ניתוח ציסטה בשחלה

ניתוח להסרת ציסטה בשחלה

נשים רבות מאובחנות עם ציסטה בשחלה. זוהי תופעה רפואית שאסור להזניחה ויש לטפל בה, אצל רופאים המומחים בתחום, יחד עם זאת אין סיבה להיכנס לפאניקה, שכן חלק מהציסטות הנן טבעיות וייעלמו ללא כל טיפול ולא כל ציסטה יש להסיר לכן לאבחון מקצועי מקדים יש חשיבות רבה.  

נשים רבות שואלות מגוון רחב של שאלות הקשורות לתופעה של ציסטה בשחלה. במאמר זה ננסה לענות על מספר שאלות הנוגעות לאבחון טיפול וניתוח בציסטה בשחלה: מהי ציסטה בשחלה? איזה סוגי ציסטות בשחלה קיימים? מתי ציסטה דורשת ניתוח להסרתה?  כיצד מתבצע הניתוח ואיך מתרחשת ההחלמה?

מהי ציסטה בשחלה?

ציסטה היא מעין שקיק עם נוזל, תכולה צמיגית  או לעיתים גם רקמה כלשהי העלולה להימצא באיברי הגוף השונים. גילוי ציסטה בשחלה הינה סיבה שכיחה לפניה למיון או לייעוץ גינקולוגי. הופעה של ציסטה  מושפעת מסיבות שונות: מחלות, הורמונים, גיל, אופן המחזור, גנטיקה ועוד.

 

סוגי ציסטות

ציסטות שחלתיות מתחלקות לשתי קבוצות: פיזיולוגיות ופתולוגיות
רוב הציסטות המתגלות בנשים בגיל הפוריות הנן ציסטות פיזיולוגיות. אלו בדרך כלל ציסטות שפירות שלעיתים קרובות חולפות באופן ספונטני לאחר  מחזורי וסת. ציסטות אלה אינן דורשות על פי רוב התערבות ניתוחית אלא אם יש סימפטומים משמעותיים כגון: גדילה משמעותית של הציסטה, או סביב השחלה, לעיתים גם היפקעות של הציסטה עם זליגה של דם אל חלל הבטן תעלה צורך בניתוח אך בדרך כלל מצב זה נפתר מאליו גם ללא טיפול ניתוחי.

 

מתי נדרשת פעולה ניתוחית לציסטה בשחלה?
ציסטות פתולוגיות, מחייבות בדרך כלל פרוצדורה ניתוחית. הניתוח מתבצע באופן יזום או בעקבות תסמינים. טרם הניתוח מבוצעת בדיקת אולטרסאונד ולעיתים קרובות גם בדיקות דם למרקרים – סמנים אשר יכולים להעלות או להוריד את החשד לממאירות. הציסטות מוצאות ונבדקות היסטולוגית (בדיקת הרקמות במעבדה) על ידי פתולוג. חלק מהציסטות הפתולוגיות יתבררו כשפירות וחלקן יתגלו כממאירות ולעיתים יידרש ניתוח נוסף שיכלול את כריתת הרחם והטפולות. כאשר מדובר בציסטה פתולוגית עם חשד נמוך לממאירות אפשרי להסיר אותה בניתוח לפרוסקופי. לעיתים, אם מדובר בציסטה חשודה או בציסטה שהופיעה בגיל מבוגר באשה שסיימה את תכנון המשפחה נעדיף לכרות את השחלה כולה בניתוח כדי להוריד את הסיכוי לפקיעה של הציסטה מצב שיכול לגרום לסיבוכים וסבל מיותר.

מהן אופציות הטיפול בציסטה בשחלה?

הטיפול בממצאים של ציסטה בשחלה מותנה במצבה הרפואי, בגיל האישה, בתסמינים  ובמאפיינים של הממצא. ישנן מספר אפשרויות – מעקב תקופתי ללא כל התערבות, טיפול בגלולות או טיפול כירורגי.

ניתוח להסרת ציסטה בשחלה

במידה והתגלתה ציסטה בשחלה, ניתוח להסרתה יבוצע במרבית המקרים בפעולת לפרוסקופיה, שהיא גישה זעיר- פולשנית שאינה דורשת פתיחת בטן אלא חתכים זעירים, והכנסת מכשור זעיר פולשני במקום. במהלך התהליך ניתן לבצע הסרה של הציסטה השחלתית או הסרה של השחלה כולה, וזאת בהתאם לגיל האישה והדיאגנוזה שמתקבלת.

ניתוח ציסטה בשחלה הוא ניתוח נפוץ מאוד, הניתוח מבוצע בדרך כלל במסגרת אשפוז יומי (אשפוז של מספר שעות). גישות הטיפול והניתוח מתקדמות מאוד וכוללות גם גישות ניתוחיות שונות. 

 

באיזו סוג  של הרדמה משתמשים בזמן הניתוח?

לפרוסקופיה נעשית ההרדמה כללית.

מהו משך האשפוז וההחלמה?

במידה והרופא ממליץ על הצורך בניתוח, תקבלי אינפורמציה מפורטת לגבי התהליך כולו – ההכנות הנחוצות לפני ביצוע הניתוח, אילו דברים עלייך לעשות לפני הניתוח, מהו תהליך ההרדמה, מהו אורך הניתוח ומשך תהליך ההתאוששות, תהליך ההחלמה וחזרה לחיי שגרה רגילים.

כיצד ממומנת הפעולה?

במידה ונדרש ניתוח להסרת ציסטה במרבית המקרים הניתוח ממומן באופן מלא או חלקי עי הגורמים המממנים השונים (קופות חולים ביטוחים משלימים או פרטיים).  רופאי המרכז נמצאים בהסכמים עם הביטוחים המשלימים של קופות החולים והביטוחים הפרטיים, והמימון לפעולה נעשה על ידי הגופים המבטחים במרבית המקרים. כחלק מתפיסת השירות שלנו כל מטופלת מקבלת סיוע נרחב וליווי בהשגת מימון וקבלת התחייבויות

מרכז "נגה מדיקל" הוא מרכז לבריאות נשים מתקדם. המרכז מאגד לתוכו מומחים מובילים בתחום.  הרופאים המומחים במרכז 'נגה מדיקל' מלווים עשרות רבות של נשים מדי חודש לאבחון טיפול ובמידת הצורך הסרת ציסטה.

גישתנו כלפי המטופלות שלנו היא ייחודית ובלתי מתפשרת הן מבחינה רפואית והן מבחינה שירותית ברור לנו שמאמר זה אינו יכול להחליף מענה אנושי ולכן אם את נדרשת לניתוח הסרת ציסטה נשמח אם תיצרי אתנו קשר והתייעצות בטלפון: 072-3728084 או כאן.