ניתוחי רשת לתיקון צניחת הרחם ו/או דפנות הנרתיק

בעשור האחרון מתפתחות במהירות טכניקות ניתוחיות לטיפול בצניחה של אברי האגן אצל נשים,  הנקראות "ניתוחי רשת". טכניקות אלו מבוססות על השתלת רשת סינטטית דרך הנרתיק.  הרעיון להשתמש ברשתות בניתוחי צניחה מקורו בתחום של ניתוחי הבקע (הרניה) שם נעשה שימוש ותיק בשתלים סינטטיים אשר זכה לעדנה נוספת עקב הצלחתם של ניתוחי מיתלה ((Sling (לקשר לדף החדש) המבוססים גם הם על השתלת רשת דומה בתכונותיה, המעוצבת כסרט צר, אל מתחת לצינור השופכה.

מאמר זה נועד לסייע לך אם נדרשת לניתוח. רכזנו עבורך שאלות ותשובות של מטופלות שנדרשו לניתוח: מהו הניתוח? איך הוא מתבצע?

במרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן מבית נגה מדיקל בית אחד לטיפול כולל ושלם בבעיות של רצפת האגן . המרפאה, בראשות ד"ר בני פיינר מומחה מוביל בתחום אורוגניקולוגיה ורצפת האגן ומומחים מובילים בתחומם, מציעה מגוון רחב של טיפולים – הן טיפולים שמרניים והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים  וכן צוות ומערך שירות מסייע .
אנחנו כאן גם עבורך. 

shutterstock

מה מטרת הניתוח?

מטרת הרשת בתיקון צניחת רחם ו/או דפנות הנרתיק, היא החלפת הרקמה הכושלת אשר אינה מצליחה לתמוך באברי האגן המונחים עליה. הרשת היא רשת כירורגית מודרנית העשויה מסיב אחד ובנויה כך שצפיפות הפתחים בה מאפשרת מעבר חופשי של תאי המערכת החיסונית המיועדים לנטרל מזהמים (חיידקים) פוטנציאליים. את הרשת, המעוצבת כשתל מרכזי בעל צורת מלבן או טרפז, משתילים מתחת לרירית הנרתיק ולרקמת החיבור בצורה כזו שאינה נראית ואינה מורגשת לאחר הניתוח.
קיימות דרכים שונות לעיגון הרשת במקומה. בחלק מהמקרים מועברות זרועות צד דרך הרקמות בצידי האגן. עניין זה מצריך חתכים זעירים בירך הפנימית או בעכוז. במקרים אחרים מעוגנת הרשת לרצועות (´ליגמנטים´) עמוקות באגן ואז אין צורך בביצוע חתכים נוספים. סוג אחר של ניתוח מבוסס על הנחת השתל במקומו, ללא עיגון, ועל החדרת התקן מיוחד לנרתיק לאחר סיום הניתוח. התקן זה יישאר בנרתיק למשך שבועות ספורים כדי לשמור על הרשת יציבה במקומה, עד אשר תצמח לתוכה רקמה אשר תקבע אותה באופן קבוע.
ניתן להשתמש בשתל לתיקון פגם בדופן הקדמית או האחורית של הנרתיק, בנפרד, או להשתיל באותו הניתוח גם רשת קדמית וגם אחורית. עניין זה נתון לשיקול דעתו של הרופא המומחה, בהתאם לחומרת הצניחה במדורים השונים של הנרתיק.

מהם היתרונות של שימוש בשתל הרשת?

לניתוח להשתלת רשת יתרון משמעותי על פני ניתוח שמתבסס על חיזוק (באמצעות תפרים) של הרקמה הטבעית. התוצאה האנטומית המושגת בניתוחי רשת נשמרת לאורך זמן ושיעורי הישנות הצניחה נמוכים. יתרון זה הוכח שוב ושוב במחקרים מן השנים האחרונות שבוצעו במקומות שונים בעולם. היתרון משמעותי במיוחד כשמדובר בתיקון צניחת הדופן הקדמית של הנרתיק  (´צניחת שלפוחית´). יתרון נוסף של ניתוח הרשת הוא האפשרות לשמר באמצעותו את הרחם ולהשיבו למיקומו  גם כאשר הרחם נמצא במצב של צניחה מתקדמת.

לאילו מצבים מתאים שימוש בניתוח רשת?

מנתחים שונים מחזיקים בגישות שונות לעניין מידת השימוש ברשתות הנרתיק. רוב המנתחים תמימי דעים לגבי נחיצות השימוש ברשת במצבים של צניחת איברים לאחר ניתוח קודם, במצבים של צניחה ראשונית אשר דרגת החומרה שלהם גבוהה או כאשר קיימים גורמי סיכון לצניחה חוזרת כגון – עודף משקל, עבודה פיסית הכרוכה בהרמת משאות כבדים, מצבים כרוניים המלווים בקיום לחץ תוך בטני מוגבר כגון מחלות ריאה מסוימות (אסטמה, אמפיזמה) הגורמות לשיעול חזק לעיתים קרובות, עצירות כרונית, מחלות הפוגעות ברקמות החיבור ועוד. חלק מהמנתחים משתמשים בניתוחי רשת גם כאשר התיקון ראשוני ואין נוכחות של גורמי סיכון.

 Nituhim

סיבוכים וסיכונים בניתוח ?

ככלל, נדיר מאוד שיתרחשו סיבוכים משמעותיים בניתוחים הללו ועדיין, בכל ניתוח קיים סיכון מסוים. הסיבוכים העיקריים העשויים להופיע בניתוחי רשת דומים לאלו המפורטים תחת ´תיקון (קולפורפיה) קדמי ו/או אחורי´ בפרק העוסק בניתוחים וגינאליים.
סיבוכים אחרים שהינם ייחודיים לניתוחי הרשת כוללים:
• חשיפת הרשת או סיבים ממנה בנרתיק. זהו סיבוך קל יחסית לטיפול ומצריך שימוש בתכשיר אסטרוגני (קרם או טבלית) בנרתיק. במקרים מורכבים של הסיבוך יוסר כירורגית חלק הרשת החשוף וייתפרו  מחדש שולי רירית הנרתיק.
• חדירה של הרשת לשלפוחית השתן או לרקטום – מצריכה ניתוח חוזר. זהו סיבוך נדיר ביותר (פחות מאחוז אחד).
• כאבים בנרתיק בזמן תנועה ו/או אי נוחות בקיום מגע מיני. שכיחות תופעה זו אינה ברורה אולם ככל הנראה ממדובר באחוזים בודדים. חשוב לזכור שגם בניתוחים וגינאליים קלאסיים קיים סיכוי מסוים להופעת כאב כרוני ולאי נוחות בנרתיק.

 אם גם את, כנשים רבות אחרות, מועמדת לניתוח לתיקון צניחת הרחם ו/או דפנות הנרתיק,  אנחנו כאן עבורך.  במרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן מבית נגה מדיקל בית אחד לטיפול כולל ושלם בבעיות של רצפת האגן . המרפאה, בראשות ד"ר בני פיינר מומחה מוביל בתחום אורוגניקולוגיה ורצפת האגן ומומחים מובילים בתחומם, מציעה מגוון רחב של טיפולים – הן טיפולים שמרניים והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים  וכן צוות ומערך שירות מסייע .

צוות המרפאה הרב תחומית לרצפת אגן בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.

avi-kline

אבי קליין

המרפאה לגינקולוגיה ורפואה משלימה

ד"ר בני פיינר

ד"ר בני פיינר

בית חולים אסותא חיפה / תל אביב

מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה אגנית משקמת מנתח בכיר ב´אסותא´ ת"א וחיפה ובהרצליה מדיקל סנטר (HMC) אחראי שירות האורוגינקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה

מימון ומימוש זכויות ביטוח כי מגיע לך!

לשקט הנפשי שלך חשיבות רבה להצלחת הניתוח ולהחלמה מלאה.
לכן, חשוב לנו ללוות אותך ולסייע לך גם בהיבטים הכלכליים של הניתוח.
לקראת הניתוח תסייע לך יועצת טרום ניתוח בבדיקת פוליסות הביטוח הרפואי שברשותך
ובהגשת התביעות לביטוחי הבריאות שלך עד להשגת התחייבויות לכיסוי ולמימון הניתוח
fotolia_6828803_xs-copy-386x258