ניתוח רובוטי לכריתת רחם

אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בתחום הגינקולוגיה הוא ניתוח לכריתת רחם. נשים רבות בישראל עוברות את הניתוח מסיבות רפואיות שונות בכל שנה. במאמר זה איגדנו עבורך שאלות ותשובות חשובות על מנת לתת לך ולמטופלות רבות שצריכות לעבור ניתוח לכריתת רחם מידע ראשוני בנושא

מהו ניתוח כריתת רחם? כיצד הוא מתבצע? באילו מקרים נדרשת מטופלת לניתוח כריתת רחם? מהו ניתוח רובוטי לכריתת רחם ומהם יתרונותיו על פני גישות ניתוחיות מקובלות?האם ישנן אלטרנטיבות חלופיות לניתוח? ומיהם המומחים המובילים המבצעים את הניתוחים?
על כל אלה במאמר שלפניך

הצוות המקצועי בנגה מדיקל עומד לרשותך למידע נוסף, חשיבה והתייעצות, בכל עניין ובכל שלב של הטיפול בבעיה הגינקולוגית, עד להחלמה. גישתנו ערכית, ייחודית ובלתי מתפשרת. אנו רואים רפואה נכונה ומקצועית בתפיסה הוליסטית המשלבת ראייה כוללת של המטופלת וצרכיה, לצד המטפל הנכון שיעמוד לצידה לאורך המסע הטיפולי.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084


מהו ניתוח כריתת רחם (Hysterectomy)?ניתוח כריתת רחם (Hysterectomy) | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

ניתוח כריתת רחם הינו ניתוח נפוץ מאוד והוא נחשב כיום לניתוח הגינקולוגי השכיח ביותר בנשים שעברו ניתוח קיסרי.  בנגה מדיקל מבוצעים ניתוחים רבים לכריתת רחם באופן שוטף ורופאי המרכז מטפלים במאות מטופלות בכל שנה בגישות ניתוחיות שונות של ניתוח לכריתת רחם.  את הניתוחים ניתן לבצע בבית חולים 'הרצליה מדיקל סנטר' ובבית החולים 'אסותא' לרוב בסניפי תל אביב וחיפה . 


למי מיועד ניתוח לכריתת רחם ובאילו תסמינים הוא נועד לטפל? 

 • הקלה על מטופלות עם דימום ווסתי חזק.
 • טיפול במקרה של המצאות שרירן הגורם לכאבים באגן הירכיים.
 • טיפול במקרה של צניחת רחם.
 • טיפול בכאב אשר נובע ממצבים רפואיים שונים בניהם- אדנומיוזיס (מצב בו חודרת רירית הרחם אל תוך שריר הרחם) אנדומטריוזיס (המצאות תאים דומים לתאי רירית הרחם מחוץ לרחם תוך גרימת נזק לרקמה בריאה והידבקויות בין אברים) ומצב של רחם שרירני (הופעה של מיומות או גידולים שפירים בתוך חלל הרחם).
 • טיפול במצב של סרטן הרחם, סרטן השחלות או סרטן צוואר הרחם ולעיתים גם במקרים של מצב טרום סרטני (בהתאם לקריטריונים רפואיים נוספים). 
 • ניתוח לכריתת רחם יכול לטפל גם במקרים של תלונות בנושא- הפרעות ביציאות , הפרעות במתן שתן, אי נוחות או כאב בעת קיום יחסים וכאבי גב.

לרוב נמצא כי נשים שנדרשו לניתוח כריתת רחם בשל תסמינים כמו דימום וסתי מוגבר, כאבים באגן או בבטן התחתונה, חשות הקלה משמעותית ומדווחות על שיפור באיכות החיים לאחר ביצוע הניתוח. חשוב- הסרת רחם וחצוצרות אינה משפיעה על התמונה ההורמונאלית של המטופלת (מבחינת הורמוני המין). בקרב נשים לאחר ניתוח כריתת רחם ללא הסרת שחלות סביר שלא יחול שינוי הורמונאלי ולא יחולו סימנים של גיל המעבר.


מהו ניתוח כריתת רחם-

הליך ניתוחי בו מסירים את הרחם לעיתים נלוות אליו פרוצדורות ניתוחיות נוספות כמו-  כריתת חצוצרות, כריתת שחלות, תיקון צניחת איברי האגן ועוד. הניתוח מבוצע לרוב תחת הרדמה כללית והוא נמשך כ- 1-3 שעות. מדובר בפרוצדורה ניתוחית בעלת אחוזי הצלחה גבוהים ביותר. על פי רוב ההחלמה מהירה יחסית והמטופלת חוזרת מהר לשגרת החיים ומרגישה שיפור מיידי בתסמינים שהביאו להחלטה לבצע את הניתוח. 


קיימים כמה סוגים של ניתוחים לכריתת רחם-ניתוחים לכריתת רחם | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

כריתה על צווארית של הרחם – ניתוח כריתת רחם תת-שלמה (Supracervical/Subtotal hysterectomy) שבו מבצעים כריתה של הרחם ללא צוואר הרחם. הסיבה להשארת צוואר הרחם היא לפי שיקול המנתח והיא יכולה לנבוע משיקול טכני או מרצון לבצע תיקון של צניחת אברי האגן. 

כרית רחם שלמה (Total hysterectomy) –   השיטה הניתוחית הנפוצה מבין ה- 3 בה מבצעים כריתה של הרחם וצוואר הרחם. לרוב יבוצע הניתוח במקרים של סרטן רירית הרחם, שרירנים ברחם, שינוי טרום סרטני בצוואר הרחם או ברירית הרחם, צניחת רחם, אנדומטריוזיס ועוד.  בהתאם לצורך הרפואי ניתן במקביל להסיר גם את השחלות והחצוצרות. ההחלטה על הסרת השחלות מתבצעת בהתאם לשיקולים רפואיים וגם בהתאם לשיקולים של תכנון המשפחה ורצון האישה.  

כריתה נרחבת של הרחם (Radical hysterectomy) – בניתוח זה המנתח מסיר לא רק את הרחם וצוואר הרחם אלא מסיר בנוסף גם את החלק העליון של הנרתיק והפרמטריום (האזור שתומך את הרחם ומספק לו את הדם). לרוב יבצעו את הניתוח במקרה של גילוי סרטן צוואר הרחם. במהלך הניתוח בהתאם לשיקול הרפואי יעלה לעיתים הצורך להסיר גם את בלוטות הלימפה האגניות . 


גישות ניתוחיות וטכנולוגיות מתקדמות-

כריתת רחם בטנית – כריתת רחם לפרוסקופית – כריתת רחם וגינאלית – כריתת רחם רובוטית
ישנן כמה שיטות לביצוע ניתוח כריתת רחם אשר מספקות למנתח את האפשרות להתאים את הגישה למצב הרפואי הספציפי. הגישות המתקדמות ביותר מבחינה טכנולוגית הן- כריתת רחם לפרוסקופית, וכריתת רחם רובוטית. השיקולים לבחירת הגישה הניתוחית הם רבים- מצבה הבריאותי של המטופלת, אופי הבעיה וכן ניסיון המנתח בגישות הניתוחיות השונות. לכל גישה ניתוחית ישנם יתרונות וגם חסרונות. באם נדרשת לניתוח כריתת רחם, תתקיים התייעצות עם הרופא המטפל על מנת לבחור בגישה הניתוחית המתאימה ביותר למצבך וכך תוכלי להתכונן בהתאם.  בכוחה של הגישה הניתוחית להשפיע על תופעות הלוואי, הסיכונים ואופן ההחלמה. המטרה היא לבחור בגישה הניתוחית המתאימה ביותר למצבך הרפואי ולבעיה ממנה את סובלת אשר תספק גם מינימום תופעות לוואי ואת ההחלמה הפשוטה והמהירה ביותר. ייתכנו מקרים בהם המנתח יבחר בגישה ניתוחית משולבת לדוגמא- שימוש בגישה וגינאלית וגישה לפרוסקופית לתיקון צניחת אברי אגן תוך כדי כריתת הרחם. 


ניתוח כריתת רחם בסיוע רובוט דה וינ'צי-

בעשור האחרון ישנו מעבר לשימוש בטכנולוגיה מתקדמת של ניתוח על ידי לפרוסקופיה בסיוע רובוט. הניתוח בא להחליף ניתוחים שבעבר דרשו פתיחת בטן. מעל 2.5 מליון ניתוחים בוצעו עד כה בעולם תוך שימוש בטכנולוגיה הרובוטית. בדומה לניתוחים לפרוסקופים, למטופלות הנמצאות מתאימות לכך, הניתוח הגינקולוגי לכריתת רחם בסיוע רובוט נושא יתרונות רבים:

 • מונע את הצורך בפתיחת הבטן 
 • כרוך בפחות כאבים
 • צלקת הניתוח קטנה יותר במידה משמעותית
 • משך האשפוז קצר יותר
 • ההחלמה והחזרה לתפקוד – מהירים יותר
 • דיוק מקסימאלי וראייה תלת ממדית במהלך הניתוח
 • למנתח יש גישה טובה יותר לאזורים שקשה להגיע אליהם בניתוח רגיל
 • פחות דימום במהלך הניתוח
 

טיפולים מחליפי ניתוח:

ישנם מצבים רפואיים מסוימים המאפשרים שימוש בפתרונות מחליפי ניתוח. לדוגמא- ניתן לטפל תרופתית באמצעות הורמונים בנשים הסובלות מדימום וסתי מוגבר או כאבי מחזור מאוד חזקים. דוגמא נוספת היא טיפול בשרירנים ברחם, הגורמים לדימום וסתי כבד,  באמצעות כיוון גלי על קול בתדר גבוה אל השרירנים שברחם או ביצוע חסימת כלי הדם המובילים לרחם.  חשוב- מדובר בטיפול מסוים למצב רפואי מסוים של המטופלת ולכל טיפול מחליף ניתוח ישנה רמה של תופעות לוואי ולכן נקיים פגישה משותפת עם המומחים שלנו בנגה מדיקל על מנת לשקול את כל הגורמים, להציג בפניך קשת של טיפולים אפשריים לטיפול במצבך הרפואי ולקבל החלטה משותפת על הטיפול המתאים לך ביותר. 


אשפוז והחלמה:אשפוז והחלמה לאחר ניתוח כריתת רחם | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

לאחר ההחלטה על ביצוע הניתוח,  גישת הניתוח ומועדו, תקבלי מידע מקיף לגבי ההליך הניתוחי אותו את עומדת לעבור- מידע לגבי הכנות לניתוח, מה קורה בבוקר הניתוח?, הנחיות רפואיות, משך הניתוח ומהלכו, ההרדמה, ההתאוששות ותהליך החזרה לפעילות רגילה.  


 

מנתחים ומטפלים מובילים בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים ומטפלים, בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים ובגישת טיפול רב תחומית והוליסטית המשלבת מומחים וגם גישות טיפול. את המרכז בנינו, מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב ממטפלים בתחומי רפואת הנשים ומרופאים מובילים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.ל

רופאים מומחים בנגה מדיקל המבצעים ניתוחים בשיטה רובוטית-

דר' בני פיינר- מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן. מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC) ומנהל המרפאה הרב תחומית לרצפת האגן ב'נגה מדיקל'.

phone-header-iconליצירת קשר התקשרי עכשיו: 072-3728084

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728084