נדיר: ילדה ילד שני לאחר כריתת צוואר הרחם

כתבה שפורסמה באתר "ynet"  ב- 06.02.2019

מטופלת של פרופ' עוזי בלר הצליחה ללדת ילד שני לאחר כניתוח לכריתת צוואר הרחם.

הכתבה סוקרת את סיפורם המרגש של משפחת מצבקר. חופית עברה ניתוח לכריתת צוואר הרחם לפני 8 שנים. את הניתוח המורכב נאלצה לעבור לאחר שחלתה בסרטן. מאז הספיקה להחלים מהסרטן ולהביא לעולם 2 ילדים בריאים. 

לדברי פרופ' בלר הרופא המומחה שטיפל בחופית-" ההמלצות הרפואיות המקובלות בסרטן צוואר הרחם היו אז כריתה רדיקלית של הרחם. כמובן שניתוח כזה אינו מאפשר הריון ולידה. יש פה מספר אתגרים שכן הניתוח תלוי בסוג הגידול, בגיל המטופלת ובאפשרויות לביצוע הניתוח, כאשר המטרה היא במידת האפשר לבצע כריתה חלקית ולא כריתה מלאה של כל מערכת הרבייה. במקרה של חופית, הגיעה אליי אשה צעירה בת 27 עם גידול שאובחן בשלב מוקדם יחסית ולכן עשינו הכל כדי לשמר את הפוריות".
"זה מצב מאוד נדיר משום שלאחר ניתוח מורכב מהסוג הזה, חשוב להסיר את כל הגידול באופן בטוח, הרחם לא תמיד מצליח לתפקד וגם אם נקלט הריון ישנן הרבה הפלות. במקרה של חופית מדובר בהצלחה משולשת, היא גם החלימה, גם הצלחנו לשמר רחם מתפקד והיא הצליחה להרות וללדת פעמיים".

פרופ' עוזי בלר-

גינקו-אונקולוג, לשעבר מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שערי צדק ומנהל המרכז לבריאות האישה של שירותי בריאות כללית בירושלים.
מנתח בכיר בבתי החולים שערי צדק , אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC)
פרופ' בלר התמחה במיילדות ובגניקולוגיה בבית החולים הדסה ירושלים , בהמשך עבר תת התמחות בגינקולוגיה אונקולוגית ובכירורגיה גניקולוגית בבתי חולים ואוניברסיטאות מובילות בארץ ובניו יורק.
פרופ' בלר כיהן כיו"ר החברה הישראלית לגינקולוגיה אונקולוגית וכנשיא החברה האירופאית לגינקולוגיה אונקולוגית.


לכתבה המלאה לחץ כאן