ניתוחים לפרוסקופיים לתיקון צניחת הרחם והנרתיק  

צניחת רחם ונרתיק היא בעיה רפואית גניקולגית נפוצה והיא מופיעה בדרגת חומרה כזו או אחרת  אצל אחת מכל שלוש נשים אשר ילדו לידה/לידות וגינליות בממוצע. התופעה פוגעת באופן משמעותי באיכות החיים.

  במצבי צניחת רחם ונרתיק בדרגה מתקדמת, נדרשת לעיתים התערבות ניתוחית לתיקון הפגם האנטומי ולהשבת תפקוד תקין של שלפוחית השתן והמעי וכן תפקוד מיני תקין. חלק מהניתוחים מבוצעים בטכנולוגיה מתקדמת, לפרוסקופיה (דרך פתחים זעירים בדופן הבטן), כפי שיוסבר להלן.

אם גם את סובלת מצניחת רחם \ צניחת נרתיק  – ריכזנו עבורך סידרת שאלות ותשובות של מטופלות על ההליך הלפרוסקופי. באילו מצבים ולאיזו מטרה משתמשים בהליך? כיצד הוא מבוצע? מהם שיעורי ההצלחה שלו? האם קיימים סיכונים?

 

במרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן מבית נגה מדיקל בית אחד לטיפול כולל ושלם בבעיות של רצפת האגן . המרפאה, בראשות ד"ר בני פיינר מומחה מוביל בתחום אורוגניקולוגיה ורצפת האגן ומומחים מובילים בתחומם, מציעה מגוון רחב של טיפולים – הן טיפולים שמרניים והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים  וכן צוות ומערך שירות מסייע . 

אנחנו כאן גם עבורך.


ניתוחים לפרוסקופיים לתיקון צניחת הרחם והנרתיק

הרמת הרחם בלפרוסקופיה LAPAROSCOPIC SACRO-HYSTEROPEXY

מהי מטרת הניתוח ?

מטרת הניתוח להשיב את הרחם הצנוח לעמדה אנטומית תקינה והוא נועד לנשים עם צניחת הרחם בדרגה מתקדמת המעוניינות לשמר את הרחם.


כיצד מבוצע הניתוח?

את הניתוח מבצעים בהרדמה כללית, דרך ארבעה פתחים זעירים (כל פתח  עד סנטימטר) בדופן הבטן. במהלכו מחדירים לחלל הבטן פיסת רשת סינטטית אשר תפקידה לעגן את צוואר הרחם וגוף הרחם לאזור עצם הזנב, כמודגם בשרטוט. את הרשת מחברים לרחם באמצעות תפרים  ולרצועה ('ליגמנט') הממוקמת מעל עצם הזנב באמצעות סיכות ניתוח ייעודיות. כאשר יש בכך צורך, ניתן לטפל באותו הניתוח גם בבעיות אחרות כגון צניחת דפנות הנרתיק ודליפת שתן במאמץ.


מהם שיעורי ההצלחה של הניתוח?

מחקרים רפואיים מגלים שכתשעים אחוזים מהנשים אשר עוברות הליך לפרוסקופי  לתיקון צניחת רחם ונרתיק נרפאות הן מהבעיה האנטומית והן מהתסמינים הנלווים אליה (כוללים בין היתר תחושה של  בליטה בנרתיק ואי נוחות בעת קיום מגע מיני). נשים רבות מדווחות לאחר הניתוח על שיפור ניכר באיכות החיים שלהן ובקרב המנותחות נמצאה גם שביעות רצון גבוהה מההליך הלפרוסקופי ומההחלמה המהירה.


האם קיימים סיכונים?

סיבוכים משמעותיים נדירים בניתוחים אלה. יחד עם זאת, גם בניתוחים לפרוסקופיים קיימים סיכונים, בעיקר:
• סיכונים הכרוכים בהרדמה
· זיהום בדרכי השתן או בפצעי הניתוח (פתחי הלפרוסקופיה) המצריכים טיפול אנטיביוטי
· דימום מוגבר המצריך מתן עירוי דם
· היווצרות קריש דם בורידים עמוקים
· פגיעה באברים סמוכים (שלפוחית השתן, צינוריות השתן, מעיים, כלי דם)  המצריכה תיקון – נדיר ביותר


קיבוע הנרתיק לעצם ה´סקרום´ (עצם הזנב)
SACRO-COLPOPEXY LAPAROSCOPIC SACRO-COLPOPEXY

 

מהי מטרת הניתוח ?

בקרב הרופאים המומחים, ניתוח זה הוא הליך מועדף כשהם נדרשים לתיקון צניחה של כיפת הנרתיק ודפנות הנרתיק, בנשים שעברו כריתת רחם.  הניתוח נועד להשיב את הנרתיק  לעמדתו האנטומית הנכונה והשיב תפקוד תקין של המערכות הסמוכות (מתן שתן, צאייה ויחסי מין).


כיצד מבוצע הניתוח?

את הניתוח מבצעים בהרדמה כללית, דרך ארבעה פתחים זעירים (כל פתח עד סנטימטר) בדופן הבטן. תחילה יוצרים הפרדה בין הנרתיק לבין שלפוחית השתן הנמצאת מלפניו והרקטום הנמצא מאחוריו. לאחר מכן מחדירים לחלל הבטן פיסת רשת סינטטית אשר תפקידה לעטוף את הנרתיק ולקבע אותו לעצם הזנב, כמודגם בשרטוט. את הרשת מחברים לנרתיק באמצעות תפרים נספגים ולעצם הזנב באמצעות סיכות ניתוח ייעודיות. כאשר יש בכך צורך, ניתן לטפל באותו הניתוח גם בבעיות אחרות כמו למשל בדליפת שתן במאמץ.


שיעור ההצלחה של הניתוח סיכונים וסיבוכים אפשריים

הניתוח הלפרוסקופי לתיקון צניחת הנרתיק והסיכונים הפוטנציאליים הכרוכים בו דומים לכתוב מעלה בנוגע לניתוח להרמת הרחם בלפרוסקופיה. עקב הצמדת הרשת לדפנות הנרתיק קיים סיכון קטן (2-3 אחוזים) לחשיפה של קטע מהרשת מבעד לרירית הנרתיק הניתנת לטיפול פשוט.


ניתוח 'ואלס' לכריתת רחם דרך הנרתיק ותיקון לפרוסקופי של צניחת דפנות הנרתיק
VALS (VAGINALLY ASSISTED LAPAROSCOPIC SACRO-COLPOPEXY)

מהי מטרת הניתוח ?

הניתוח נועד לטפל במצבים קיצוניים של צניחת רחם מירבית (בלעז 'פרוסידנציה') המתבטאת בהתבלטות גוש רקמתי גדול מבעת לפתח הנרתיק ומלווה בפגיעה ניכרת בתפקוד יומיומי ובפעולות בסיסיות כמו ישיבה, הליכה וכו'.


כיצד מתבצע הניתוח?

הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית ומורכב משני שלבים. בשלב הראשון מבוצעת כריתת רחם בגישה וגינלית. לאחר שהרחם מורחק מבוצעת חשיפה של דפנות הנרתיק הקדמי (זה שגובל בשלפוחית השתן) והאחורי (זה שגובל ברקטום) ומוצמדת רשת כירורגית ייעודית לכל אחת מהדפנות. בשלב השני המבוצע בלפרוסקופיה (דרך פתחים זעירים בדופן הבטן) מוצמדת הרשת לרצועה טבעית על פני עצם הזנב ובכך מתקבלת הרמה של דפנות הנרתיק וכיפת הנרתיק (הקצה הפנימי של הנרתיק בו שכן בעבר צוואר הרחם).
שיעור ההצלחה של ניתוח 'ואלס' והסיכונים הפוטנציאליים הכרוכים בו דומים לכתוב מעלה בנוגע לניתוח להרמת הרחם בלפרוסקופיה. עקב הצמדת הרשת לדפנות הנרתיק קיים סיכון קטן (2-3 אחוזים) לחשיפה של קטע מהרשת מבעד לרירית הנרתיק הניתנת לטיפול פשוט.

אם גם את סובלת מצניחת רחם\נרתיק התקשרי עכשיו לייעוץ נוסף ולהמשך טיפול