנתחים מהמובילים ובעלי הניסיון בתחום- פרופ' מוטי פנסקי, דר' בני פיינר, דר' יובל קאופמן, דר' אושרי בראל ודר' מורן פז. רופאים מומחים בשילוב עם הטכנולוגיה רפואית משוכללת ומתקדמת.

אנחנו כאן גם עבורך.  התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084

מהי היסטרוסקופיה?

היסטרוסקופיה הנה שיטה רפואית המדגימה את  חלל הרחם המאפשרת אבחון וטיפול בבעיות רפואיות  שכיחות כגון: דימומים רחמיים עודפים ובלתי  סדירים, ממצאים רפואיים חריגים בחלל הרחם. לדוגמא פוליפים, שרירנים, הידבקויות רחמיות, שאריות שלייה ברחם, ברור אי פריון והריונות כושלים ועוד. ההיסטרוסקופיה, נערכת  באמצעות מצלמה זעירה המחוברת לסיב אופטי המוכנסת לצוואר הרחם ומאפשרת לרופא הגינקולוג המומחה בתחום, לראות את חלל הרחם באופן ברור. ההיסטרוסקופיה הנה פעולה מהירה יחסית, אין נדרשת הרדמה  או אשפוז, למעט מקרים בהם במהלך ההיסטרוסקופיה נדרש להרחיב את  צוואר הרחם. במצב זה הגינקולוג ימליץ על מתן הרדמה במטרה למנוע כאב.

היסטרוסקופיה

מהי היסטרוסקופיה אבחנתית?

כאמור, היסטרוסקופיה עשויה לשמש הן לאבחון והן לטיפול. היסטרוסקופיה אבחנתית משמשת לאבחון הפרעות שונות בחלל הרחם. היסטרוסקופיה אבחנתית אורכת בדרך כלל כ-5-10 דקות, במהלכה המטופלת שוכבת על מיטת הבדיקה ואל תוך הנרתיק וצוואר הרחם מוחדר ההיסטרוסקופ. במהלך הבדיקה מסתכל הגינקולוג על מסך שאליו משודרת התמונה וכך מסוגל לאבחן רפואית את ההפרעה בחלל הרחם. ההיסטרוסקופיה הנה  בבדיקה קצרה ומלווה ברוב המקרים בתחושת לחץ דמוי מחזור שחולפת במהירות.

באיזה מצבים נערכת היסטרוסקופיה אבחנתית?

היסטרוסקופיה אבחנתית  נערכת:

 • לברור הסיבה הרפואית  לבעיות והפרעות פריון
 • ברור רפואי של הסיבה להפלות חוזרות או לידות מוקדמות
 • במצבים של ברור הסיבה הרפואית לדימום רחמי לא סדיר ו/או עודף
 • לברור רפואי בחשד למומי רחם מולדים
 • ברור ממצא שאותר בבדיקות הדמיה אחרות

מהי היסטרוסקופיה ניתוחית / טיפולית?

היסטרוסקופיה ניתוחית היא טיפול רפואי כירורגי המתבצע לאחר ההליך האבחוני . מדובר בניתוח זעיר פולשני, הנערך על ידי גינקולוג ומבוצע בחדר ניתוח בהרדמה כללית. במקרים בהם קיים צורך בהרחבת צוואר הרחם לצורך הטיפול, במקרים אלו המטופלת תישאר למספר שעות של התאוששות והשגחה רפואית. במקרים בהם לא נדרשת הרחבת צוואר הרחם ניתן לבצע הפעולה גם ללא הרדמה. (ראה ערך "היסטרוסקופיה ראה וטפל").

באיזה מצבים נערכת היסטרוסקופיה ניתוחית?

 • הסרת שרירן הגורם תסמיני דמם, אי פריון והריונות כושלים, הבולט אל תוך חלל הרחם
 • כריתת פוליפ אשר יכול לגרום לדימומים או לקשיי פריון
 • כריתת מחיצה תוך רחמית
 • הסרה או צריבה של רירית הרחם במקרי דימום וסתי עודף
 • מציאת והוצאת התקן תוך רחמי
 • טיפול בהידבקויות בחלל הרחם.

לרוב היסטרוסקופיה ניתוחית תבוצע בחדר ניתוח, תחת טשטוש עמוק או הרדמה כללית.

מהי היסטרוסקופיה בשיטת ראה וטפל או SEE & TREAT?

היסטרוסקופיה בשיטת "ראה וטפל"/ SEE & TREAT  הנה ההיסטרוסקופיה  המתקדמת ביותר  המשלבת היסטרוסקופיה אבחנתית בשילוב עם היסטרוסקופיה ניתוחית. פעולת ההיסטרוסקופיה נערכת על ידי גינקולוג ומתחילה כמו פעולה של היסטרוסקופיה אבחנתית, במרפאה ללא צורך בהרדמה. הגינקולוג מאבחן את הבעיה הרפואית וחומרתה ובהתאם לבדיקה ולנתונים רפואיים נוספים ולמצבה הרפואי של המטופלת, מקבל החלטה רפואית. ההחלטה היא האם להמשיך להיסטרוסקופיה טיפולית במקום על מנת לטפל בבעיה הרפואית שנצפתה בהיסטרוסקופיה האבחנתית. המעבר להיסטרוסקופיה טיפולית מתבצע בקליניקה ללא צורך בחדר ניתוח או בהרדמה. פעולה זו מאפשרת חזרה מהירה ומידית לעבודה ולשגרה לרבות חיסכון בזמן למטופלת כמו גם קיצור זמני ההמתנה לפעולה.

היסטרוסקופיה בשיטת "ראה וטפל" או SEE & TREAT  מאפשרת חיסכון אף בהליכים טרום ניתוחיים כמו צום ואשפוז ובבדיקות מכינות המתחייבות לפני פעולה ניתוחית כמו בדיקות דם, צילום חזה וכו'. היתרון הבולט של השיטה הוא הימנעות מהרחבת צוואר הרחם המחייב הרדמה ופעמים רבות מלווה בכאב המורגש גם לאחר הפעולה.

למי מיועדת היסטרוסקופיה בשיטת ראה וטפל?

היסטרוסקופיה בשיטת ראה וטפל, מיועדת לכלל המצבים הרפואיים שפורטו בהיסטרוסקופיה בשיטה הניתוחית. מצבים אלו כוללים הסרת פוליפ, הסרת מחיצה תוך רחמית, הפרדת הידבקויות, הסרת שרירנים קטנים, הסרת שארית שלייה והוצאת התקן תוך רחמי. יש להדגיש כי גישה זו מתאימה לחלק מהמקרים בלבד וההחלטה האם לערוך אותה או לא שמורה לרופא המטפל בשילוב עם המטופלת.

מהו המימון והכיסוי הביטוחי של בדיקת היסטרוסקופיה?

מטופלות 'נגה מדיקל' נהנות משירות נוסף התומך בליווי מול חברות הביטוח להשגת מימון מלא לטיפול בהיסטרוסקופיה  במסגרת ביטוחי הבריאות הפרטיים שברשותן. לנשים הנמצאות מתאימות לבדיקה וטיפול באמצעות היסטרוסקופיה, אנחנו ב'נגה מדיקל' מסייעים לקבלת החזר מלא לפעולה מול חברת הביטוח טרם ביצוע הפעולה (בכפוף לפוליסת הביטוח שברשותך). 

המרפאה הרב תחומית לכירורגיה גינקולוגית של 'נגה מדיקל'

המרפאה הרב תחומית לכירורגיה גינקולוגית ב'נגה מדיקל' מייצרת תוכנית רחבה כוללת ומקצועית לטיפול בבעיות גינקולוגיות מורכבות לרבות בדיקת היסטרוסקופיה. במרפאות הגינקולוגיה של נגה מדיקל פועל צוות רב תחומי של רופאים גינקולוגים מומחים  מנוסים ומוכרים בתחום חלל הרחם וההיסטרוסקופיה:

פרופ' מוטי פנסקי – מנהל מערך נשים ומיילדות בבית החולים אסותא אשדוד ומנהל המרפאה לחלל הרחם והיסטרוסקופיה ב'נגה מדיקל'.

דר' יובל קאופמן – מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס ואחראי על היחידה לכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי כרמל. מנהל המרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס ב'נגה מדיקל'.

דר' בני פיינר – מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן במרכז הרפואי הילל יפה ומנהל המרפאה הרב תחומית לרצפת האגן ב'נגה מדיקל'.

דר' אושרי בראל – מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות בבית החולים אסותא אשדוד, מומחה מוביל במרפאה לחלל הרחם והיסטרוסקופיה ב'נגה מדיקל'.

דר' מורן פז – רופא בכיר במרכז הרב תחומי לאנדומטריוזיס ואחראי מיון נשים במרכז הרפואי כרמל, מומחה מוביל במרפאה לחלל הרחם והיסטרוסקופיה ב'נגה מדיקל.

במרכז הרפואי נגה מדיקל חוברים יחד מיטב המומחים  הגינקולוגים בתחום המציעים מגוון רחב של טיפולים תוך שימוש בגישות טיפוליות וניתוחיות חדשניות. מתוך תפיסה רב תחומית, הוקמה המרפאה לצד צוות מטפלים מומחים כולל מענה רגשי למטופלות. כמו כן, אנו מעמידים לרשות המטופלות מערך שירות אדמיניסטרטיבי וצוות מסייע המספק שירות ייחודי, תומך ובלתי מתפשר מבחינה רפואית-מקצועית.