יובש נרתיקי

יובש בנרתיק? כאב ביחסי מין? דליפת שתן במאמץ? לא עוד! אחת לכל שתי נשים מעל גיל 50 סובלת מיובש בנרתיק. לא מדברים על זה אבל זה כאן וזה מפריע . מאוד. סובלת מיובש או צריבה בנרתיק כתוצאה מגיל המעבר? כאב ואי נוחות בעת קיום יחסי מין? דליפת שתן במאמץ או רפיון של דפנות הנרתיק לאחר לידות? טכנולוגייה רפואית מתקדמת פותרת את הבעיה – פעולה פשוטה, קצרה ונטולת כאב משיבה את המצב לקדמותו ומאפשרת למאות אלפי נשים בעולם לזכות מחדש באיכות חייהן.

במאמר זה מספר ד"ר בני פיינר, ממייסדי נגה מדיקל ומנהל היחידה לאורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן בביה"ח הלל יפה, על טכנולוגיית הלייזר השיקומי לרצפת האגן ‘laser rejuvenation’ שהפכה בשנים האחרונות למבוקשת מאוד בארה"ב וברבות ממדינות אירופה, טכנולוגיה רפואית שמחזירה מטופלות רבות לתפקוד ולאורך חיים תקין, משקמת את האזור העדין ומשיבה לו את החיוניות. כיוון שמדובר בטיפול שאינו כרוך בכאב, אינו מסוכן ואינו מצריך הרדמה ואף לא תקופת החלמה, אלפי נשים בעולם בוחרות לעבור את הטיפול לפני (או במקום) טיפולים מקובלים אחרים בין אם הורמונאליים ובין אם ניתוחיים. מסיבה זו שיטת הטיפול בלייזר וגינלי מתפשטת בעולם כאש בשדה קוצים. במאמר זה עונה ד"ר פיינר על השאלות החוזרות אצל מטופלות רבות שלנו בנוגע לטיפול השיקומי באמצעות לייזר: • מהי טכנולוגיית הלייזר השיקומי לרצפת האגן? • למי היא מתאימה? • עד כמה היא נתמכת מחקרית? (האם זה עובד?) • כיצד מתבצע הטיפול והאם הוא כרוך בסיכונים? • מדוע חשוב שיבוצע במרפאה המתמחה ברפואת רצפת האגן? • מה עלות הטיפול והאם הוא מכוסה במסגרת ביטוחי הבריאות?

לשאלות נוספות או לקביעת תור את מוזמנת ליצור עמנו קשר נגה מדיקל 072-3728084


אחת מכל שתי נשים מעל גיל 50 סובלת מיובש בנרתיק. תופעה שגורמת לפגיעה משמעותית באיכות החיים. טכנולוגיית שיקום רצפת האגן באמצעות לייזר וגינלי הפכה לשיטת טיפול פופולרית ביותר בארה"ב ובאירופה וזוכה לכינוי 'lunch break procedure' ע"י המטופלות, כי אפשר פשוט לצאת מהעבודה בהפסקת הצהריים, לעבור את הטיפול ולחזור לעבודה ללא כאב, ללא תקופת החלמה ובלי צורך בתרופות או ניתוחים. הבאנו לארץ את השיטה המתקדמת בעולם שיעילותה ובטיחותה נבדקו בעבודות מחקר, לטיפול בכמה מהתופעות המוכרות יותר והמטרידות ביותר לאוכלוסיית הנשים, ועם זאת המדוברות הכי פחות (עקב מבוכה ואי ידיעה באשר לקיומן של אפשרויות טיפול יעילות), מסביר ד"ר פיינר.
בחרנו לאמץ את השיטה לאחר שהבנו שאנחנו כרופאים לא נותנים מענה מספק לנשים רבות הסובלות מתופעות אשר גורמות לפגיעה ניכרת באיכות חייהן ומעדיפות להימנע (או שמנועות מסיבה רפואית) מטיפול הורמונלי לאורך שנים או מטיפול ניתוחי על כל המשתמע מכך (נטילת חופש מחלה, צורך בתקופת החלמה לאחר הניתוח וכן כאב וסיכונים הכרוכים לעיתים בניתוח).

מה אומרים המחקרים?

על פי עבודות מחקר, עד מחצית מהנשים מעל גיל 50 סובלות מתסמינים הנובעים ממצב המכונה 'אטרופיה נרתיקית' או 'סינדרום גניטו-אורינרי של גיל המעבר' הכוללים יובש, צריבה, ו/או גרד בנרתיק, אי נוחות או כאב ביחסי מין, הפרשה וגינאלית טורדנית ואף תכיפות ודחיפות במתן השתן. הסיבה לתופעה נעוצה במקרים רבים בהפסקת ההפרשה של הורמוני המין ע"י השחלות והשינויים החלים ברקמת הנרתיק בעקבותיה. זוהי אחת התופעות הנפוצות ביותר של גיל המעבר ועל אף שהיא פוגעת קשות באיכות החיים, נשים רבות 'סובלות בשקט' ואינן פונות לקבלת עזרה רפואית. טכנולוגיית לייזר מתקדמת שהפכה להיות הטיפול המוביל בארה"ב ובמדינות רבות באירופה מצליחה לחדש את רקמת הנרתיק ואת הרקמות ברצפת האגן ולגרום לשיפור ניכר בתסמינים. נשים מדווחות על "חזרת המצב לקדמותו" וכתוצאה מכך על שיפור דרמטי באיכות החיים. הלייזר מוכר לנו זה שנים רבות כאמצעי טיפול יעיל בתחומים רבים ומגוונים של הרפואה והכירורגיה ובכלל זה ברפואה האסתטית. לציבור הרחב מוכרים טיפולים באמצעות לייזר להסרת שיער ואף ל'הצערת' עור הפנים וטיפולים אחרים בהם טכנולוגיות הלייזר מסוגלות לשנות את חיינו מהקצה אל הקצה.
ברפואת נשים נעשה שימוש בלייזר כבר למעלה מעשור לטיפול בנגעים טרום ממאירים בצוואר הרחם וכן להסרת יבלות הנגרמות ע"י נגיף הפפילומה ('קונדילומות'). השימוש בלייזר לטיפול בבעיות אורו-גניטליות (הבעיות בהן עוסק מאמר זה), הוחל לפני מספר שנים וכיום הוא צובר תאוצה במדינות רבות בעולם. מאות אלפי נשים מטופלות במרכזים רפואיים מובילים ע"י מומחים בעלי שם אשר רואים בשיטת טיפול זו מהפכה מבחינת היכולת להיטיב את מצבן ואיכות חייהן של נשים רבות בטיפול קצר, נטול כאב ובטוח. באותה המידה שהלייזר יודע לשקם את עור הפנים ואת רקמות הפנים, הוא יכול כך מסתבר, לשקם ולחדש רקמה תאית הנמצאת בנרתיק וברצפת האגן ולהשיב לה חיוניות ותפקוד תקינים.

במי זה מטפל?

קיימות מספר קבוצות או אוכלוסיות נשים שהטיפול הוכח כאפקטיבי עבורן. חשוב לעבור אבחון נכון כדי להימנע מטיפולי סרק או מטיפול לא מותאם. מסיבה זו מומלץ להקפיד לבצע את ההערכה הרפואית והטיפול במרפאה העוסקת במומחיות ברפואת רצפת האגן, מסביר ד"ר פיינר:

1. נשים הסובלות מיובש בנרתיק, צריבה, גרד ו/או כאב ביחסי מין כחלק מתסמיני גיל המעבר- אטרופיה של הפות והנרתיק, או בשמה העכשווי 'סינדרום גניטו-אורינרי של גיל המעבר' (GSM), היא תופעה נפוצה מאוד הגורמת לנשים אי נוחות רבה, פגיעה משמעותית באיכות החיים וקושי לקיים יחסי מין עד כדי הימנעות מוחלטת. הפתרונות הנפוצים כיום הם בדמות תכשירים המיועדים להחדרה דרך הנרתיק, חלקם משמשים כחומרי 'סיכה' שמטרתם להקטין את החיכוך בעת חדירה וכך להפחית את הכאב והקושי, וחלקם האחר מבוסס על הורמון המין הנשי 'אסטרוגן' (בצורת טבליות או משחה). הבעייתיות בתכשירים הללו נובעת מכך שחומרי הסיכה מקטינים את החיכוך אך אינם משפרים את מצב הרקמה ואילו את התכשירים ההורמונליים נשים רבות מעדיפות שלא ליטול עקב החשש מתופעות לוואי ומסיכונים גם כשמדובר במינונים נמוכים ובטיפול הנחשב בטוח. תת קבוצה חשובה בתוך אוכלוסיה זו, הן נשים שעברו טיפולים אונקולוגיים עקב מחלה ממארת כגון סרטן השד, בה התאים הסרטניים מכילים לעיתים קולטנים להורמונים כדוגמת אסטרוגן. בחלק מהמקרים (לא בכולם) מומלץ לנשים הללו להימנע מנטילת תכשירי אסטרוגן בכל דרך מתן (כולל דרך הנרתיק) ואלה מביניהן שסובלות גם כך מתסמיני גיל המעבר 'נענשות' למעשה פעמיים – גם עקב המחלה הממארת והשלכותיה וגם עקב הסבל הנגרם כתוצאה מהאטרופיה ברקמת הנרתיק וההימנעות מטיפול הורמונלי מקומי. אוכלוסיה זו עשויה להפיק תועלת רבה במיוחד מהטיפול בלייזר.
2. נשים בגילאים שונים הסובלות מדליפת שתן במאמץ (בין 10% ל-30% מאוכלוסיית הנשים) בדרגה קלה עד בינונית- מי לא מכירה את הדליפה המתרחשת כתוצאה מאפצ'י, שיעול או צחוק? או דליפת שתן בעת ספורט, ריצה או קפיצה? הפתרון המוצע לנשים אלה הוא לרוב פיזיותרפיה לחיזוק שרירי רצפת האגן או פתרון ניתוחי. טיפול שיקומי באמצעות לייזר וגינלי הוא פתרון ביניים שמחד גיסא אינו מצריך לבצע תרגילים לאורך שנים ומאידח אינו כרוך בסיכונים של ניתוח. אצל נשים רבות הטיפול באמצעות לייזר וגינאלי מייתר את הניתוח ולאחר שעברו את הטיפול הן לא נדרשות לניתוח גם בעתיד. יתרה מכך, בנשים צעירות הסובלות מדליפת שתן במאמץ אך טרם השלימו את תכנית הילודה מומלץ להימנע מפתרון ניתוחי מחשש לפגיעה בתוצאות הניתוח בעקבות לידה נוספת. נשים אלה היו שומעות לעיתים קרובות את המשפט המתסכל "תחזרי בעוד 10 שנים כשתסיימי ללדת ואז תוכלי לעבור ניתוח לטיפול בבעיה". גישה זו אינה מקובלת ואין להעלות על הדעת שאשה תיאלץ לסבול מדליפת שתן לאורך שנים רק כיוון שבכוונתה ללדת פעם נוספת. עבור נשים אלה הטיפול באמצעות לייזר מהווה הצלה של ממש שכן הוא יכול להביא לשיפור ניכר בדליפת השתן ואינו מהווה מגבלה בהקשר של לידות נוספות בעתיד. הוא גם אינו מונע את האופציה של ניתוח כטיפול דפיניטיבי לאחר תום תכנית הילודה, אם כי כלל לא בטוח שיהיה בכך צורך.
3. קבוצת נשים שלישית המפיקה תועלת רבה מהטיפול בלייזר וגינלי הן נשים הסובלות מתופעה המכונה Vagina Laxity – רפיון הנרתיק לאחר לידות. מדובר בתופעה מוכרת ונפוצה בקרב נשים שילדו לידה וגינלית, המתבטאת בתחושת ריפיון בדפנות הנרתיק, מפתח נרתיקי רחב והעדר תחושת חיכוך בעת קיום יחסי מין. חלק מהנשים הללו מוטרדות גם מהשינויים שחלו במראה איבר המין בעקבות הלידות. טכנולוגיית הלייזר לשיקום רקמת רצפת האגן פועלת בדרך של שיקום – הידוק וחידוש הרקמה (rejuvenation) ומחקרים הראו כי הטכנולוגיה יעילה עבור נשים הסובלות מרפיון או התרחבות של פתח הנרתיק.

איך זה מתבצע?

לא בכדי הפעולה זכתה לכינוי lunch break procedure בקרב נשים רבות בארה"ב, מסביר ד"ר פיינר. מרגע שהמטופלת מגיעה למרפאה, תוך כ-20 דקות היא מסיימת את הטיפול וחוזרת לעיסוקיה השגרתיים. הפעולה נטולת כאב, אינה דורשת זמן החלמה ואפילו לא השגחה או הישארות במרפאה. פעולה קצרה, 'זעיר פולשנית' ונטולת כאב שאת תוצאותיה אפשר להרגיש במקרים רבים כבר לאחר הטיפול הראשון. למעשה הפעולה פשוטה מאוד – לאחר הערכה קלינית ואבחון המבוצעים על ידי במרפאה, ולאחר שנמצאה מתאימה, מוזמנת המטופלת לסדרה בת שלושה טיפולים (טיפול אחד בכל חודש). הטיפול מבוצע תוך שכיבה על כסא גינקולוגי ובמהלכו מוחדרת שפופרת דקה אל תוך הנרתיק. שפופרת זו היא שמעבירה את קרני הלייזר אל הרקמה. משך הטיפול כ-20 דקות. בזמן הזה מועברות קרני לייזר מבעד לרירית (שכבת העור המצפה את דפנות הנרתיק) אל הרקמות העמוקות יותר של רצפת האגן (רקמת חיבור ושריר) ומשרות בהן שינויים הגורמים לשיקום, חיזוק והשבת חיות לרקמה. לאחר הטיפול האישה קמה וממשיכה בחייה כאמור ללא כאב וללא מגבלה כלשהי.

מה זה בעצם עושה?

מחקרים מצביעים על יעילות הטיפול בשל העובדה שהוא משנה את תכונותיה של הרקמה התת-עורית ומשקם אותה, מצעיר אותה ומעלה את חיוניותה. בדיקות מיקרוסקופיות שבחנו את השינוי המתרחש ברקמת הנרתיק בעקבות הטיפול בלייזר וגינאלי מצאו שבעקבות הטיפול נגרם ממש עיבוי של הרקמה, ריבוי הבלוטות שבה ויצירת כלי דם חדשים ובכך למעשה הטיפול מחזיר את המצב לקדמותו או הכי קרוב שניתן לכך, אומר ד"ר פיינר.

היכן זה מתבצע? ומה חשוב לדעת?

כיום ניתן למצוא את הטיפול השיקומי באמצעות לייזר וגינאלי בעולם וגם בארץ. חשוב מאוד לשים לב כי המכשירים שונים בינהם וכי נדרש ידע וניסיון של הרופאים המבצעים את הטיפול בכל הנוגע לאבחון נכון והתאמת סוג הטיפול ומאפייניו הטכניים לכל מטופלת. הידע והמומחיות חשובים הן להצלחת הטיפול והן למניעת טיפולי סרק במצבים שאינם מתאימים לכך. חשוב להתייחס לטיפול ברצינות הראוייה (כטיפול רפואי לכל דבר) כיוון שאזור הנרתיק ורצפת האגן הינו אזור בעל מורכבות רבה הנובעת מריבוי המערכות הממוקמות בו (מערכת השתן התחתונה, מערכת הרבייה והחלק הסופי של מערכת העיכול) ולרופא המומחה ברפואת רצפת האגן (אורוגינקולוג) יש היכולת לאבחן וגם לטפל באופן מקצועי ומותאם.
על אף שהפעולה לכאורה פשוטה, אנחנו ממליצים להימנע מלבצעה במרפאה שאין בה רופא מומחה ו\או פיקוח של מומחה באורוגינקולוגיה.

כמה זה עולה?

הטיפול השיקומי בלייזר וגינאלי כרוך בעלות מסוימת. הטיפול עדיין אינו כלול בסל הבריאות הממלכתי אך צוות יועצות הביטוח בנגה מדיקל יעשה כל שביכולתו על מנת לסייע לך לממש את זכויותיך על מנת שתקבלי כיסוי פיננסי מיטבי מחברת הביטוח בה הינך מבוטחת בכפוף לתנאי הפוליסה שברשותך.

טיפול הלייזר הוגינאלי ב"נגה מדיקל" מתבצע במרפאה הרב תחומית לרצפת האגן

את המרפאה הרב תחומית לטיפול בבעיות רצפת האגן הקמנו בתפיסה של 'בית אחד' (תפיסה המכונה בלועזית One stop shop) לנשים מתוך אמונה וידיעה שאפשר לחיות אחרת. המרפאה קמה מתוך הבנה כי רובן המכריע של הבעיות ברצפת אגן ניתנות כיום לפתרון באמצעות הרפואה המתקדמת בשילוב עם שיטות הטיפול המגוונות העומדות לרשותנו.
המרפאה בראשות ד"ר בני פיינר, מומחה ברפואת נשים ומיילדות ובוגר התמחות על באורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן, מאגדת לתוכה מגוון רחב ביותר של טיפולים ופתרונות לבעיות רצפת האגן, קשת רחבה של אנשי מקצוע מובילים מעולם הרפואה ומקצועות הטיפול המשלימים לה- רפואה סינית, פיזיותרפיה של רצפת האגן ותזונה. המרפאה מאפשרת פתרונות ניתוחיים או תחליפי ניתוח , המתקדמים ביותר .
מנהל המרפאה –
דר' בני פיינר-
מומחה ברפואת נשים, אורוגניקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן מנהל היחידה לאורוגניקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר

מנתחים ומטפלים מובילים בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים, מטפלים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.
פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי

מומחה ברפואת נשים, כירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית – לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה ורובוטיקה. מנהל מח' נשים ויולדות במרכז הרפואי אסותא אשדוד. קרא עוד…
 
ד

ד"ר בני פיינר

מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה גינקולוגית לפרוסקופית ורובוטית. מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן במרכז הרפואי 'הלל יפה'. מנתח בכיר באסותא ובהרצליה מדיקל סנטר. קרא עוד…
 
ד

ד"ר יובל קאופמן

מומחה ברפואת נשים, מומחיות על בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת והיסטרוסקופיות. מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס ואחראי על היחידה לכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי כרמל. מנתח בכיר באסותא ובהרצליה מדיקל סנטר. קרא עוד…
 

ד"ר מורן פז

מנתח בכיר במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי 'כרמל'. רופא אחראי מיון נשים ורופא בכיר ביחידה לכירורגיה גניקולוגית זעיר פולשנית ובמרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס בכרמל. קרא עוד…
ד

ד"ר אושרי בראל

מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות במרכז הרפואי אסותא אשדוד. מומחה בכירורגיה גניקולוגית מתקדמת, אנדומטריוזיס, ניתוחי חלל הרחם, לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה.
קרא עוד…

ד"ר רוית יחיאלי

מומחית לכירורגיה אורולוגית ורופאה בכירה במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי תל אביב. מנהלת המרכז לאורולוגיה נשית במרכז הרפואי אסותא רמת החייל. חברה באיגוד האורולוגים הישראלי. קרא עוד…

ד"ר אבי אברג'ל

מומחה ברפואת נשים ואסתטיקה. בעל ניסיון נרחב בטיפולים ופתרונות לא ניתוחיים לחיזוק ושיקום רצפת האגן. קרא עוד…
 
ד

פרופ' עוזי בלר

גינקו-אונקולוג, לשעבר מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שערי צדק ומנהל המרכז לבריאות האישה של שירותי בריאות כללית בירושלים. מנתח בכיר בבתי החולים שערי צדק, אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC) קרא עוד…
 

ד"ר יובל פריפלד

אורולוג מומחה, מנתח ומנהל היחידה האורו- אונקולוגית במערך האורולוגי במרכז הרפואי כרמל, חיפה. מומחה בניתוחים לפרוסקופיים, רובוטיים ופתוחים ובביצוע ביופסיות ערמונית FUSION. קרא עוד…
 
ד

יפעת קמר

פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי, שיקום רצפת האגן לנשים ויולדים. מומחית בטיפול בכאבי עריה בטכניקות מתקדמות. קרא עוד…

phone-header-iconליצירת קשר התקשרי עכשיו: 072-3728084

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728084