כריתת רחם לפרוסקופית

ניתוח כריתת רחם הוא אחד הניתוחים הנפוצים בתחום הגניקולוגיה. בכל שנה נשים רבות בישראל עוברות את הניתוח מסיבות שונות. מידע ראשוני זה מוגש לך על מנת לתת מענה לשאלות ותשובות שאיגדנו עבורך ועבור מטופלות רבות הזקוקות לניתוח כריתת רחם

מהו ניתוח כריתת רחם? באילו תסמינים הוא מטפל? איך הוא מתבצע? מהן הגישות הניתוחיות המקובלות ומהן טכנולוגיות הניתוח החדישות לכריתת רחם? האם ישנן אלטרנטיבות חלופיות לניתוח? ומיהם המומחים המובילים המבצעים את הניתוחים?
על כל אלה במאמר שלפניך

הצוות המקצועי בנגה מדיקל עומד לרשותך למידע נוסף, חשיבה והתייעצות, בכל עניין ובכל שלב של הטיפול בבעיה הגניקולוגית, עד להחלמה. גישתנו ערכית, ייחודית ובלתי מתפשרת. אנו רואים רפואה נכונה ומקצועית בתפיסה הוליסטית המשלבת ראייה כוללת של המטופלת וצרכיה, לצד המטפל הנכון שיעמוד לצידה לאורך המסע הטיפולי.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084


ניתוח כריתת רחם (Hysterectomy)ניתוח כריתת רחם (Hysterectomy) | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

ניתוח לכריתת רחם נפוץ ושכיח מאוד בתחום הגניקולוגי והוא כיום ההליך הגינקולוגי- כירורגי הנפוץ ביותר בנשים אחרי ניתוח קיסרי. ניתוחים רבים לכריתת רחם מבוצעים בנגה מדיקל באופן שוטף ומאות רבות של נשים בשנה מטופלות אצל רופאי המרכז בגישות הניתוחיות השונות. הניתוחים מתבצעים בבתי החולים הפרטיים השונים אסותא תל אביב, אסותא חיפה והרצליה מדיקל סנטר.


למי מיועד הניתוח ובאילו תסמינים הוא מטפל-

  • טיפול בכאבים הנובעים ממצבים כמו: אנדומטריוזיס (התפתחות רירית רחם אל מחוץ לרחם), אדנומיוזיס (חדירת רירית הרחם לתוך שריר הרחם) ורחם שרירני (הופעת מיומות, גידולים שפירים בתוך הרחם).
  • הקלה במצב של דימומים וסתיים חזקים.
  • טיפול בכאבים באגן הירכיים כתוצאה מהמצאות שרירנים
  • תיקון צניחת רחם.
  • טיפול במצבים טרום סרטניים ובסוגים שונים של סרטן הרחם, צוואר הרחם או השחלות.
  • הניתוח עשוי לשפר גם תלונות הקשורות להפרעות במתן שתן, ביציאות, כאבי גב ואי נוחות בעת קיום יחסים.

נשים אשר עוברות את הניתוח עקב תסמינים שונים כגון דימום מוגבר, כאבי אגן ולחצים בבטן תחתונה, מדווחות לרוב על הקלה משמעותית ושיפור ניכר באיכות החיים לאחר ביצוע כריתת הרחם. אצל נשים אשר לא עוברות במקביל כריתה של השחלות ואצל נשים שכבר עברו את תקופת גיל המעבר, לא יחול שינוי הורמונלי בעקבות הניתוח ולרוב לא יופיעו תסמינים של גיל המעבר. הוצאות הרחם והחצוצרות לא גורמת לשינוים בהורמוני המין הנשיים.


מהו ניתוח כריתת רחם-

ניתוח לכריתת רחם הוא הליך כירורגי שבו מסירים את הרחם. במהלך הניתוח ניתן לשלב פעולות כירורגיות נוספות כגון כריתת חצוצרות, כריתת שחלות, תיקון צניחת איברי האגן ועוד. משך הניתוח בין שעה לשלוש שעות והוא מבוצע לרוב תחת הרדמה כללית. אחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים ביותר. ברוב המקרים פתרון הבעיה שהביאה לביצוע הניתוח הוא מיידי וההחלמה וחזרה לשגרת החיים ולפעילות, מהירה.


ישנם סוגים שונים של ניתוחים לכריתת רחם-ניתוחים לכריתת רחם | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

כריתה על צווארית של הרחם – נקרא גם כריתת רחם תת-שלמה (Supracervical/Subtotal hysterectomy) בניתוח זה מבוצעת כריתה של הרחם תוך כדי השארת צוואר הרחם. מבוצע בעיקר במקרים בהם יש רצון בשימור הצוואר לצורך תיקון צניחת איברי האגן או משיקולים טכניים כאלה ואחרים.

כרית רחם שלמה (Total hysterectomy) – זהו הניתוח הנפוץ ביותר במהלכו נכרת הרחם יחד עם צוואר הרחם. מתאים למקרים בהם יש בעיה ברחם ו/או בצוואר הרחם כגון סרטן רירית הרחם, מצב טרום סרטני של צוואר הרחם, רחם שרירני, שינוים טרום סרטניים של רירית הרחם, אדנומיוזיס, צניחת רחם ועוד. ניתן לשלב בניתוח גם כריתה של החצוצרות והשחלות לפי הצורך. ההחלטה על הסרת השחלות נעשית עפ"י שיקולים רפואיים (גיל האישה, טיב המחלה ועוד) ועפ"י רצון האישה.

כריתה נרחבת של הרחם (Radical hysterectomy) – כריתת הרחם, צוואר הרחם, חלקו העליון של הנרתיק והפרמטריום (אזור אספקת הדם והרצועות התומכות של הרחם). לעיתים יש צורך גם בהוצאת בלוטות לימפה אגניות. כריתה נרחבת זו מבוצעת במקרים של סרטן צוואר הרחם.


גישות ניתוחיות וטכנולוגיות מתקדמות-

כריתת רחם בטנית – כריתת רחם לפרוסקופית – כריתת רחם וגינאלית – כריתת רחם רובוטית
טכנולוגיות הניתוח המתקדמות ביותר היום בניתוחי כריתת רחם מאפשרות למטופלות ולרופאים המטפלים מגוון אופציות מותאמות למצבן הרפואי. ישנן גישות שונות המשמשות רופאים לניתוח כריתת רחם: כריתת רחם בגישה בטנית, כריתת רחם לפרוסקופית, כרית רחם בגישה או כריתת רחם רובוטית. ההחלטה לבחור באחת מהגישות תקבע על פי מצבך הבריאותי, אופי הבעיה שממנה את סובלת והניסיון של הצוות הרפואי שמטפל בך. לכל גישה יתרונות וחסרונות. באם נדרשת לניתוח כריתת רחם, תתקיים החלטה בשיתוף עם הרופא המטפל, לבחירת הגישה המתאימה במקרה שלך, כדי שתוכלי להיערך ולהתכונן בהתאם. הגישה הניתוחית משפיעה על סיכונים, תופעות הלוואי ואופן ההחלמה. בהחלטה על סוג הניתוח המטרה היא למצוא את הניתוח המתאים לבעיה תוך כדי מינימום של תופעות לוואי וההחלמה המהירה והטובה ביותר. במקרים מסוימים עשויים הרופאים להחליט על גישה משולבת – כריתת רחם לפרוסקופית עם כריתת רחם וגינאלית, כאשר לאישה יש צניחת אברי אגן ובנוסף, פתולוגיה בתוך הבטן.

ניתוח כריתת רחם לפרוסקופית

מדובר בניתוח בגישה לפרוסקופית בו מבצעים כמה חתכים בבטן שדרכם יכול המנתח להחדיר מצלמה וכלי ניתוח ולהימנע מפתיחת בטן כמו בעבר. 

ניתוח כריתת רחם בגישה לפרוסקופית מאפשר החלמה מהירה יותר, פחות כאבים ופחות צלקות לעומת ניתוח רגיל המצריך פתיחת בטן. בנוסף, שימוש בגישה לפרוסקופית מאפשר למנתח ראייה טובה יותר וברורה יותר של האזור המנותח. 


ניתוח כריתת רחם בסיוע רובוט דה וינ'צי-

תוכלי לקרוא עוד על ניתוח כריתת רחם בסיוע רובוט במאמר הבא.
 

טיפולים מחליפי ניתוח:

במצבים מסוימים ניתן למצוא פתרונות אחרים כאלטרנטיבה לכריתת רחם. במקרים של דימומים כבדים או כאבי מחזור חזקים ישנה לפעמים אפשרות לטפל תרופתית על ידי טיפולים הורמונאלים שונים. במצב של דימום וסתי מוגבר על רקע שרירנים ברחם, ניתן לטפל בעזרת חסימת כלי הדם המובילים אל הרחם, או על ידי גלי על קול בתדר גבוה המכוונים לשרירנים. חשוב לציין, כי הטיפולים הללו מתאימים למטופלות מסוימות ובמצבים מסוימים וכן כי כל אחד מהטיפולים כרוך בתופעות לוואי שונות. במהלך פגישה עם המומחים שלנו בנגה מדיקל יוצגו לך אפשרויות הטיפול השונות לצורך החלטה משותפת על הטיפול המתאים ביותר עבורך.


אשפוז והחלמה:אשפוז והחלמה לאחר ניתוח כריתת רחם | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

לאחר שהוחלט על הצורך בניתוח ומועד ביצועו, תקבלי מידע מפורט לגבי התהליך כולו – החל מההכנות הנדרשות לקראת ביצוע הניתוח, מה עלייך לעשות בבוקר הניתוח, תהליך ההרדמה, משך הניתוח הצפוי, תהליך ההתאוששות מהניתוח ותהליך ההחלמה וחזרה לחיי שגרה.


 

מנתחים ומטפלים מובילים בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים ומטפלים, בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים ובגישת טיפול רב תחומית והוליסטית המשלבת מומחים וגם גישות טיפול. את המרכז בנינו, מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב ממטפלים בתחומי רפואת הנשים ומרופאים מובילים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.

רופאים מומחים בנגה מדיקל המבצעים ניתוחים לפרוסקופיים-

פרופ' מוטי פנסקי-

מומחה ברפואת נשים, כירורגיה גניקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית (לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה ורובוטיקה) מנהל מחלקת נשים ויולדות בבית חולים אסותא אשדוד. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר.

דר' יובל קאופמן-

מומחה בגינקולוגיה עם מומחיות על בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת והיסטרוסקופיות מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס ואחראי על היחידה לכירורגיה זעיר פולשנית, מרכז רפואי כרמל.

דר' בני פיינר- מומחה ברפואת נשים, אורוגניקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן מנהל היחידה לאורוגניקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר.

דר אושרי בראל

דר' אושרי בראל- מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד. בעל נסיון רב בכירורגיה גינקולוגית, בניתוחים לפרוסקופים ובפעולות היסטרוסקופיות ועוסק במחקר בתחומי אנדומטריוזיס, כירורגיה לפרוסקופית וניתוחי חלל הרחם.

phone-header-iconליצירת קשר התקשרי עכשיו: 072-3728084

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728084