ציסטה בשחלה

ציסטה בשחלה הינה תופעה שכיחה בקרב נשים. ריכזנו כאן עבורך מענה לשאלות הנפוצות ביותר על ציסטה בשחלה במטרה לתת לך מידע ראשוני ומקיף בנושא.
 
המאמר נערך בסיועו של ד"ר אושרי בראל מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות במרכז הרפואי אסותא אשדוד, מומחה בכירורגיה גניקולוגית מתקדמת, אנדומטריוזיס, ניתוחי חלל הרחם, לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה וצוות מומחי מרפאת חלל הרחם בנגה מדיקל.

שאלות נפוצות שעולות בקרב המטופלות שלנו: מהי ציסטה בשחלה? מהם סוגי הציסטות בשחלה? האם ניתן למנוע היווצרות של ציסטה בשחלה? מהן הסיבות להתפתחות ציסטה בשחלה? מהם התסמינים המופיעים בעקבות ציסטה בשחלות? כיצד מאבחנים ציסטה בשחלה? כיצד ניתן לטפל בציסטה בשחלה? מיהם הרופאים המומחים העורכים הוצאת ציסטה מהשחלה?

ל'נגה מדיקל' צוות רופאים גינקולוגים מומחים ובעלי ניסיון רב, העומדים לרשותך, להתייעצות רפואית בכל הקשור לבעיות גינקולוגיות לאפשרויות טיפול ולאפשרויות ניתוחית לרבות בטיפול בציסטה בשחלה. גישתנו הרפואית בנגה מדיקל משלבת מקצועית, ניסיון, יחס אישי ורמת שירות גבוהה. אנו מאמינים שיש חשיבות רבה לראייה ההוליסטית ושלמה של המטופלת, רפואית ורגשית.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084

מהי ציסטה בשחלה?

ציסטה בשחלה היא תופעה שכיחה המתפתחת בקרב נשים רבות במהלך חייהן. חלק בלתי נפרד מתהליך הביוץ מלווה ביצירת ציסטות אשר באופן טבעי נעלמות ולכן שכיח מאוד לראות ציסטות בשחלות בנשים בגיל הפריון. ציסטות אלו נקראות ציסטות פיזיולוגיות. במרבית המקרים הציסטה אינה כואבת ואינה גורמת לתסמינים נוספים. לעיתים, בייחוד הנערות לפני גיל ההתבגרות ונשים לאחר גיל המעבר ציסטות בשחלה אינן תקינות ויש צורך לברר, לעקוב ולעיתים גם להוציאן בניתוח. גם בנשים בגיל הפריון ציסטות עלולות להיות לא תקינות, לעיתים , ציסטות הינן חלק ממחלת אנדומטריוזיס – אז הן נקראות אנדומטריומות, ציסטות שכיחות נוספות נקראות ציסטות מסוג דרמואיד ומכילות רקמות שונות כגון רקמת חיבור ושיער. כמו כן ציסטות עלולות במקרים נדירים להתגלות כגידול סרטני. גם ציסטות שפירות עלולות לגרום לבעיות כגון כאבים, דימום משמעותי מתוך השחלה ולעיתים גם תסביב שחלתי. במקרים אלו יש צורך בניתוח על מנת לטפל בבעיה. ניתן לגלות ולאבחן את הציסטות בבדיקת אגן שגרתית אצל גניקולוג באמצעות מכשיר אולטרסאונד. הטיפול הרפואי בציסטה בשחלה הנו בדרך כלל מעקב בלבד, לעיתים יש גם צורך בבדיקות דם, לפעמים יומלץ על גלולות למניעת הריון ו/או הסרה כירורגית של הציסטה.

ציסטה בשחלה

כיצד מתפתחת ציסטה בשחלה?

ציסטה בשחלה היא מצב בו מתפתח שקיק מלא בנוזל על אחת השחלות. השחלות, מאברי מערכת הרבייה הנשית, משמשות כמאגר הביציות של האישה ואחראיות לייצור האסטרוגן והפרוגסטרון. התפתחות הציסטה לעיתים קרובות נובעת כחלק מהפעילות התקינה של השחלות ואינה מסוכנת או גורמת לתסמינים כלל. באשה עם מחזורים סדירים וללא טיפול בגלולות כל חודש נוצרת בשחלה ציסטה המכילה את הביצית – זה נקרא זקיק. כאשר הביצית יוצאת מהזקיק מתרחש הביוץ, לאחר הביוץ הופך הזקיק לציסטה בשם גופיף צהוב אשר מפריש פרוגסטרון וחשוב לתמיכה בהריון עתידי. הגופיף הצהוב מתנוון בכל חודש אם אין הריון והציסטה נעלמת. לרוב, הציסטה מתגלה בבדיקה מקרית ואין לה משמעות רפואית ממשית, היא תעלם בבדיקה חוזרת אחרי הווסת הבאה.

מהן סוגי הציסטות בשחלות?

ישנם סוגים שונים של ציסטות בשחלות, ביניהם "ציסטות פונקציונליות" הנחשבות לסוג הנפוץ ביותר שמתפתחות כתוצאה מהפעילות התקינה של השחלות. ציסטות אלו לרב נעלמות מעצמן ואינן גורמות לתסמינים נוספים. ישנם שני סוגים של ציסטות פונקציונליות:

ציסטה פונקציונלית בשחלה -ציסטה הזקיקית (פוליקולרית)

הציסטה הזקיקית (פוליקולרית) נוצרת מתהליך בו הביציות מתפתחות ומבשילות לאורך חיי האישה בתוך זקיקים המצויים בשחלה. הזקיקים מבשילים עד לרגע בקיעתם בעת הביוץ המתרחש אחת לכל מחזור חודשי. בעת הביוץ, הביצית משתחררת אל המשך דרכה במערכת הרבייה הנשית בעוד הזקיק שנותר מאחור נהפך לגופיף צהוב שמטרתו לתמוך בהמשך קיום הביצית והעובר שיווצר במקרה של הפריה. במקרים מסוימים הזקיק עלול להישאר בשלמותו בשחלה, להתמלא בנוזל ולהתפתח לציסטה.

ציסטה פונקציונלית בשחלה -ציסטת הגופיף הצהוב

ציסטת הגופיף הצהוב הוא למעשה שאריות הזקיק שנותר מאחור בשעה שהביצית השתחררה ממנו. תפקידו של הזקיק להפריש הורמונים על מנת לתמוך בעובר במידה ותתקיים הפריה. במידה ושק הזקיק, שמתפרק בדרך כלל לאחר שחרור הביצית, נשאר שלם וסגור- הגופיף הצהוב עלול להתמלא בדם ונוזלים ולהפוך לציסטה.

מהם הסוגים הנוספים של ציסטות שחלתיות?

 • ציסטות דרמואידיות – גידולים דמויי שק על השחלות שעשויים להכיל רקמות שונות, כגון שיער ושומן.
 • ציסטות מסוג ציסטאדנומות – גידולים לא סרטניים היכולים להתפתח על פני השטח החיצוני של השחלות.
 • ציסטות אנדומטריומה – ציסטות הנוצרות מהתפתחות מבנים (שמקומם ברחם) מחוץ לרחם באופן לא תקין.
 • ציסטות נוספות – פיברומות, ציסטות מפרישות הורמונים, גידולים ממאירים וטרום ממאירים.

מהם התסמינים של ציסטה בשחלה?

אצל נשים רבות יכולות להתפתח ציסטות בשחלה מבלי להראות סימפטומים כלל ולרוב הציסטות מתגלות בבדיקת אגן שגרתית אצל גניקולוג או בבדיקות הדמיה שונות. במידה ואכן מתפתחים תסמינים, בין התסמינים נכללים:

 • כאב בגב תחתון
 • כאבי אגן לפני או במהלך המחזור החודשי
 • כאב במהלך קיום יחסי מין
 • בחילות והקאות
 • נפיחות בטנית
 • כאב במהלך יציאה
 • כאבי ירכיים
 • כאב או רגישות בשדיים
 • עילפון
 • סחרחורת
 • כאבים חדים, חריגים וחזקים באגן
 • האצת קצב הנשימה
 • חום

במידה ומופיעים תסמינים של כאבים חדים, עילפון וסחרחורות, האצת קצב נשימה- יש לפנות לבדיקת רופא גינקולוגית מיידית מחשש לשני מצבי חירום רפואיים מסוכנים בו נדרש לנתח מיידית:

 • פריצה של הציסטה בשחלה, בה תוכן הציסטה נשפך לחלל הבטן ועלול לגרום לכאבים חריפים ולדימום מהשחלה.
 • תסביב של השחלה שיכול לפגוע באספקת הדם לשחלה ולגרום לנמק של השחלה ואבדן תפקוד שלה.

כיצד מאבחנים ציסטה בשחלה?

אבחון של ציסטה בשחלה נערך על ידי גינקולוג מומחה באמצעות בדיקת אגן שגרתית בעזרת מכשיר אולטרסאונד המשתמש בגלי קול על מנת לבצע הדמיה אנטומית של אברי האגן, ביניהם השחלות. באמצעות מכשיר האולטרסאונד ניתן לגלות ציסטות ולאפיין את מיקומן, גודלן ואת תוכנן (מוצק או נוזל). במקרים מסוימים, ניתן להשתמש גם באמצעי ההדמיה נוספים CT ו-MRI. בדיקות המשך רפואיות יכולות לכלול: בדיקת דם לאיתור סרטן השחלה, בדיקת הריון ובדיקה של הפרופיל ההורמונלי.

ציסטות בשחלה בדרך כלל חולפות מעצמן תוך מספר שבועות ובמידה ואותרה ציסטה בבדיקה הרפואית, ייתכן והגינקולוג ימליץ על ביצוע בדיקה רפואית חוזרת לאחר פרק זמן מסוים לפני המלצה על התחלת הטיפול הרפואי.

כיצד מטפלים בציסטה בשחלה?

הטיפול הרפואי על ידי גינקולוג נערך בציסטה בשחלה שלא נעלמה לבד וגורמת לתסמינים. הטיפול הרפואי יכול לכלול:

גלולות למניעת הריון – ציסטות רבות נגרמות עקב הליך הביוץ ולכן ניתן להתאים את הגלולות כך שלא יתקיים ביוץ כלל.

הסרת הציסטה באופן כירורגי – כאשר ישנן ציסטות המחייבות ניתוח, הוצאת ציסטה או כריתת השחלות  הן האופציות העומדות בפני הגינקולוג. ההחלטה האם להסיר את הציסטה או להסיר את השחלות או לנסות ולשמר אותן, נעשית לפי הנחיית הגינקולוג  בתאום עם המטופלת והיא מותנת במצב הרפואי של האישה,  בגודל ואופי הציסטה, בגיל, במצב תכנון המשפחה שלה. הניתוח  ונערך בשיטה לפרוסקופית או בשיטה ניתוחית של פתיחה כירורגית של הבטן.

מעקב – על אף שלא ניתן למנוע את הציסטה, בהנחה ובדיקות שגרתיות מבוצעות אצל גניקולוג, מרבית הציסטות ייעלמו מעצמן. חשוב לבדוק ציסטות קיימות ולעקוב אחריהן על מנת למנוע התפתחות סיבוכים, במיוחד לאחר הכניסה לגיל הבלות ששכיחות הסיכון לסיבוכים עולה.

מהו המימון והכיסוי ביטוחי לטיפול בטיפול בציסטה בשחלה?

מטופלות נגה מדיקל נהנות משירות נוסף התומך בליווי מול חברות הביטוח להשגת מימון מלא לטיפול בציסטה בשחלה במסגרת ביטוחי הבריאות הפרטיים שברשותן. במידה ותמצאי מתאימה לטיפול בציסטה בשחלה נסייע לך לקבלת החזר מלא לפעולה מול חברת הביטוח טרם ביצוע הפעולה (בכפוף לפוליסת הביטוח שברשותך). 

המרפאה הרב תחומית לכירורגיה גינקולוגית של נגה מדיקל

המרפאה הרב תחומית לכירורגיה גינקולוגית ב'נגה מדיקל' מייצרת תוכנית רחבה כוללת ומקצועית לטיפול בבעיות גינקולוגיות מורכבות לרבות ציסטה בשחלה.

במרפאות הגינקולוגיה של נגה מדיקל פועל צוות רב תחומי של רופאים גינקולוגים מומחים  מנוסים ומוכרים בתחום הטיפול בציסטות בשחלה ומבצעים ניתוחים לפרוסקופיים:

 • ד"ר אושרי בראל – מנהל היחידה הגינקולוגית באסותא אשדוד
 • פרופ' מוטי פנסקי – מנהל מערך נשים ומיילדות באסותא אשדוד
 • ד"ר יובל קאופמן – מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס ואחראי על היחידה לכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי 'כרמל'
 • ד"ר בני פיינר – מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן במרכז הרפואי הילל יפה.
 • ד"ר מורן פז – רופא בכיר במרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס ואחראי מיון נשים במרכז הרפואי 'כרמל'.

במרכז הרפואי חוברים יחד מיטב המומחים  הגינקולוגים בתחום המציעים מגוון רחב של טיפולים תוך שימוש בגישות ניתוחיות חדשניות. מתוך תפיסה רב תחומית, הוקמה המרפאה לצד צוות מטפלים מומחים כולל מענה רגשי למטופלות. כמו כן, אנו מעמידים לרשות המטופלות מערך שירות אדמיניסטרטיבי וצוות מסייע המספק שירות ייחודי, תומך ובלתי מתפשר מבחינה רפואית-מקצועית.