טיפול באנדומטריוזיס (Endometriosis)

אלפי נשים בשנה סובלות מאנדומטריוזיס חלק גדול מהן לא מאובחן. מידע ראשוני זה מוגש לך על מנת לתת מענה לשאלות ותשובות שאיגדנו עבורך ועבור מטופלות רבות הסובלות מתופעות שונות כתוצאה מאנדומטריוזיס.

מה זה אנדומטריוזיס? מהן דרכי הטיפול? באילו מקרים מבצעים ניתוח? איך הוא מתבצע? מהן הגישות הניתוחיות המקובלות ומהן טכנולוגיות הניתוח החדישות לטיפול באנדומטריוזיס ? מי הם המומחים המובילים המבצעים את הניתוחים?
ומהן הזכויות שלך מול ביטוחי הבריאות העומדים לרשותך?
על כל אלה במאמר שלפניך.

הצוות המקצועי בנגה מדיקל עומד לרשותך למידע נוסף, חשיבה והתייעצות, בכל עניין ובכל שלב של הטיפול בבעיה הגניקולוגית, עד להחלמה. גישתנו ערכית, ייחודית ובלתי מתפשרת. אנו רואים רפואה נכונה ומקצועית בתפיסה הוליסטית המשלבת ראייה כוללת של המטופלת וצרכיה, לצד המטפל הנכון שיעמוד לצידה לאורך המסע הטיפולי .

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728083 


מה זה אנדומטריוזיס?

בכל שנה אלפי נשים בישראל מאובחנות עם אנדומטריוזיס. מדובר במחלה הפוגעת ב-8-10% מהנשים בגיל הפוריות  ההערכה היא כי בעולם יש קרוב ל-300 מיליון נשים הסובלות מהבעיה ובישראל המספרים נעים סביב 125-150 אלף נשים.
אנדומטריוזיס היא מחלה כרונית דלקתית, תלוית הורמונים, שמשפיעה בעיקר על נשים בגיל הפוריות. באופן תקין, חלל הרחם מצופה בשכבת תאים הנקראים תאי רירית הרחם או בלועזית, אנדומטריום (Endometrium). אותם תאים הם אלה שאחראים על קליטת העובר במצב של הריון ובמידה ואין הריון הם נשטפים החוצה דרך הנרתיק במהלך הוסת. אצל נשים עם אנדומטריוזיס ניתן למצוא תאים דומים לתאי האנדומטריום במיקום לא טבעי, בעיקר בחלל הבטן ובאגן. התאים, אשר מושפעים מהורמוני המין אסטרוגן ופרוגסטרון, מפרישים חומרים הגורמים לתהליך דלקתי באגן שמגיע לשיאו במהלך הוסת או במהלך הביוץ.


מהם הסיכונים \ הסיבוכים באנדומטריוזיס ולמה חשוב אבחון מוקדם וטיפול מקצועי ?

כתוצאה מהדלקת, אנדומטריוזיס יכול לגרום להידבקויות בין אברים שכנים השייכים למערכות העיכול, השתן והרביה, בבטן ובאגן. בנוסף, תאי אנדומטריוזיס מסוגלים לחדור לעומק איברי האגן כגון שלפוחית השתן והמעי, לגרום להיווצרות רקמת צלקת ולהביא לסתמינים שונים של כאב והפרעות בתפקוד. נשים רבות הסובלות מאנדומטריוזיס מדווחת על סבל רב ופגיעה קשה באיכות החיים. בנוסף, נשים הסובלות מאנדומטריוזיס עלולות לסבול מבעיות פוריות. חשוב לאבחן נשים עם אנדומטריוזיס בשלב מוקדם ככל הניתן כדי למנוע סבל מיותר ופגיעה מתקדמת יותר באיברי הגוף ובפוריות. חשוב לא פחות שהטיפול יתבצע על ידי רופא מומחה בתחום אשר מכיר את האפשרויות הטיפוליות ויכול להתאים את הטיפול למטופלת ולשלב בחיים בו היא נמצאת.
תאי האנדומטריוזיס יכולים גם ליצור ציסטה בשחלות הנקראת אנדומטריומה.


איך אדע אם גם אני סובלת מאנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס תסמינים וסימנים-

נשים עם אנדומטריוזיס בד"כ ידווחו כי הן סובלות מתופעות שונות בבטן ובאגן המופיעות או מוחמרות בזמן הוסת ו/או הביוץ. ישנו מגוון רחב של סימפטומים שיכולים להיות אצל נשים עם אנדומטריוזיס – העיקריים ביניהם הם כאבי מחזור עזים , כאבים בזמן יחסי מין, כאבים בזמן יציאה, עצירות/שלשולים לסירוגין, דמם רקטאלי, לחץ בפי הטבעת, נפיחות של הבטן, בחילות,  כאב/תכיפות/דחיפות במתן שתן ועוד. הכאבים הם בדרך כלל בבטן תחתונה ובאגן , לעיתים מקרינים לגב תחתון, פי הטבעת, מותניים או לרגליים. נשים רבות הסובלות מאנדומטריוזיס שיש לו השפעה על המעי מדווחות על עצירות במהלך החודש עם יציאות רכות בזמן המחזור. אצל אחרות, המצב הוא הפוך ובזמן המחזור הן סובלות מכאבים עזים בזמן יציאה. לעיתים נשים עם אנדומטריוזיס מאובחנות בטעות כסובלות מתסמונת המעי הרגיז עקב הדמיון בתסמינים בין המחלות.

נשים עם אנדומטריוזיס סובלות לעיתים גם מתופעות הקשורות לדימום הוסתי. אצל חלק מהנשים אפשר למצוא דימום וסתי מוגבר, והפרשות נרתיקיות חומות שמופיעות לפני או אחרי המחזור. יש נשים שאצלן הכאב המקסימאלי של המחזור מופיע דווקא לפני המחזור, בזמן שיש הפרשות חומות.
חומרת התסמינים משתנה בין המטופלות ולעיתים עלולה להיות מלווה בהשפעות רגשיות שליליות כתוצאה מהיעדרות מהעבודה/לימודים, פגיעה בפוריות וביכולת ניהול חיי משפחה, קושי בתפקוד חברתי ועוד.

הטיפול באנדומטריוזיס-

הטיפול באנדומטריוזיס הוא מורכב, משתנה עם הגיל והצרכים ודורש התייחסות רב-תחומית. עם התקדמות המחקר באנדומטריוזיס, ישנה היום הבנה עמוקה וטובה יותר כיצד נכון לטפל במחלה. בספרות המקצועית מצוין לעיתים קרובות כי המפתח להצלחה באבחון ובטיפול הוא פניה לרופא המומחה באנדומטריוזיס אשר מכיר את הצורות השונות והמגוונות של הופעת המחלה ואת אפשרויות הטיפול המתאימות ביותר לכל אישה. בנוסף, ניתוחי אנדומטריוזיס נחשבים ניתוחים מורכבים ביותר המצריכים רמת מיומנות ניתוחית גבוהה ביותר.

המרפאה הרב תחומית לטיפול באנדומטריוזיס בנגה מדיקל מציעה מערך טיפול רב תחומי בנשים ומשולב – קשת המומחים שלנו מתמחה בטיפול באנדומטריוזיס בנשים, ואנו מציעים את קדמת הטיפול בתחום : טיפול תרופתי, ואופציות ניתוחיות מתקדמות, טיפול ברפואה משלימה, תזונה, פיזיותרפיה ועוד. תכנית הטיפול לכל אישה היא פרטנית ומותאמת לצרכיה.

הטיפול התרופתי באנדומטריוזיס-

הטיפול התרופתי באנדומטריוזיס מטפל בעיקר בתסמיני הכאב. והוא כולל שימוש במשככי כאבים וטיפול הורמונאלי מדכא הנוגד את ההפרשות ההורמונאליות המחזוריות של השחלה. טיפול הורמונאלי מדכא מטבעו את הפעילות ההורמונאלית הטבעית של הגוף ולכן איננו יעיל לטיפול בבעיות פוריות. הטיפול הניתוחי שמור בעיקר לנשים הרוצות להרות, למקרים של טיפול תרופתי בלתי מספק או בהמצאות

ניתוחי לפוסקופיה בכירורגיה הגניקולוגית | נגה מדיקל

הטיפול הניתוחי באנדומטריוזיס-

ניתוחי אנדומטריוזיס מתקדמים מבוצעים על ידי לפרוסקופיה – כניסה עם מצלמה לתוך חלל הבטן וביצוע הניתוח דרך פתחים נוספים של 5-10 מ"מ (במקום ביצוע ניתוח פתוח). במהלך הניתוח מבצעים הפרדת הידבקויות, הסרת כלל מוקדי האנדומטריוזיס, טיפול בציסטות שחלתיות ובדיקת מצב החצוצרות. מטרת הניתוח היא שיפור הסיכוי להרות, בין אם באופן ספונטני או על ידי הפריה חוץ גופית), הקלת הסימפטומים ובדיקה פתולוגית של ממצאים חשודים. מדובר בניתוחים הדורשים רמת מיומנות גבוהה ביותר על מנת:
• להפריד הידבקויות קשות
• לזהות את הנגעים ולהוציא אותם באופן מלא
• להסיר ציסטות מהשחלות באופן מלא תוך שמירה על רקמת השחלה הבריאה
• להימנע מנזק לאיברי מערכת העיכול והשתן המעורבים לעיתים קרובות באנדומטריוזיס

רפואה משלימה ואנדומטריוזיס-

טיפול בעזרת צמחי מרפא, דיקור סיני בשילוב עם תזונה מתאימה נמצא יעיל להקלה על הסימפטומים ושיפור בעיות פוריות. מדובר בטיפול שיכול להשתלב עם טיפול תרופתי או ניתוחי. הטיפול בד"כ דורש מספר מפגשים עד הגעה לתוצאות הרצויות. בנגה מדיקל נבנית עבור מטופלות הנמצאות מתאימות לכך, תכנית טיפול משולבת ע"י הרופא המטפל ומטפל ברפואה משלימה להתאמת תזונה, דיקור וצמחי מרפא.

אנדומטריוזיס ותזונה-

ידוע כיום כי לתזונה ישנה השפעה על חומרת הסימפטומים אצל נשים עם אנדומטריוזיס. יש מזונות שמומלץ להימנע מהם וכאלה שמומלץ להוסיף לתפריט. תזונה נכונה עשויה להפחית את הדלקתיות של הנגעים ובכך להפחית את פעילות המחלה. יעוץ דיאטני יכול לשפר סימפטומים הקשורים למערכת העיכול וכן מגוון סימפטומים נוספים.

במרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס בנגה מדיקל בראשות דר' יובל קאופמן מותאמת תכנית הטיפול האישית לכל אישה ע"פ צרכיה.

מנהל המרפאה הרב תחומית לאנדומטרוזיס-
דר' יובל קאופמן-

מבכירי הרופאים ב"נגה מדיקל" הוא מנתח בכיר בבית חולים 'אסותא' חיפה ובמח' נשים ויולדות של מרכז רפואי כרמל, אחראי תחום כירורגיה גניקולוגית זעיר פולשנית ומנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס בכרמל.

 

 

 

מטפלים מובילים לטיפול באנדומטריוזיס-
אבי קליין-

מטפל בכיר ברפואה סינית בדגש על גינקולוגיה-סינית ופריון האישה והגבר (דיקור, צמחי מרפא ותזונה). בעל ניסיון רב בתחום הטיפול בנשים ובפוריות ויוזם מחקר רפואי על הטיפול האלטרנטיבי באנדומטריוזיס, במרכז הרפואי כרמל שבחיפה. ממקימי ומנהלי הלשכה לרפואה סינית בישראל.

 

 

יפעת קמר-

פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי , שיקום רצפת האגן לנשים וילדים. מתמחה בטיפול לכאבי עריה בטכניקות מתקדמות

 

 

;

רותם סול-

פזיוטרפיסטית מוסמכת , מתמחה בתחום שיקום רצפת האגן מדריכת פילאטיס וכושר גופני ומדריכת הכנה ללידה. מלווה נשים בתחנות "מעגל החיים הנשי" – הריון , לאחר לידה בגיל המעבר ולאחר ניתוחים שונים.

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728083