ניתוח למפקטומיה (lumpectomy)- ניתוח כריתת שד חלקית

 

מאמר זה נועד לסייע לך אם גם את נדרשת לניתוח כריתת שד חלקית לטיפול בסרטן השד. ריכזנו עבורך שאלות של מטופלות והתשובות עליהן- מהו ניתוח כריתת שד חלקית וכיצד הוא מתבצע? מהם הסיכונים המתלווים לניתוח מסוג כזה? ומיהו הרופא המומחה שיכול לסייע לך בצורה הטובה ביותר?

המרפאה לכירורגיית שד מבית 'נגה מדיקל', בית אחד לטיפול כולל ושלם לטיפול במחלות שד .
המרפאה, בראשות ד"ר אביעד הופמן מומחה מוביל בתחום כירורגיית השד ומומחים מובילים נוספים בתחומם, מציעה ייעוץ, מעקב ומגוון רחב של טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים שבנמצא  בשילוב עם תחומים חופפים (אונקולוגיה, פלסטיקה משחזרת) וכן מערך שירות מסייע .
אנחנו כאן גם עבורך.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084

מהו ניתוח כריתת שד חלקית ?

מדובר בניתוח לכריתת הגידול שאותר בשד ומעט רקמה בריאה סביבו. נהוג לכנות ניתוח זה גם  "ניתוח משמר שד" מאחר וברוב המקרים הוא משמר את מבנה השד. כאשר הניתוח מבוצע לכריתת גידול שנמצא כסרטני תבוצע בד"כ גם כריתת בלוטת הזקיף (sentinel lymph node biopsy) או כריתה של רוב בלוטות הלימפה בבית השחי (axillary lymph node dissection). לעיתים, כאשר מצב הגידול ונתוני הרקע מאפשרים זאת ישקל טיפול תרופתי טרם הניתוח על מנת לנסות להקטין את הגידול ולאפשר כריתה חלקית. ישנה גם אפשרות של כריתה חלקית של רביע אחד של השד במקרה של גידול אחד או מס' גידולים המרוכזים כולם באזור אחד של השד.

ניתוח כריתת שד חלקית איך זה מתבצע?

במהלך הניתוח מבוצע חתך , זאת עפ"י נתוני הבדיקות המקדימות לניתוח. כאשר מאתרים את הגוש, מסירים אותו בשלמותו מתוך רקמת השד הבריאה, באופן כזה ששוליו נקיים וכוללים מעט מהרקמה הבריאה שסביבו. 

הנטייה הראשונית של תאים סרטניים בשד היא להגיע לבלוטות הלימפה אשר יושבות באזור בית השחי ועל-כן עדות להימצאותם או לאי הימצאותם במקום יכולה להצביע על התקדמות המחלה. לרוב, יבוצע לפני הניתוח מיפוי בלוטת הזקיף (בלוטת לימפה המנקזת את אזור השד) ע"י הזרקת חומר רדיואקטיבי הנקרא טכנציום לאזור העטרה בשד כמו-כן תבוצע בתחילת הניתוח צביעה של בלוטת הזקיף באמצעות הזרקת צבע כחול, שייקלט בבלוטה. 2 סמנים אלו נותנים למנתח מדד למיקום הבלוטה. בד"כ מבוצעת כריתה של בלוטת הזקיף, לעיתים יש צורך לבצע בדיקה פתולוגית של הבלוטה שנכרתה תוך כדי ניתוח אך ברוב המקרים נמנעים מכך. על פי התוצאות שמתקבלות תישקל הרחבת אזור הכריתה. בסיום הניתוח, המנתח תופר בחזרה את רקמת השד התקינה שנשארה.

משך הניתוח כשעה-שעתיים, במידה ומתבצעת כריתה של כל בלוטות הלימפה המנתח ישאיר לרוב נקז באזור החתך שיאפשר את ספיגת שארית הנוזלים מהרקמה.

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה וברוב המקרים תשתחרר המטופלת לביתה כבר באותו היום או למחרת. בהמשך יקבע הצורך בטיפולים נוספים מתחומים משלימים – כימותרפיה, קרינה, טיפול הורמונלי.

מהם הסיכונים בניתוחי כריתת שד חלקית?

לאחר הניתוח עלולים להופיע סימני הפרשות, אודם או נפיחות באזור המנותח (כביטוי לזיהום), גם חום או כאבים הם תופעות לוואי אפשרויות. בנוסף, כמו בכל ניתוח  ישנו סיכון לדימום באזור המנותח וסיכונים כתוצאה מההרדמה (לרוב מדובר בסיכון מזערי).

סיכונים ספציפיים לניתוח כריתת גוש בשד-

עיוות ופגיעה באסתטיקה של השד- לאחר כריתה חלקית מנפח השד עלול להתקבל עיוות כלשהו בצורתו , הרבה פעמים זה מסתדר לבד ובמידה ולא , ניתן לבצע תיקון פלסטי.

סיכוי לצורך בניתוח חוזר- בניתוחי כריתה חלקית קיים סיכוי לצורך בניתוח חוזר להרחבת אזור הכריתה עקב שולי כריתה חיוביים (כלומר שבבדיקה הפתולוגית נמצא כי הגידול מגיע עד לשולי הכריתה).

בצקת בזרוע (לימפאדמה Lymphedema)– מצב של פגיעה בניקוז הלימפטי שמביאה להתנפחות הזרוע. דבר זה מופיע ב- 5% מהמקרים בהם הוסרה בלוטת הזקיף בלבד ובעד- 30% כאשר מסירים את כל בלוטות הלימפה. 

פגיעה עצבית בעצבים שעוברים בבית השחי- יכולה להופיע לאחר ניתוח שבו מתבצעת כריתת כל בלוטות הלימפה. פגיעה זו עלולה לגרום לנימול ואי נוחות בזרוע ולעיתים נדירות אף להפרעה בהנעת הזרוע .

רופאי המרפאה לכירורגיית שד-

דר' אביעד הופמן

כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה כללית במרכז הרפואי רמב"ם, אחראי על תחום ממאירויות חלל הצפק ומנהל מכון השד.

ד"ר הופמן סיים לימודי רפואה בבית הספר לרפואה ע"ש ברוס רפפורט בטכניון, חיפה בשנת 2000. סטאג' והתמחות בכירורגיה כללית במרכז הרפואי ע"ש שיבא תל-השומר משולב בשנת התמחות בבית החולים "הר סיני" בניו יורק ושנת מחקר באוניברסיטת "קולומביה" שבניו יורק, ארה"ב.

ד"ר הופמן סיים שלש שנות התמחות-על בכירורגיה אונקולוגית ב – MD Anderson Cancer Center שביוסטון, טקסס, ארה"ב – מרכז הסרטן הגדול בעולם. בתקופה זו התמקד בשני תחומים עיקרים:

טיפול בגרורות בחלל הבטן ע"י כריתת הגרורות ומתן כימותרפיה תוך-ביטנית- ניתוח הייפק (HIPEC).
טיפול בסרטן השד.

עם שובו של ד"ר הופמן מארה"ב לבית החולים שיבא בתל השומר, עבד במשך כחמש שנים ככירורג בכיר בבית חולים תל-השומר והתמקד בטיפול בממאירויות חלל הצפק (הייפק) בטיפול בסרטן השד ובנשאיות BRCA.

ד"ר הופמן מנתח בבתי החולים אסותא (חיפה) והרצליה מדיקל סנטר (HMC) ומנהל המרפאה לכירורגית שד ב'נגה מדיקל'.

ד"ר הופמן פרסם מאמרים רפואיים בתחום התמחותו והציג את עבודותיו בכינוסים בינלאומיים.

דר עדה רוזן

דר' עדה רוזן

כירורגית מומחית, מתמחה בגידולי שד, פרוקטולוגיה ורצפת האגן. מנתחת בבית חולים שיבא תל השומר ובבית חולים אסותא רמת החייל. דר' עדה רוזן מנהלת מרפאה גדולה המעניקה שירות למחלות השד, בעיות פרוקטולוגיות למינהן, בריחות צואה, עצירות וצניחת אברים.

phone-header-iconליצירת קשר התקשרי עכשיו: 072-3728084

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728084