כריתת שחלות

ניתוח כריתת שחלות הינו אחד הניתוחים השכיחים והמדוברים בגינקולוגיה. נשים רבות העומדות בפני ניתוח כריתת שחלות מעידות על כך שאין מספיק מידע בנושא שייתן מענה לשאלות ותהיות רבות שיש להן. ריכזנו כאן עבורכן מידע ראשוני וחשוב על ניתוח כריתת שחלות ומענה על שאלות שיש למטופלות לפני ואחרי ניתוח כריתת שחלות. מהו ניתוח כריתת שחלות? מהן הסיבות לביצוע כריתת שחלות? מהי כריתת שחלות מניעתית? כיצד מבוצע הניתוח לכריתת שחלות? מהם הסיכונים בניתוח? ההשפעות על גופך לאחר הניתוח? מיהם הרופאים המובילים בתחום המבצעים ניתוח כריתת שחלות ומהן אפשרויות המימון והכיסוי הביטוחי בניתוח כריתת שחלות?

מאמר זה נערך ע"י דר' מורן פז מנתח בכיר במרכז הרב תחומי לאנדומטריוזיס וביחידה לכירורגיה זער פולשנית במרכז הרפואי 'כרמל', מומחה מוביל במרפאתנו לטיפול באנדומטריוזיס ובסיוע צוות המומחים שלנו ב'נגה מדיקל'.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084

מהו ניתוח כריתת שחלות?

כריתת שחלות, הנקראת באנגלית Oophorectomy, היא פעולה כירורגית בה המנתח מסיר את אחת השחלות או את שתיהן. בגוף האישה, השחלה היא הבלוטה האחראית לייצר הורמונים החשובים לוויסות המחזור החודשי, האסטרוגן והפרוגסטרון ומתפקדת כמאגר הביציות של האישה. הניתוח נחשב לניתוח בטוח יחסית אך יש לו השפעות משמעותיות על פוריות האישה במידה ומבוצעת הסרה של שתי השחלות.

כריתת שחלות

מהן הסיבות לביצוע כריתת שחלות?

ישנן מספר סיבות להציע כריתת שחלות.

 • אחת הסיבות השכיחות היא התפתחות (או חשש מהתפתחות עתידית) של גידולים סרטניים בשחלה. לנשים הנושאות מוטציות של הגנים BRCA1 או BRCA2 יש סיכון משמעותי לפתח מספר סוגי סרטן, בעיקר סרטן השד וסרטן השחלות. נשים רבות יעדיפו לבצע כריתה מניעתית של השחלות על מנת להביא לירידה משמעותית בסיכון לחלות בסרטן.

בין הסיבות הנוספות לכריתת שחלות ניתן למנות:

 • כאשר נשים רבות מפתחות ציסטות שפירות בשחלה במהלך החיים ועל אף שלרוב הציסטות אינן מפריעות, במצבים שונים עשויים להמליץ על כריתת שחלה למשל במצב של ציסטה אשר טיבה לא ברור מראש , או ציסטה אשר גורמת לכאבים בשל גודלהאבצסים או זיהומים בשחלות וסביבתן יכולים להיות סיבה לכריתת שחלה
 • תסביב שחלה, מצב בו השחלה מסתובבת על צירה ונחסמת אספקת הדם אליה, עלול להצריך במקרים מסוימים הסרה כירורגית שלה.
 • במקרים רבים הניתוח לכריתת שחלה אינו ניתוח יחיד, אלא מבוצע כחלק מניתוח להסרת חלקים נוספים במערכת המין הנשית, למשל הרחם.

כיצד מבוצע הניתוח לכריתת שחלות?

ניתן לבצע את הניתוח לכריתת שחלה בכמה דרכים:

 • הצורה המסורתית בה מבוצע הניתוח לכריתת שחלה היא באמצעות חתך בבטן דרכו ניתן לראות את השחלות ולהסירן לאחר הפרדה מהרקמות הסמוכות. כאשר יש צורך בחתך ארוך יותר המכונה ניתוח "לפרוטומיה". בסוג זה של ניתוח לכריתת שחלה הסיכון לזיהומים וזמני ההחלמה ארוכים יחסית בהשוואה לשיטות האחרות.
 • כריתת שחלה לפרוסקופית היא ניתוח בו מבוצעים חתכים זעירים דרכם מוכנסת מצלמות אל הבטן ובאמצעותן מבוצעת הסרה נקודתית של השחלות. בשיטה זו יש הקטנה משמעותית של הסיכון להתפתחות זיהומים משניים לניתוח וההחלמה מהירה יותר. בכריתת שחלה לפרוסקופית ניתן להשתמש בהכוונה על ידי רובוט.
 • בניתוח לכריתת שחלה וגינאלי מוסרות השחלות דרך הוואגינה. גם בניתוח זה יש סבירות נמוכה יותר לזיהומים וההחלמה מהירה יותר מאשר בניתוח לכריתת שחלה מסורתי. בדרך כלל, בהסרה וגינאלית מסירים גם את הרחם. בניתוח המסורתי לכריתת שחלה יש לצפות לאשפוז של מספר ימים בניגוד לשיטות האחרות בהן ניתן לצפות להשתחרר למחרת הניתוח ואף באותו היום.

מהם הסיכונים בניתוח להסרת השחלות? מה לגבי ההשפעה על הפוריות?

ישנם מספר סיכונים אפשריים בניתוח לכריתת השחלות, אשר דומים לסיכונים בניתוחים כירורגיים רבים אחרים, ביניהם:

 • זיהום – עלול להתפתח לאחר הניתוח, החתך הנלווה לניתוח עשוי להיראות אדום ונפוח.
 • דימום מסיבי – בהינתן דימום מסיבי ייתכן ויהיה צורך בקבלת עירוי של מנות דם במהלך הניתוח.
 • היווצרות קרישי דם.
 • סכנה לאיברים ורקמות סמוכים.
 • קרע או דליפה מהגידול – במידה והניתוח בוצע בשל הופעת גידול בשחלה ישנה סכנה לקרע או דליפה שלו.

בהנחה והוסרו שתי השחלות, יש סיכוי להופעת תסמיני גיל המעבר היות וישנה הפסקה של ייצור ההורמון הנשי (אסטרוגן) בדומה להפחתה בייצורו עם הכניסה לגיל המעבר. הסימפטומים כוללים:

 • גלי חום
 • יובש בנרתיק
 • שינויים בליבידו ( דחף מיני)
 • שינויים במצב הרוח – דיכאון וחרדה
 • סיכון מוגבר להתפתחות אוסטאופרוזיס
 • בעיות זיכרון
 • כאבי פרקים
 • נדודי שינה
 • דפיקות לב מואצות

במידה והוסרו שתי השחלות, הרופא עשוי להמליץ על טיפול בתחליפי הורמונים על מנת להתמודד עם תסמיני גיל הבלות. כמו כן, במידה והוסרו שתי השחלות המטופלת תיוותר עקרה לאחר הניתוח, היות והשחלות הן מאגר הביציות של האישה ובשל הפסקת המחזור החודשי עקב המחסור בהורמוני המין שהשחלה מייצרת. חשוב לציין כי בהסרה של שחלה בודדת, השחלה הנותרת תמשיך לייצר הורמוני מין אשר יאפשרו את המשך קיום המחזור החודשי ועקב כך, לא תיפגע הפוריות.

מהו המימון והכיסוי ביטוחי לניתוח כריתת שחלות ?

מטופלות נגה מדיקל נהנות משירות נוסף התומך בליווי מול חברות הביטוח להשגת מימון מלא לכריתת שחלות במסגרת ביטוחי הבריאות הפרטיים שברשותן. במידה ותמצאי מתאימה לניתוח כריתת שחלות   נסייע לך לקבלת החזר מלא לפעולה מול חברת הביטוח טרם ביצוע הפעולה (בכפוף לפוליסת הביטוח שברשותך). 

רופאים מומחים ב'נגה מדיקל' המבצעים ניתוחי כריתת שחלות

המרפאה הרב תחומית לכירורגיה גינקולוגית של 'נגה מדיקל' מייצרת תוכנית רחבה כוללת ומקצועית לטיפול בבעיות גינקולוגיות מורכבות ולניתוח לכריתת שחלות.

מומחי נגה מדיקל המבצעים ניתוחי כריתת שחלות במגוון דרכי הטיפול ובהתאם למצבה של המטופלת:

פרופ' מוטי פנסקי – מנהל מערך נשים ומיילדות באסותא אשדוד

ד"ר מורן פז – רופא בכיר במרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס ואחראי מיון נשים במרכז הרפואי 'כרמל'

ד"ר בני פיינר – מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן במרכז הרפואי הילל יפה

ד"ר יובל קאופמן – מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס ואחראי על היחידה לכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי 'כרמל'

ד"ר אושרי בראל – מנהל היחידה הגינקולוגית באסותא אשדוד

במרפאות הגינקולוגיה של נגה מדיקל פועל צוות רב תחומי של רופאים גינקולוגים מומחים  מנוסים ומוכרים בתחום וצוות מומחים נוסף העומד לצד המטופלות.

במרכז הרפואי חוברים יחד מיטב המומחים  הגינקולוגים בתחום המציעים מגוון רחב של טיפולים תוך שימוש בגישות ניתוחיות חדשניות. מתוך תפיסה רב תחומית, הוקמה המרפאה לצד צוות מטפלים מומחים כולל מענה רגשי למטופלות. כמו כן, אנו מעמידים לרשות המטופלות מערך שירות אדמיניסטרטיבי וצוות מסייע המספק שירות ייחודי, תומך ובלתי מתפשר מבחינה רפואית-מקצועית.

סרטונים בתחום כריתת שחלות

ד"ר בני פיינר – ניתוחים גינקולוגיים באמצעות רובוט – "פותחים יום", רשת 13