כריתת רחם

ניתוח כריתת רחם הנו אחד הניתוחים השכיחים בגינקולוגיה. מידע ראשוני זה מוגש לך על מנת לתת מענה לשאלות ותשובות שאיגדנו עבור מטופלות רבות הזקוקות לניתוח כריתת רחם. במאמר זה תגלי מהו ניתוח כריתת רחם? באיזה מצבים רפואיים ממליצים לבצע ניתוח כריתת רחם ? כיצד נערך ניתוח לכריתת רחם? מהן הגישות הניתוחיות המקובלות ומהן טכנולוגיות הניתוח החדישות לכריתת רחם? האם ישנן אלטרנטיבות חלופיות לניתוח כריתת רחם? מי הרופאים המומחים העורכים את הניתוח לכריתת רחם?

לנגה מדיקל צוות רופאים גינקולוגים מומחים ובעלי ניסיון רב, העומדים לרשותך, להתייעצות רפואית בכל הקשור לבעיות גינקולוגיות, לאפשרויות טיפול ולאפשרויות ניתוחית לרבות בתחום כריתת הרחם.

המאמר נערך ע"י ד"ר מורן פז מנתח בכיר במרכז הרב תחומי לאנדומטריוזיס וביחידה לכירורגיה זער פולשנית במרכז הרפואי 'כרמל', מומחה מוביל במרפאה לטיפול באנדומטריוזיס ובסיוע צוות המומחים שלנו ב'נגה מדיקל'.

גישתנו הרפואית בנגה מדיקל משלבת מקצועית, ניסיון , יחס אישי ורמת שירות גבוהה. אנו מאמינים בראיה הוליסטית של המטופלת המשלבת מענה אישי לצרכיה הרפואיים והרגשיים. 

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084

מהי כריתת רחם?

כריתת רחם, באנגלית – Hysterectomy, היא פרוצדורה כירורגית להסרת הרחם  בנשים. היקף כריתת הרחם משתנה בהתאם לסיבת הניתוח. ברוב המקרים, הרחם כולו מוסר ולעיתים יש צורך להסיר גם את החצוצרות ו/או השחלות במהלך הניתוח. בניתוח לכריתת רחם מלאה, הרחם מוסר יחד עם צוואר הרחם. בניתוח לכריתת רחם על צווארית גוף הרחם מוסר לבדו ללא צוואר הרחם. ניתוח כריתת הרחם גורם בין היתר להפסקת המחזור החודשי הנשי. במידה ובמהלך ניתוח כריתת הרחם השלמה או העל צווארית בוצעה גם כריתה של שתי השחלות – המטופלת תכנס לגיל מעבר במידה וחוותה עדיין מחזורים טרם הניתוח. במקרים רבים ניתוח כריתת רחם מתגלה כטיפול הטוב ביותר עבור הבעיה ממנה סובלת המטופלת וגורם לשינוי משמעותי באיכות חייה. הניתוח נפוץ למדי, במיוחד בגילאי 40-50 ורלוונטי למגוון רחב של התוויות רפואיות.

כריתת רחם

באילו מקרים נשקול לבצע ניתוח כריתת רחם?

כאמור, ישנן סיבות רבות העשויות להביא את הגינקולוג המטפל לכדי המלצה על כריתת רחם. אחת מהן (בערך 10% מכלל הכריתות) הינה סרטן המערב את מערכת המין הנשית, כגון סרטן הרחם או צוואר הרחם. ניתוח כריתת רחם עשוי להיות האופציה הטיפולית הטובה ביותר, לעיתים היחידה ולעיתים בשילוב עם טיפול בהקרנות ובכימותרפיה.  ניתוח כריתת רחם  נערך גם כטיפול במצבים טרום סרטניים (סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות, סרטן הרחם, (נשאות של BRCA). אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכריתת רחם היא רחם שרירני  גדול (מוכר גם כמיומות). בעוד שתחת טיפולים אחרים שרירנים עלולים לחזור, כריתת רחם נחשבת לפתרון הקבוע היחיד תחת התוויה זו.

השרירנים הינם גידולי רחם שפירים ברוב המקרים אשר בדרך כלל אינם גורמים לתסמינים כלל, אך לעיתים עלולים לגרום לדימום מתמשך (ובשל כך אנמיה), כאבי אגן או לחץ על שלפוחית ​​השתן והפרעות במערכת העיכול. אנדומטריוזיס מהווה סיבה משמעותית נוספת לשקול כריתת רחם. במטופלות הסובלות מאנדומטריוזיס רירית הרחם המצפה את  פנים הרחם, האנדומטריום, צומחת מחוץ לרחם (למשל על השחלות, החצוצרות או איברים נוספים). כאשר טיפול תרופתי או ניתוח שמרני אינם יעילים מוצע כריתת רחם כאופציה טיפולית אפשרית ויעילה במיוחד במצבים של  טיפול בכאבים כתוצאה של אנדומטריוזיס או אדנומיוזיס. כריתת רחם יעילה גם במצבים של צניחת רחם המשפיעה על חיי האישה ברמה היומית, דימום נרתיקי כבד בזמן המחזור החודשי וכאבי אגן כרוניים ממוצא רחמי.

מהם הסוגים השונים של ניתוחי כריתת רחם?

ישנם מספר סוגים שונים של  ניתוחים לכריתת רחם והבחירה ביניהם תלויה בין היתר בסיבה לניתוח, המלצת הגינקולוג המטפל וגם רצון המטופלת.

בניתוח כריתת רחם על צווארית חלקית מתבצעת הסרה של גוף הרחם ללא הצוואר. זאת לעומת כריתה מלאה, בה כל הרחם מוסר במהלך הניתוח יחד עם צוואר הרחם, מדובר למעשה בסוג הניתוח הנפוץ ביותר של כריתת רחם. לעיתים בשל נסיבות של ממאירות יבוצע ניתוח כריתת רחם רדיקאלי – הכולל כריתת הרחם, חצוצרות, שחלות , בלוטות לימפה ורקמות הקרובות לרחם.

כיצד מתבצעת כריתת רחם?

ניתן לבצע ניתוח לכריתת רחם בכמה דרכים ותחת הרדמה כללית. במיעוט המקרים ניתן לבצע את הניתוח בהרדמה מקומית – בניגוד להרדמה כללית. הרדמה מקומית משפיעה מקו המותניים ומטה, והמטופלת בהכרה לאורך כל הניתוח. היתרון העיקרי של הרדמה חלקית היא התאוששות מהירה וקלה יותר מהניתוח. בדרך כלל ניתוח כריתת רחם מבוצע בהרדמה מלאה. בהתאם למצב הרפואי, מקור הבעיה של המטופלת החלטת הגינקולוג, ניסיונו המקצועי והתייעצות עם המטופלת, תותאם הטכנולוגיה הניתוחית לכריתת רחם. לכל גישה ניתוחית לכריתת רחם יתרונות וחסרונות במהלך הניתוח וההחלמה.

כריתת רחם לדנית – וגינלית

כריתת רחם הנערכת דרך הנרתיק- הרחם מוסר דרך חתך בנרתיק. החתך קטן ופנימי כך שלא נוצרות צלקות נראות לעין כלל.

כריתת רחם בטנית

 הגינקולוג מסיר את הרחם דרך חתך בבטן, החתך עשוי להיות אנכי או אופקי, איחוי החתך נערך תוך שבוע עד שבועיים והצלקות הנוצרות מטשטשות עם הזמן. בדרך כלל עורכים כריתת רחם בטנית כאשר לא ניתן לבצע את כריתת הרחם דרך הנרתיק או בלפרוסקופיה.

כריתת רחם לפרוסקופית

בכריתת רחם  לפרוסקופית הגינקולוג המנתח משתמש במהלך הניתוח במכשור זעיר שנקרא לפרוסקופ. שיטה ניתוחית בה עושים מספר חתכים זעירים באזור הטבור והבטן התחתונה, דרך החתכים מוכנסים צינוריות הנושאות מצלמות ומכשור נוסף. הלפרוסקופ הוא צינור ארוך ודק המאיר בעוצמה ומשדר תמונה ברזולוציה גבוהה המוצגת לגינקולוג המנתח במהלך הניתוח ומאפשר מעקב קרוב ומדויק אחר הנעשה.  בגישה הלפרוסקופית, הרחם לרוב מוצא דרך הנרתיק.  ההחלמה בכריתת רחם באמצעות לפרוסקופ יחסית מהירה וניתוח זה הינו בעל שיור סיבוכים נמוך יותר מאשר ניתוח בגישה בטנית.

כריתת רחם באמצעות רובוט

כריתת רחם באמצעות רובוט, כוללת גישה המשלבת בין כריתה לפרוסקופית לבין רובוט המסייע לגינקולוג המנתח להגיע לדיוק מקסימלי. בניתוח רובוטי, הגינקולוג המנתח נעזר בזרועות הרובוט להן טווח תנועה מקסימלי, לבצע חתכים מדויקים ומתוכננים ללא רעידות טבעיות של יד אדם. שימוש הגינקולוג המנתח ברובוט מאפשר בזמן ניתוח כריתת הרחם בקרה על מצב האיברים הסמוכים, העלולים להיפגע בעקבות הניתוח. זמן ההחלמה מניתוח רובוטי זהה לזה של גישה לפרוסקופית.

רופאים מומחים המבצעים ניתוחי כריתת רחם 

מומחי 'נגה מדיקל' מבצעים ניתוחי כריתת רחם במגוון דרכי הטיפול ובהתאם למצבה של המטופלת – 

פרופ' מוטי פנסקי, ד"ר בני פיינר, ד"ר יובל קאופמן, ד"ר אושרי בראל, ד"ר מורן פז.

מימון ומימוש זכויות ביטוח לפני ביצוע ניתוח לכריתת רחם, כי מגיע לך!

במרכז נגה מדיקל, מתמחים בייעוץ ומימוש זכויות ביטוח עבורך על מנת שתקבלי את המגיע לך. לשקט הנפשי שלך חשיבות רבה להצלחת הניתוח לכריתת רחם ולהחלמה מלאה. לכן, חשוב לנו ללוות אותך ולסייע לך גם בהיבטים הכלכליים לפני ניתוח כריתת רחם.  לקראת הניתוח תסייע לך יועצת טרום ניתוח בבדיקת פוליסות הביטוח הרפואי שברשותך ובהגשת התביעות לביטוחי הבריאות שלך עד להשגת התחייבויות לכיסוי ולמימון הניתוח.

גינקולוגים מנתחים ומטפלים מובילים בנגה מדיקל

צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב ממטפלים בתחומי רפואת הנשים ומרופאים גינקולוגים  מובילים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע רפואי וניסיון עשיר ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית בניתוחי כריתת רחם.

 נגה מדיקל, הנו מרכז  רפואי  המבוסס על מצוינות בכירורגיה גינקולוגית ומאגד בתוכו מומחים מובילים ומטפלים, בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים ובגישת טיפול רב תחומית והוליסטית המשלבת מומחים וגם גישות טיפול. את המרכז  הרפואי בנינו, מתוך ניסיון אישי רפואי ומקצועי ולאור הצורך במרכז רפואי אחד המרכז ונותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. אנו הרופאים והצוות הרפואי, חרטנו על דגלנו מתן מענה  שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים במגוון גילאים.

סרטונים בתחום כריתת רחם

ד״ר בני פיינר, רופא מומחה ברפואת נשים, מסביר על ייתרונות הניתוח הרובוטי עם דה-וינצ׳י