כריתת שד מניעתית ושחזור

ניתוח כריתת שד מלאה ושחזור מיידי

המחשבה על כריתת שד אחד או שניים אינה פשוטה כלל וכלל, וההרגשה הטבעית היא של אכזבה וכאב לב. נשים רבות מתארות את התהליך כחוויה קשה שלאחריה יש פגיעה בתחושת הדימוי העצמי של הנשיות והמיניות. ניתוח שחזור השד יכול לעזור לאישה להתמודד עם הרגשות אלו ולקבל שוב את תחושה של דימוי הגוף, נשיות ומיניות יש לכך גם לא פעם השלכות על הזוגיות. מכיוון שחלק מהמקרים הם לא תמיד חד משמעיים ואינם מחייבים בהכרח לבצע כריתת שד מלאה או כריתת שד חלקית, יש חשיבות עליונה להתייעץ עם כירורג שד מומחה ועם פלסטיקאי לצידו ולנסות להבין מהו הטיפול הטוב ביותר עם הבנה מלאה של כל מכלול השיקולים.

מהו ניתוח כריתת שד מלאה ושחזור?

בניתוח כריתת שד מלאה (מסטקטומיה) תבוצע בדרך כלל גם כריתה של בלוטת הזקיף או כריתה של רוב בלוטות הלימפה בבית השחי.

מהם הסוגים של ניתוח כריתת שד ושחזור?

  • מסטקטומיה משמרת עור-  בניתוח זה מבצעים כריתה של כל רקמת השד והעטרה תוך שימור חלקים רבים ככל האפשר מהעור של השד. בדרך כלל יבצעו ניתוח פלסטי לשחזור שד מיידי עם שתל סיליקון או מותחן רקמות אותו ניתן לנפח בהדרגה עד הגעה לגודלו הרצוי של השד.
  • מסטקטומיה משמרת עטרה- כריתה מלאה של השד ושחזור מיידי ביחד עם שימור העור, העטרה והפטמה- ניתוח זה מצריך הערכה מוקדמת של הניתוח ע"י רופא מומחה בתחום והחלטה על מידת ההתאמה של סוג ניתוח זה למצבה המטופלת ואופייה של מחלתה.

איך מתבצע ניתוח כריתת שד ושחזור מיידי?

הרופא המנתח, מבצע חתך, ומסיר את כל רקמת השד (עם שימור הפטמה או ללא שימורה) תוך ניסיון לשמר כמה שאפשר מעור השד. במהלך הניתוח מבוצעת דגימה של בלוטת הזקיף על מנת לבדוק הימצאות של תאים סרטניים. בהתאם להחלטת הרופא יוחלט האם להסיר את בלוטת הזקיף בשלמותה ומה היקף כריתת השד.

מתי מבצעים ניתוח כריתת שד מניעתית ושחזור?

ניתוח כריתת שד מניעתי יתבצע לאחר בדיקות מקיפות של רופאים מומחים, בדיקת ממוגרפיה וגם בדיקות נוספות כמו MRI, ואולטרה סאונד. הרופא כמובן יבדוק את ההיסטוריה הרפואית של האישה ומשפחתה וייעזר בבדיקה גנטית לשם קבלת תמונה כוללת.

צוות משולב של כירורג ופלסטיקאי יכולים לסייע למטופלת בקשבלת החלטות מיטביות על הניתוח המומלץ ועל פעולת השחזור.

 

כמה זמן נמשך ניתוח כריתת שד ושחזור?

ניתוח כריתת שד נמשך בין שעה לשלוש שעות, אורך זמן ניתוח השחזור המיידי שלאחריו, משתנה בהתאם לאופי השחזור.

האם הניתוח של כריתה ושחזור שד נעשה בהרדמה מלאה?

ניתוח כריתת שד ושחזור מתבצע בהרדמה מלאה.

מה משך האשפוז לאחר הניתוח?

האשפוז לאחר הניתוח הוא בדרך כלל בין שלושה ימים לשבוע, בהתאם לסוג הניתוח והשחזור.

המרפאה לכירורגית השד ב'נוגה מדיקל' הינה בית אחד לטיפול כולל ושלם במחלות שד.

במרפאה צוות משולב של כירורג שד מומחה, פלסטיקאי וגניקו-אונקולוג ויחד אנו מציעים לכל מטופלת הסתכלות שלמה ומשותפת על תוכנית טיפול מותאמת לצרכיה למצבה המשפחתי והרגשי בהתאם לצד הרפואי והטיפולי.  המרפאה מציעה ייעוץ מעקב ומגוון רחב של טיפולים ניתוחיים מתקדמים וחדשניים בשילוב עם תחומים חופפים (אונקולוגיה, פלסטיקה משחזרת). נשמח אם תיצרי אתנו קשר למידע נוסף בטלפון: 072-3728084 או כאן.