מיומה מחוץ לרחם

מיומות או בשמם העברי שרירנים, הינם גידולים שכיחים מאד אצל נשים בגיל הפוריות, בגיל המעבר או לאחריו. למעלה מרבע מהנשים סובלות מגידולים אלה. בגילאי גיל המעבר ולאחריו המספרים גבוהים בהרבה ומגיעים ל50%.

מהי מיומה?

המיומות עלולות להופיע באזורים שונים של הרחם, כגידולים נפרדים או כצברים בגדלים משתנים. במרבית המקרים הגידולים הם שפירים ומתפתחים מתוך רקמת שריר הרחם. רוב השרירנים מגיעים לקוטר של כ-3 ס"מ בממוצע אך ישנם מקרים בהם קוטרם הינו גדול מאד ואפילו גדול מהרחם עצמו.

 מהם סוגי המיומות?

  • מיומה תת-רירית – מיומה שבולטת לחלל הרחם ועלולה לגרום לדימום וסתי מוגבר וכבד, הארכת מספר ימי הוסת ואף לגרום לכאבים קשים בזמן הוסת. מיומה זו עלולה לפגוע בהשתרשות של היריון וגורמת לעליה בשכיחות של הפלות בקרב נשים, הסובלות מהתופעה.
  • מיומה תוך-דופנית – המיומה הנפוצה ביותר, היא מתפתחת בין סיבי השרירים הבריאים, ועשויה לגרום ללחץ על רירית הרחם, מה שעשוי להגביר את כמות וזמן הוסת. המיומה אף עלולה לגרום לפגיעה בפוריות.
  • מיומה תת נסיובית (סרוזית) – מיומה מחוץ לרחם, יוצאת מדופן הרחם לכיוון של חלל הבטן. על פי רוב עשויה לגרום לתסמינים אופייניים של לחץ על הרקטום שמוביל לעצירות, או לחצים על שלפוחית השתן וקשיים במתן שתן או תדירות גבוהה בהטלת שתן.

איך אדע האם יש לי מיומה? מהם הסימפטומים?

למיומות יש סימפטומים רבים בדרך כלל הם מאובחנים במהלך בדיקה גניקולוגית שגרתית, הרופא עשוי להתרשם מהשינוי שחל בגודלו של הרחם, או מהמבנה הלא סדיר שלו, מה שעשוי לגרום לחשד לנוכחות של שרירן. הדיאגנוזה מאושרת על ידי בדיקת אולטרסאונד.

נשים רבות מגיעות לרופא עם מספר תלונות נפוצות: דלקות כרונית, כאבים בזמן קיום יחסי מין, דימום מוגבר וכבד בזמן הוסת, דימום לא סדיר, הפרעות בזמן העיכול – עצירות או שלשולים, לחץ באזור האגן הירכיים, בעיות שונות במערכת השתן (אי שליטה במתן שתן, תכיפות גדולה במתן שתן וחסימה של דרכי השתן), נפיחות בבטן התחתונה – תחושת מלאות ולחץ, כאבי מחזור, אי פריון (קשיים בכניסה להיריון), סיבוכים שונים בהיריון ובלידה, הפלות בשליש הראשון ובשליש השני (מיומות יכולות לגרום גם ללידות מוקדמות).

האם יש צורך להוציא את המיומה בניתוח או שאפשר לחיות איתה ברחם?

רוב הנשים עם מיומה אינן זקוקות כלל לטיפול תרופתי או להתערבות כירורגית. מספר הנשים באוכלוסייה שברחמן מיומה הינו גבוה מאד ועולה עם השנים. נשים שאינן סובלות כלל מסימפטומים, או שהשרירן לא גדל ומשנה את מראהו, אינן זקוקות כלל לטיפול אלא למעקב גניקולוגי באופן קבוע. הכרעה כיצד לטפל במיומה מותנת במספר גורמים עיקריים: אחד השיקולים המרכזיים הינו הסבל או הכאבים שהיא גורמת לאישה כמו כן גודלה של המיומה, מיקומה, קצב גידולה וגיל האישה (האם האישה נמצאת בגיל הפוריות, גיל המעבר או לאחריו)

גישתנו כלפי המטופלות שלנו היא ייחודית ובלתי מתפשרת הן מבחינה רפואית והן מבחינה שירותית, הבחירה באופן הטיפול נעשית תוך כדי דו-שיח בגובה העיניים בין המטופלת לבין הרופא המטפל וקבלת כל המידע הרלבנטי בכדי להגיע לצורת הטיפול האידאלית עבורך, נשמח מאד אם תיצרי אתנו קשר להתייעצות בטלפון: 072-3728084 או כאן.