נוירו-מודולציה / השתלת קוצב סוגרים (Sacral Nerve Stimulation)

אחוז ניכר באוכלוסייה סובל מבעיות של אי שליטה על סוגרים. במקרים בהם הטיפולים השמרניים לא עוזרים, מומלצת לא פעם הטכנולוגיה המתקדמת של נוירו-מודולציה (השתלת קוצב סוגרים) לטיפול בבעיה.

מאמר זה נועד לסייע לך אם נדרשת לטיפול , ריכזנו עבורך שאלות ותשובות על הפעולה, מהי הפעולה וכיצד היא מבוצעת? האם קיימים סיכונים? באילו מצבים היא מטפלת? שיטות נוספות לטיפול בבעיה וגם מיהו הרופא המומחה שיכול לסייע לך בצורה הטובה ביותר?

המרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן מבית נגה מדיקל, בית אחד לטיפול כולל ושלם בבעיות של רצפת האגן. המרפאה, בראשות ד"ר בני פיינר מומחה מוביל בתחום אורוגינקולוגיה ורצפת האגן ומומחים מובילים נוספים בתחומם, מציעה מגוון רחב של טיפולים – הן טיפולים שמרניים והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים  וכן צוות ומערך שירות מסייע .
אנחנו כאן גם עבורך.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728083


נוירו-מודולציה - השתלת קוצב סוגרים | נגה מדיקל

מהי נוירו-מודולציה?

נוירו-מודולציה (ובעברית- אפנון עצבי),  היא טכניקה להעברה מבוקרת ומכוונת של אותות חשמליים עדינים, תרופות וחומרים אחרים למקומות ספציפיים במערכת העצבים.
נוירו-מודולציה משמשת לטיפול במצבים פתולוגיים שונים בתחום רפואת רצפת האגן, ובהם:
o שלפוחית שתן רגיזה (דחיפות ותכיפות במתן שתן)
o דליפת שתן (מתוך דחיפות)
o אצירת שתן שלא עקב חסימה
o דליפה של צואה וגזים.

כיצד מבוצע הטיפול?

הטיפול נחשב טיפול ניתוחי (זעיר פולשני) והוא מבוצע בשני שלבים. תחילה, מושתלת אלקטרודה בעמוד השדרה התחתון. האלקטרודה מחוברת למחולל חיצוני של אותות חשמליים (פולסים) למשך מספר ימים. במהלך הימים הללו נבדקת מידת היעילות  של הטיפול על ידי השוואה של התסמינים שהמטופלת חוותה לפני תחילת הטיפול ואלה שבמהלכו. במידה והטיפול נמצא יעיל לשיפור התסמינים, מבוצע השלב השני בטיפול, שלב בו מושתל קוצב סוגרים קבוע מתחת לעור בגב התחתון. הקוצב מחובר לאלקטרודה שהושתלה בשלב הראשון.
המטופלת שבגופה הושתל קוצב הסוגרים, יכולה לכוון ולשלוט בתדירות האותות ובעוצמתם באמצעות שלט רחוק אלחוטי, כך שיתקבל האפקט המרבי.

האם קיימים סיכונים?

על אף שיעילות השיטה הוכחה בעבודות מחקר, חשוב לזכור שמדובר בטיפול פולשני, וככזה הוא כרוך בסיכונים מסוימים לרבות כאב באזור בו הושתל הקוצב, הפסקת פעילות האלקטרודה בעקבות תזוזה שלה ממקומה ולפיכך צורך בהתערבות נוספת למיקומה מחדש, זיהום, גירוי עורי, תחושת אי נוחות ברגליים ועוד.
חסרון נוסף של השיטה הוא מחירה הגבוה. בשונה ממדינות רבות בארה"ב ובאירופה, במדינת ישראל טיפול זה אינו כלול בסל השירותים והוא אינו מכוסה כספית גם על ידי רוב חברות הביטוח.

 קוצב סוגרים לטיפול באי שליטה על סוגרים | נגה מדיקל

האם קיימת שיטה חלופית להשתלת הקוצב?

קיימת שיטה הנקראת ערור מלעורי של העצב הטיביאלי (PTNS). היא דומה בעקרון פעולתה לקוצב הסוגרים המושתל/הקבוע אך אינה כרוכה בניתוח. השיטה מבוססת על טיפולים בני כשלושים דקות כל אחד, במרפאה או בבית המטופלת, וכוללים מיקום של מחט זעירה (דומה למחט דיקור סיני) באזור הקרסול, במסלול בו עובר העצב הטיביאלי. מחולל פולסים חיצוני מתחבר אל המחט ומעביר פולסים חשמליים עדינים. הטיפול אינו כרוך בכאב. טיפול בשיטה זו כולל 12 מפגשים שבועיים ברצף ולאחר מכן, כדי לשמר את האפקט, רצוי להמשיך אותם בתדירות מופחתת (פעם בחודש או לפי הצורך).

 

מנתחים ומטפלים מובילים בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים, מטפלים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.

פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי


מקים ומנהל את היחידה לאנדוסקופיה גינקולוגית ומנהל חטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי "אסף הרופא" . מומחה בכירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית (אנדוסקופיה) .
קרא עוד...

ד"ר בני פיינר

ד"ר בני פיינר


מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן. מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה.
קרא עוד...

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר יובל קאופמן


מומחה ברפואת נשים וכירורגיה אנדוסקופית מתקדמת. אחראי היחידה לכירורגיה זער פולשנית ומנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז רפואי כרמל.
קרא עוד...

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר רם קיילוס


כירורג פלסטי מומחה , העוסק בתחום משנת 1990.התמחה בכירורגיה כללית, בכירורגיה פלסטית ומיקרו- כירורגיה וגם בכירורגיה פלסטית לילדים.
קרא עוד...

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר אושרי בראל


מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, התמחה ברפואת נשים, מיילדות ופריון ב"אסף הרופא" והמשיך להתמחות-על בכירורגיה גינקולוגית זעיר פולשנית מורכבת באוסטרליה.
קרא עוד...

ד"ר יובל קאופמן

פרופ' עוזי בלר


גינקו-אונקולוג, לשעבר מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שערי צדק ומנהל המרכז לבריאות האישה של שירותי בריאות כללית בירושלים.
קרא עוד...

ד"ר בני פיינר

ד"ר עדה רוזן


כירורגית מומחית , מתמחה בגידולי שד, פרוקטולוגיה ורצפת האגן
קרא עוד...

ד"ר בני פיינר

ד"ר אביעד הופמן


כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה כללית במרכז הרפואי רמב"ם, אחראי על תחום ממאירויות חלל הצפק ומנהל מכון השד.
קרא עוד...

ד"ר בני פיינר

אבי קליין


מטפל בכיר ברפואה סינית בדגש על גינקולוגיה-סינית ופריון האישה והגבר (דיקור, צמחי מרפא ותזונה).
קרא עוד...

ד"ר בני פיינר

יפעת קמר


פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי , שיקום רצפת האגן לנשים וילדים. מתמחה בטיפול לכאבי עריה בטכניקות מתקדמות.
קרא עוד...

ד"ר בני פיינר

רותם סול


רותם סול היא פזיוטרפיסטית מוסמכת , מתמחה בתחום שיקום רצפת האגן מדריכת פילאטיס וכושר גופני ומדריכת הכנה ללידה.
קרא עוד...


ד"ר בני פיינר

גילי פז


דיאטנית קלינית, מטפלת באנדומטריוזיס, התנהגויות אכילה ואכילה קשובה בגישת שפת האכילה.
קרא עוד...