הפרדת הידבקויות

נשים רבות סובלות מתופעת ה"הדבקויות" ברחם חלל הבטן או באגן ונדרשות לטיפול. ב'נגה מדיקל'- נסיון רב לרופאי המרכז בטיפול בהצלחה במאות נשים בשנה, אבחון מתקדם של הדבקויות וטיפול בהדבקויות ברחם תוך עשיית שימוש בטכנולוגיה מתקדמת. מידע ראשוני זה מוגש לך על מנת לתת מענה לשאלות ותשובות שאיגדנו עבורך ועבור מטופלות רבות הסובלות מהתופעה:  מהן הדבקויות? מהם התסמינים? איך מטפלים בהן? מהן הגישות הניתוחיות המתקדמות ביותר בתחום?באילו מקרים מיהם המומחים המובילים המבצעים את הניתוחים? ומהן הזכויות שלך מול ביטוחי הבריאות העומדים לרשותך?
על כל אלה במאמר שלפניך.

הצוות המקצועי בנגה מדיקל עומד לרשותך למידע נוסף, חשיבה והתייעצות, בכל עניין ובכל שלב של הטיפול בבעיה הגניקולוגית, עד להחלמה. גישתנו ערכית, ייחודית ובלתי מתפשרת. אנו רואים רפואה נכונה ומקצועית בתפיסה הוליסטית המשלבת ראייה כוללת של המטופלת וצרכיה, לצד המטפל הנכון שיעמוד לצידה לאורך המסע הטיפולי .

אנחנו כאן גם בשבילך 072-3728084

מהן הידבקויות?

הידבקות היא צורת החלמה של רקמות לאחר חשיפה לטראומה זיהומית ניתוחית או אחרת. זוהי כאמור רקמה צלקתית הנוצרת בין איברים סמוכים וגורמת להם להיצמד. הידבקות יכולה להיות דקה –וילונית כמו קורי עכביש או עבה ודחוסה כמו דבק שהתקשה. הידבקויות יכולות להיווצר בחלל הבטן והאגן וכן בתוך הרחם.screen-shot2_610-150x150

הדבקויות – איך זה קורה?

היווצרות הידבקויות היא תופעה המערבת גורמים רבים מאוד ולמעשה למרות מחקרים רבים עדיין איננו יודעים מה הגורם האמיתי להיוצרותן כמו כן ידוע כי נטייה אישית מהווה גורם חשוב מאוד בצורת ההידבקויות וחומרתן.

הידבקויות בחלל הבטן והאגן

הידבקויות יכולות להיווצר אצל נשים כתוצאה ממספר מצבים שהשכיחים שבהם הם:

ניתוחי בטן ואגן מכל סוג שהוא ( ניתוח קיסרי, הסרת תוספתן, הריון מחוץ לרחם ועוד).
מחלת אנדומטריוזיס
זיהומים באגן (PID)

מהם התסמינים המאפיינים הדבקויות?

הידבקויות באגן יכולות לגרום למגוון גדול של תסמינים, אולם יש להדגיש כי רוב הנשים שבהן מתגלות הידבקויות חופשיות מתלונות. מבין התסמינים השכיחים הקשורים להידבקויות באגן ניתן למנות:
כאבי אגן כרוניים,כאבים עמוקים בזמן קיום יחסים, הפרעות פריון, הפרעות בתפקוד מערכת העיכול עד מצבים נדירים של חסימת מעיים, הפרעות בתפקוד שלפוחית השתן.

הגישה הטיפולית להידבקויות באגן- איך מטפלים?fotolia_92714346_subscription_monthly_m

טיפול בהידבקויות מיועד אך ורק לנשים המציגות תסמינים כלשהם.
במקרים קלים יחסית ניתן להציע גישות שמרניות כגון עיסויים מיוחדים, פיזיוטרפיה ורפואה משלימה וכן טיפול תרופתי כמו נוגדי כאב ודלקת כטיפול בתסמיני הכאב.
במקרים קשים יותר, הדרך היחידה לאבחן ולטפל בהידבקויות היא גישה כירורגית בעיקר לפרוסקופיה היכולה להפריד ולשחרר את הרקמות המעורבות. מגבלתה המרכזית של הטכניקה הכירורגית היא שאינה יכולה להבטיח ריפוי מלא ובעיקר עקב העובדה כי הידבקויות יכולות לחזור .

הידבקויות בחלל הרחם

הידבקויות בחלל הרחם או בכינוי הרפואי הנפוץ שלהן "תסמונת אשרמן", נגרמות בעיקר לאחר מעורבות של הריון תוך רחמי, ובעיקר מצבים שלאחר טיפול כירורגי בהפרדת שאריות שלייה או מוצרי הריון שנותרו ברחם לאחר לידות או הפלות וכנראה גם עצם השארת חומרים אלה לאורך זמן גוררת הצטלקות הרחם. מצבים נדירים יותר הם ניתוחים בחלל הרחם כמו הפרדת מחיצה, הסרת שרירנים ועוד וכן זיהומים ברחם.

הדבקויות בחלל הרחם- תסמינים אופיינים

הדבקויות בחלל הרחם יכולות להיות ללא כל תסמינים ומנגד יכולות לגרום למצבים של ירידת כמות הדימום הוסתי עד היעלמות מוחלטת שלו. הידבקויות תוך רחמיות יכולות לגרור אי פריון על רקע פגיעה ברירית הרחם ואו חסימת פתחי החצוצרות, חסימת התעלה הצוארית ו\או פגיעה בתפקוד התקין של רירית הרחם. כמו כן קשורות הידבקויות תוך רחמיות למצב של הפלות חוזרות, מצגים פתולוגיים בלידה (עכוז).

אבחון הידבקויות בחלל הרחם
האבחון של הידבקויות בחלל הרחם כול להיעשות באמצעות צילום רחם או לעיתים גם בבדיקת אולטרה סאונד, אולם הדרך היעילה והמדויקת ביותר לאבחון ההידבקויות, מיקומן ומצבן, היא היסטרוסקופיה אבחנתית. הטיפול בהידבקויות תוך רחמיות הוא בעיקרו כירורגי בניתוח הקרוי היסטרוסקופיה ניתוחית ובמקרים קלים גם בגישה ההיסטרוסקופית של See & Treat .
ההמלצה כיום היא לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית, ביקורת לאחר הפרדת הידבקויות כדי לאבחן ולטפל במקרים של חזרת ההידבקויות .

מניעת הידבקויות תוך רחמיות

אין כיום שום דרך מוכחת למניעת חזרת הידבקויות ומקובלת כיום גישה של מתן תרופות הורמונליות מסויימות וכן שימוש בגל המושאר החלל ונספג מעצמו אולם כאמור אף אחד מאמצעים אלו לא הוכח מדעית במסייע.

כיצד מטפלים בהידבקויות תוך רחמיות

למרות שעיסוי ופיזיותרפיה עשויים לעזור למתיחה והרפיה של הדבקויות ולתנועתיות של איברים, לא קיימות תרופות ולא קיים טיפול בלתי פולשני להפרדת הידבקויות וניתוח הוא הטיפול היחיד שיכול להסיר הידבקויות ביעילות.
לפתרון הניתוחי מורכבות נוספת בשל העובדה שהוא כשלעצמו יכול לתרום להיווצרות של הידבקויות חדשות. מסיבה זו נדרשת רמה גבוהה של מומחיות של המנתח המבצע , טכניקות ניתוח מתקדמות לטיפול הידבקויות כדי למזער את הסיכון להישנות ההידבקויות.

היסטרסקופיה ניתוחית להפרדת הדבקויות

בניתוח לפרוסקופי ניתן לבצע הפרדת הדבקויות ע"י חיתוך או מתיחה של הרקמות. באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית ניתן להפריד הידבקויות ברחם. מדובר בהליך קצר יחסית (בדרך כלל עד שעה), מבוצעת בהרדמה כללית או ללא הרדמה וללא צורך באשפוז. ההחלמה מההליך היא קצרה וצפויה לקחת עד שלושה ימים. כאשר ההליך מבוצע על ידי רופא מנוסה, הסיכוי לסיבוכים מופחת משמעותית.
הטיפול ההיסטרוסקופי להפרדת הידבקויות ברחם עשוי לשפר משמעותית את הסיכוי להרות אצל מטופלות פריון.

Nituhim

מנתחים מובילים המבצעים ניתוח הפרדת הדבקויות בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.

פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי

מרכז רפואי אסף הרופא

מקים ומנהל היחידה לאנדוסקופיה גינקולוגית במרכז הרפואי אסף הרופא. מומחה ברפואת נשים וכירורגיה גינקולוגית. עוסק בעיקר בתחום הכירורגיה הזעיר פולשנית בגינקולוגיה.

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר יובל קאופמן

בית חולים אסותא חיפה

ממוחה ברפואת נשים וכירורגיה גניקולוגית מתקדמת מנתח בכיר בבית חולים 'אסותא' חיפה ובמח' נשים ויולדות של מרכז רפואי כרמל. אחראי תחום כירורגיה גניקולוגית זער פולשנית

ד"ר בני פיינר

ד"ר בני פיינר

בית חולים אסותא חיפה / תל אביב

מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה אגנית משקמת מנתח בכיר ב´אסותא´ ת"א וחיפה ובהרצליה מדיקל סנטר (HMC) אחראי שירות האורוגינקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה

מימון ומימוש זכויות ביטוח כי מגיע לך!

 

לשקט הנפשי שלך חשיבות רבה להצלחת הניתוח ולהחלמה מלאה.
לכן, חשוב לנו ללוות אותך ולסייע לך גם בהיבטים הכלכליים של הניתוח.
לקראת הניתוח תסייע לך יועצת טרום ניתוח בבדיקת פוליסות הביטוח הרפואי שברשותך
ובהגשת התביעות לביטוחי הבריאות שלך עד להשגת התחייבויות לכיסוי ולמימון הניתוח

 

fotolia_6828803_xs-copy-386x258