יובש בנרתיק

אחת לכל 2 נשים מעל גיל 50 סובלת מיובש בנרתיק. יובש בנרתיק הוא מצב שבו ניכרת הפחתה משמעותית בלחות בנרתיק, לכן נוצרת בגוף תחושת אי נוחות הפוגעת באיכות החיים של נשים רבות. תופעה זו שכיחה בקרב נשים לאחר גיל חמישים, אם כי לעיתים גם נשים צעירות יכולות לסבול מיובש בנרתיק. תופעה זו, מתאפיינת בתחושה של כאב וחוסר נוחות במהלך קיום יחסי מין וצריבה במתן שתן. תחושות אלו גורמות אצל נשים רבות לסבל נפשי, פגיעה בזוגיות ובאיכות החיים. למרות השכיחות הגבוהה של התופעה, ממעיטים לדבר עליה מכיוון שהנושא גורם למבוכה רבה בקרב נשים.
 

מאמר זה נערך ע"י ד"ר בני פיינר מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה גינקולוגית לפרוסקופית ורובוטית. מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן במרכז הרפואי 'הלל יפה' ומנהל המרפאה הרב תחומית לרצפת האגן ב'נגה מדיקל' ובסיועו של ד"ר אבי אברג'ל מומחה ברפואת נשים ואסתטיקה, בעל ניסיון נרחב בטיפולים ופתרונות לא ניתוחיים לחיזוק ושיקום רצפת האגן.  המאמר מרכז מענה על מספר שאלות אופייניות בנושא יובש בנרתיק: מהם הגורמים והתסמינים? הטיפולים הקיימים, טיפול ייחודי בלייזר נרתיקי, מי מוסמך לטפל, אפשרויות מימון ועוד.

טכנולוגיה רפואית מתקדמת, שנפוצה בעולם מעל עשור ונתמכת במחקר מתקדם, מאפשרת פתרון לבעיית היובש בנרתיק באמצעות טיפול לייזר נרתיקי שיקומי – LASER REJUVENATION. מדובר בטיפול מתקדם, פשוט, לא פולשני וללא תופעות לוואי, המאפשר לנשים רבות שיקום של רצפת האגן וחזרה לתפקוד ואיכות החיים כפי שהיו מורגלות טרם הופעת התסמינים. לאורך שנים, נשים שסבלו מיובש בנרתיק נאלצו לשמוע מהרופאים המטפלים כי אין מזור וטיפול לבעיה. לחלקן נאמר כי הן יצטרכו לחיות עם הבעיה והיא חלק מהגיל, אחרות עושות שימוש בחומרי סיכה ומשחות לסוגיהן להקלה על התסמינים. הפגיעה בזוגיות, בתפקוד ובאיכות החיים האישית והזוגית כפי שמדווחות נשים רבות, היא עצומה. טכנולוגיות הלייזר השיקומי לטיפול ביובש נרתיקי מתבצעת במרכז הארצי לרצפת האגן של 'נגה מדיקל' המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת בראשות ד"ר בני פיינר, אורוגינקולוג מומחה. כאמור, מדובר בטכנולוגיה שמסייעת לשקם את אזור הנרתיק ולהשיב לו את החיוניות. הטיפול בלייזר נרתיקי אינו כרוך בכאב, אינו מסוכן ואחוזי ההצלחה שלו הנתמכים במחקר הם דרמטיים מאוד- לכן הפך להיות הטיפול המוביל בעולם – Golden standard והמועדף ע"י נשים רבות ליובש בנרתיק.

מה הם הגורמים והתסמינים ליובש בנרתיק?

יובש בנרתיק הוא לרוב, תופעה הנגרמת משינויים הורמונליים ומחוסר של הורמון האסטרוגן בגוף האישה. האסטרוגן הוא הורמון נשי האחראי על ייצור נוזל הלחות בנרתיק, רטיבות זו חיונית לתפקודו של הנרתיק ועל כן חוסר בהורמון זה פוגע בייצור של נוזל הלחות בנרתיק. גיל המעבר מתאפיין בשינויים של תהליכים הורמונליים, ביניהם פגיעה בייצור האסטרוגן בגוף ומכאן הסיבה העיקרית ליובש בנרתיק בגיל המעבר ולאחריו.  כמו כן שינויים בייצור האסטרוגן מתרחשים גם אצל נשים מניקות, בנשים הנמצאות במהלכם של טיפולים כימותרפיים, במצבים של שינויים במשקל הגוף או בפעילות גופנית קיצונית וכתופעות לוואי בנטילת תרופות.. יובש בנרתיק מורגש גם בקרב נשים הסובלות מבעיות זמניות כמו פטריה וגינלית או משימוש מוזגם בתכשירי שטיפה אינטימית והתוצאה מתבטאת בגרד ואי נוחות. כאמור יובש בנרתיק משפיע מהותית אצל זוגות רבים על האינטימיות הזוגית. היובש עלול ליצור כאב ותחושת אי נוחות לשני הצדדים בשעת קיום יחסים ולגרום לירידה בתדירותם, לירידה בחשק המיני, לפגיעה בביטחון העצמי, לתסכול מתמשך ואף לקשיים בזוגיות.

יובש בנרתיק
מה הם הטיפולים הקיימים ליובש בנרתיק?

מרבית הטיפולים ליובש בנרתיק המוצעים כיום לאישה, הם נטילת תכשירים המיועדים להחדרה דרך הנרתיק. דהיינו, חומרים המבוססים על הורמון האסטרוגן וחומרי 'סיכה' המסייעים בהקטנת החיכוך בעת קיום יחסי מין או מתן שתן ובכך הם מפחיתים את הכאב, הצריבה וחוסר הנוחות. אמנם חומרים אלו נותנים מענה לנשים רבות, אך רבות מדווחות על תסכול רב מהיותם בגדר פתרון זמני בלבד. תכשירים אלו מקטינים את החיכוך אך אינם מטפלים בבעיית היובש בנרתיק באופן המבטיח שתופעת היובש בנרתיק לא תחזור. טיפול רפואי נוסף הקיים בשוק הוא טיפול תרופתי הדורש נטילת תרופות המכילות הורמונים. בטיפול רפואי זה קיים חשש מתופעות לוואי וסיכונים ולכן נשים רבות מעדיפות להימנע ממנו.

טכנולוגיית הלייזר השיקומי הפכה בעשור האחרון למובילה בטיפול ביובש בנרתיק. טיפול בטכנולוגיית ‘LASER REJUVENATION’ הינו חדשני, לא פולשני וללא תופעות לוואי המאפשר לטפל ביובש בנרתיק לתקופת זמן ארוכה וללא צורך בתכשירים או טיפול תרופתי עם מינימום סיכונים.

למי מיועד הטיפול בלייזר נרתיקי?

קבוצות נשים שעבורן הטיפול בלייזר נרתיקי הוכח כיעיל ואפקטיבי, הן נשים בכל הגילאים ובעיקר נשים בגיל המעבר הסובלות מיובש בנרתיק, צריבה וכאב, נשים הסובלות מבריחת שתן במאמץ, שלפוחית רגיזה ונשים הסובלות מרפיון נרתיקי לאחר הלידות.

הטיפול בלייזר נרתיקי אינו מתאים לאוכלוסיית הנשים הסובלות מיובש בנרתיק ויש להן במקביל גם זיהומים פעילים או הרפס וגינלי פעיל. נשים שעברו טיפולים אונקולוגיים או סובלות מסרטן באזור הנרתיק או צוואר הרחם יכולות באופן עקרוני להתאים לטיפול בלייזר ליובש בנרתיק אבל אין עדיין מידע מחקרי מבוסס מספיק ליעילות הטיפול באוכלוסייה זו. כמו כן, לא ניתן לעבור את הטיפולי בלייזר נרתיקי במהלך ההיריון או בימי המחזור.

מי מוסמך לטפל בלייזר נרתיקי?

למרות שמדובר בפעולה פשוטה יחסית ולא מסוכנת חשוב מאוד מי הרופא המטפל, המבצע את הלייזר הנרתיקי וכן מידת הכשרתו לאבחון מצבים אורוגינקולוגיים וטיפול נכון בהם כדי לא לבצע פעולה שלא לצורך או לגרום להחמרה.

במרכז המתמחה ברצפת האגן ב'נגה מדיקל' לפני הטיפול בלייזר נרתיקי, האישה תעבור יעוץ רפואי ואבחון אצל אורוגינקולוג מומחה במרפאה, על מנת  לבדוק את ההתאמה שלה  לטיפול בלייזר הנרתיקי. 

במרפאתנו מאבחנים ומטפלים בלייזר נרתיקי:  ד"ר בני פיינר – מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן. מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה במרכז הרפואי הילל יפה.

ד"ר רוית יחיאלי – מומחית לכירורגיה אורולוגית ורופאה בכירה במחלקה האורולוגית ובמרכז לרפואה מונעת במרכז הרפואי תל אביב. 

טיפול בלייזר נרתיקי ליובש בנרתיק

טיפולים באמצעות לייזר מוכרים בעולם מזה שנים רבות, בתחומים רבים ומגוונים הקשורים לרפואה ולכירורגית האסתטית. בתחום הרפואה האסתטית, הטיפול בלייזר מסייע לשקם את רקמות עור הפנים לכן, בצורה דומה הוא עוזר בשיקום הרקמה התאית הנמצאת בנרתיק של האישה. עקב כך רופאים רבים בעשור האחרון החלו להשתמש בלייזר נרתיקי על מנת לטפל גם בבעיות אורוגינקולוגיות, כלומר בבעיות באזור אברי המין לרבות ביובש בנרתיק.

היום טיפולי לייזר ליובש בנרתיק שכיח מאוד בעולם המערבי. טיפול לייזר ליובש בנרתיק מאפשר מיגור מוחלט של התופעה. מדובר במספר טיפולים קצרים, פשוטים, נטולי כאב ותופעות לוואי . לאחריהם המטופלת יכולה לחזור לעיסוקיה הרגילים ללא חשש מכאב או תחושת אי נוחות ולכן הפעולה מכונה בארה"ב  ע"י נשים רבות lunch break procedure".

גישת הטיפול באמצעות הלייזר הנרתיקי נותנת פתרון לבעיית היובש בנרתיק ללא צורך בניתוחים פולשניים, נטילת תרופות והתמודדות עם תופעות לוואי. השיטה נבדקה מחקרית, מומלצת ע"י איגודים רפואיים מקצועיים בעולם ונימצא כי היא בטוחה ויעילה יותר מכל טיפול אחר. כל זאת גם מפני שהיא מאפשרת מיגור של תופעת היובש בנרתיק ולא רק פתרונות זמניים.

הטיפול ביובש בנרתיק באמצעות הלייזר  הנרתיקי גורם לדופן הנרתיק להתעבות ונוצרת התחדשות של פעולת הרירית והבלוטות האחראיות על יצירת הלחות באזור הנרתיק. כבר אחרי הטיפול הראשון מרבית הנשים יכולות להרגיש הבדל בתחושות באזור . הטיפול בלייזר בנרתיק מסייע גם במצבים בהם ישנן דלקות חוזרות באזור הנרתיק בקרב נשים לאחר גיל המעבר, שכן דלקות חוזרות נגרמות בשל שינויי ה PH ואוכלוסיית החיידקים בנרתיק המאפיינים את תקופת גיל המעבר.

הטיפול באמצעות הלייזר בנרתיק נבדק מחקרית בצורה ענפה והוא נתמך מחקרית.

כיצד נערך הלייזר הנרתיקי לטיפול ביובש בנרתיק?

כאמור הטיפול הינו מהיר וקצר. לנשים שנמצאות מתאימות לטיפול בלייזר הנרתיקי נקבע תור במרפאה לטיפול קצר ב- 10-20 דקות. מרבית הנשים יזדקקו לעוד כ- 2 טיפולים במהלך החודשים לאחר הטיפול הראשון להשלמת הסידרה. מדובר בלייזר בעצימות נמוכה והוא דומה בטכנולוגיה ללייזר של טיפולים אסתטיים. בתחילת הטיפול מחדירים שפופרת אל הנרתיק, הדומה במידותיה לשפופרת של בדיקה גינקולוגית שגרתית. דרך השפופרת מועברות הקרניים של הלייזר לרקמה התת רירית לשכבות שמתחת לרירית הנרתיק של רצפת האגן. הקרניים משחזרות את שכבת העור המצפה את דפנות הנרתיק. למעשה קרני הלייזר משנות את הרקמה התת- עורית ומשקמות אותה.

מחקרים שנעשו בנושא מצאו שבעקבות הטיפול בלייזר נרתיקי, מתעבה הרקמה, מספר הבלוטות בה גדל ונוצרים כלי דם חדשים המחזירים את המצב לקדמותו. יש חשיבות עליונה לבצע את האבחנה וטיפול הלייזר בנרתיק במרפאה מוסמכת, אצל רופאים מומחים לאורוגינקולוגיה. טיפול אצל רופא מומחה יכול להגדיל את הסיכוי לאבחון נכון והצלחת התהליך תוך שמירה על בריאות האישה.

מימון וכיסוי ביטוחי לפעולת הלייזר הנרתיקי

מטופלות נגה מדיקל נהנות משירות נוסף התומך בליווי מול חברות הביטוח להשגת מימון מלא לפעולה במסגרת ביטוחי הבריאות שברשותן. במידה ותמצאי מתאימה לטיפול בלייזר נרתיקי נסייע לך לקבלת החזר מלא לפעולה מול חברת הביטוח טרם ביצוע הפעולה. 

טיפול ביובש בנרתיק במרכז הרפואי נגה מדיקל

במרכז הארצי לרצפת האגן ב'נגה מדיקל', המרכז לרפואת נשים מתקדמת, ניתן להתייעץ עם טובי המומחים בארץ בתחום יובש בנרתיק, טיפול בלייזר נרתיקי ובעיות ברצפת האגן. המרכז לרצפת האגן הוקם על ידי ד"ר בני פיינר, ממייסדי 'נגה מדיקל', מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן בביה"ח הלל יפה. במרכז מתקיימים מאות טיפולים בלייזר נרתיקי בשנה לצד אלפים רבים של טיפולים מתקדמים ברצפת האגן הנותנים מענה לנשים מכל הסוגים. המסר לנשים הוא שאין בעיה בתחום רצפת האגן שלא ניתן לתת לה מענה. במרכז ניתן למצוא מגוון רחב של טיפולים ופתרונות לבעיות ברצפת האגן באמצעות רפואה משלימה כגון דיקור סיני, פיזיותרפיה של רצפת האגן ודיאטניות. במרפאה ניתן למצוא פתרונות ניתוחיים או תחליפי ניתוח מהמתקדמים בעולם.

לשאלות נוספות או לקביעת תור ניתן ליצור קשר עם נגה מדיקל בטלפון 072-3728084

מנהל המרפאה –
דר' בני פיינר-
מומחה ברפואת נשים, אורוגניקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן מנהל היחידה לאורוגניקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר

מנתחים ומטפלים מובילים בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים, מטפלים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.
פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי

מומחה ברפואת נשים, כירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית – לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה ורובוטיקה. מנהל מח' נשים ויולדות במרכז הרפואי אסותא אשדוד. קרא עוד…
 
ד

ד"ר בני פיינר

מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה גינקולוגית לפרוסקופית ורובוטית. מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן במרכז הרפואי 'הלל יפה'. מנתח בכיר באסותא ובהרצליה מדיקל סנטר. קרא עוד…
 
ד

ד"ר יובל קאופמן

מומחה ברפואת נשים, מומחיות על בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת והיסטרוסקופיות. מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס ואחראי על היחידה לכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי כרמל. מנתח בכיר באסותא ובהרצליה מדיקל סנטר. קרא עוד…
 

ד"ר מורן פז

מנתח בכיר במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי 'כרמל'. רופא אחראי מיון נשים ורופא בכיר ביחידה לכירורגיה גניקולוגית זעיר פולשנית ובמרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס בכרמל. קרא עוד…
ד

ד"ר אושרי בראל

מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות במרכז הרפואי אסותא אשדוד. מומחה בכירורגיה גניקולוגית מתקדמת, אנדומטריוזיס, ניתוחי חלל הרחם, לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה.
קרא עוד…

ד"ר רוית יחיאלי

מומחית לכירורגיה אורולוגית ורופאה בכירה במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי תל אביב. מנהלת המרכז לאורולוגיה נשית במרכז הרפואי אסותא רמת החייל. חברה באיגוד האורולוגים הישראלי. קרא עוד…

ד"ר אבי אברג'ל

מומחה ברפואת נשים ואסתטיקה. בעל ניסיון נרחב בטיפולים ופתרונות לא ניתוחיים לחיזוק ושיקום רצפת האגן. קרא עוד…
 
ד

פרופ' עוזי בלר

גינקו-אונקולוג, לשעבר מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שערי צדק ומנהל המרכז לבריאות האישה של שירותי בריאות כללית בירושלים. מנתח בכיר בבתי החולים שערי צדק, אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC) קרא עוד…
 

ד"ר יובל פריפלד

אורולוג מומחה, מנתח ומנהל היחידה האורו- אונקולוגית במערך האורולוגי במרכז הרפואי כרמל, חיפה. מומחה בניתוחים לפרוסקופיים, רובוטיים ופתוחים ובביצוע ביופסיות ערמונית FUSION. קרא עוד…
 
ד

יפעת קמר

פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי, שיקום רצפת האגן לנשים ויולדים. מומחית בטיפול בכאבי עריה בטכניקות מתקדמות. קרא עוד…

phone-header-iconליצירת קשר התקשרי עכשיו: 072-3728084

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728084