ניתוח מסטקטומיה (mastectomy)- ניתוח כריתת שד ושחזור מיידי

מאמר זה נועד לסייע לך אם גם את נדרשת לניתוח כריתת שד לטיפול בסרטן השד. ריכזנו עבורך שאלות של מטופלות והתשובות עליהן- מהו ניתוח כריתת שד וכיצד הוא מתבצע? מהם הסוגים של כריתת שד מלאה? מהם הסיכונים המתלווים לניתוח מסוג כזה? ומיהו הרופא המומחה שיכול לסייע לך בצורה הטובה ביותר?

המרפאה לכירורגיית שד מבית 'נגה מדיקל', בית אחד לטיפול כולל ושלם לטיפול במחלות שד .
המרפאה, בראשות ד"ר אביעד הופמן מומחה מוביל בתחום כירורגיית השד ומומחים מובילים נוספים בתחומם, מציעה ייעוץ, מעקב ומגוון רחב של טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים שבנמצא  בשילוב עם תחומים חופפים (אונקולוגיה, פלסטיקה משחזרת) וכן מערך שירות מסייע .
אנחנו כאן גם עבורך.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084

מהו ניתוח כריתת שד מלאה ?

מדובר בניתוח לכריתת השד כולו. על פי רוב ההליך הכירורגי מהווה את השלב המשמעותי והעיקרי לטיפול במחלה. ההחלטה אם לבצע כריתת שד חלקית (למפקטומיה) או כריתת שד מלאה (מסטקטומיה) מתקבלת לאחר שהרופא המומחה מביא בחשבון שיקולים רבים כמו- סוג הסרטן, גודלו, רמת התפשטותו אל אברים אחרים , גודלו של הגידול ביחס לשד עצמו ואף העדפתה של המטופלת. ישנם מקרים בהם יש פחות מקום להתלבטות למשל במקרה של מספר מוקדי סרטן בשד או  'סרטן שד דלקתי'. במקרים של שד קטן ובו גידול גדול יחסית ובמקרים של נשים בעלות נטייה גנטית לחלות בסרטן השד (גן BRCA) יש לשקול כריתה מלאה אך העניין דורש דיון מעמיק תוך הבאת כל שאר הנתונים הספציפיים של אותו מקרה בחשבון. בד"כ כריתת שד מלאה חוסכת את הצורך בטיפול קרינתי אך ישנם מקרים יוצאים מהכלל. 

כאשר מתבצע ניתוח כריתת שד מלאה (מסטקטומיה) תבוצע בד"כ גם כריתת בלוטת הזקיף (sentinel lymph node biopsy) או כריתה של רוב בלוטות הלימפה בבית השחי (axillary lymph node dissection). לעיתים, כאשר מצב הגידול ונתוני הרקע מחייבים זאת ישקל טיפול תרופתי טרם הניתוח אשר עשוי להקטין את הגידול ובכך לאפשר כריתה חלקית בלבד. 

סוגי ניתוחי כריתת שד מלאה ושחזור-

  • מסטקטומיה משמרת עור- במהלך הניתוח כורתים את כל רקמת השד והעטרה תוך שימור של חלק רב ככל האפשר מהעור של השד. לרוב יבוצע באותו המעמד ניתוח פלסטי לשחזור שד מיידי עם שתל סיליקון או מותחן שניתן לנפח בהדרגה עד הגעה לגודל הרצוי של השד.
  • מסטקטומיה משמרת עטרה- כריתת שד מלאה ושחזור מיידי תוך שימור העור, העטרה והפטמה- אופיו של הניתוח מחייב הערכה של המקרה ע"י רופא מומחה והחלטה על מידת התאמתו למצב המטופלת ואופי המחלה.

מאחר וחלקם של המקרים אינם מקרים מובהקים המחייבים לבצע דווקא כריתת שד מלאה או כריתת שד חלקית ישנה חשיבות עליונה להיוועץ עם כירורג שד מומחה ולהתאים את הטיפול תוך כדי לקיחה בחשבון של מלוא השיקולים.

ניתוח כריתת שד מלאה ושחזור מיידי איך זה מתבצע?

במהלך הניתוח מבוצע חתך, ומוסרת כל רקמת השד (עם או בלי שימור הפטמה) תוך שימור כמה שיותר מעור השד. 

תוך כדי מהלך הניתוח, מבוצעת דגימה של בלוטת הזקיף  להימצאות תאים סרטניים. הנטייה הראשונית של תאים סרטניים בשד היא להגיע אל בלוטות הלימפה אשר נמצאות באזור בית השחי ועל-כן עדות להימצאותם או לאי הימצאותם במקום יכולה להצביע על התקדמות המחלה. לרוב מקובל לבצע 2 בדיקות למיפוי מיקום בלוטת הזקיף- בדיקה ראשונה מבוצעת לפני הניתוח בעזרת חומר רדיואקטיבי בשם טכנציום ובדיקה נוספת בתחילת הניתוח באמצעות הזרקת חומר כחול, המנתח ישתמש בשתי השיטות יחד לאיתור מקום בלוטת הזקיף. על פי שיקול המנתח הוא יסיר במהלך הניתוח את בלוטת הזקיף בשלמותה, לעיתים יש צורך לשלוח את הבלוטה לבדיקה פתולוגית מיידית אך ברוב המקרים נמנעים מכך. בהתאם לתוצאות הבדיקה הפתולוגית המנתח ישקול האם יש צורך בהרחבת אזור הכריתה, במידה ולא יבצע תפירה תוך הכנסת נקז לאזור החתך על מנת שינקז את שאריות הנוזלים (על פי שיקולו באותה העת).

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ודורש מס' ימי אשפוז. בהמשך יקבע הצורך בטיפולים נוספים מתחומים משלימים – כימותרפיה , קרינה או טיפול הורמונלי.
משך הניתוח כשעה-שלוש שעות.

ברוב המקרים יתבצע במעמד הניתוח ניתוח נוסף מתחום הפלסטיקה המשחזרת – ניתוח שחזור שד מיידי לשחזור השד שנכרת.

מהם הסיכונים בניתוחי כריתת שד מלאה?

לאחר הניתוח עלולים להופיע סימני זיהום כמו אודם ונפיחות באזור המנותח, לעיתים יופיעו גם חום או כאבים. בנוסף, כמו בכל ניתוח ישנו סיכון לדימום באזור המנותח וסיכונים כתוצאה מההרדמה (לרוב מדובר בסיכון מזערי).

סיכונים ספציפיים לניתוח כריתת גוש בשד-

פגיעה באספקת דם לעור השד – נובע מפגיעה באספקת הדם לעור לאחר כריתת רקמת השד, ברוב המקרים המצב יסתדר עם טיפול שמרני אך לעיתים יידרש טיפול כירורגי. 

בצקת בזרוע (לימפאדמה Lymphedema)– פגיעה בניקוז הלימפטי באזור הזרוע המתבטא בנפיחות. יכול להופיע בכ- 5% מהמקרים בהם הוסרה רק בלוטת הזקיף ובעד- 30% מהמקרים כאשר במהלך הניתוח מבוצעת הסרה של כל בלוטות הלימפה. 

פגיעה עצבית בעצבים שעוברים בבית השחי- פגיעה העלולה להופיע לאחר ניתוח אשר במהלכו הוסרו כל בלוטות הלימפה. במקרה זה המטופלת עלולה להרגיש נימול ואי נוחות בזרוע ולעיתים נדירות אף לסבול מפגיעה בהנעת הזרוע .

רופאי המרפאה לכירורגיית שד-

דר' אביעד הופמן

כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה כללית במרכז הרפואי רמב"ם, אחראי על תחום ממאירויות חלל הצפק ומנהל מכון השד.

ד"ר הופמן סיים לימודי רפואה בבית הספר לרפואה ע"ש ברוס רפפורט בטכניון, חיפה בשנת 2000. סטאג' והתמחות בכירורגיה כללית במרכז הרפואי ע"ש שיבא תל-השומר משולב בשנת התמחות בבית החולים "הר סיני" בניו יורק ושנת מחקר באוניברסיטת "קולומביה" שבניו יורק, ארה"ב.

ד"ר הופמן סיים שלש שנות התמחות-על בכירורגיה אונקולוגית ב – MD Anderson Cancer Center שביוסטון, טקסס, ארה"ב – מרכז הסרטן הגדול בעולם. בתקופה זו התמקד בשני תחומים עיקרים:

טיפול בגרורות בחלל הבטן ע"י כריתת הגרורות ומתן כימותרפיה תוך-ביטנית- ניתוח הייפק (HIPEC).
טיפול בסרטן השד.

עם שובו של ד"ר הופמן מארה"ב לבית החולים שיבא בתל השומר, עבד במשך כחמש שנים ככירורג בכיר בבית חולים תל-השומר והתמקד בטיפול בממאירויות חלל הצפק (הייפק) בטיפול בסרטן השד ובנשאיות BRCA.

ד"ר הופמן מנתח בבתי החולים אסותא (חיפה) והרצליה מדיקל סנטר (HMC) ומנהל המרפאה לכירורגית שד ב'נגה מדיקל'.

ד"ר הופמן פרסם מאמרים רפואיים בתחום התמחותו והציג את עבודותיו בכינוסים בינלאומיים.

דר עדה רוזן

דר' עדה רוזן

כירורגית מומחית, מתמחה בגידולי שד, פרוקטולוגיה ורצפת האגן. מנתחת בבית חולים שיבא תל השומר ובבית חולים אסותא רמת החייל. דר' עדה רוזן מנהלת מרפאה גדולה המעניקה שירות למחלות השד, בעיות פרוקטולוגיות למינהן, בריחות צואה, עצירות וצניחת אברים.

phone-header-iconליצירת קשר התקשרי עכשיו: 072-3728084

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728084