צלקת גדולה אחריי ניתוח? מי אמר?

כירורגיה מתקדמת זה לא רק איך תרגישי, זה גם איך זה ייראה.
על כירורגים גניקולוגיים שמאמינים שלא רק הפנים של הניתוח חשוב אלא גם איך תראי אחריי ואומרים את כל האמת על הצלקת הניתוחית.

נשים רבות מכירות את התחושה הקשה לפניי הניתוח- להיפרד מהבטן הנקייה ולדעת שבעוד כמה ימים זה ייראה אחרת, החישובים לבגד הים והתחושה הקשה עם הכאב של אחריי הניתוח סכנת הזיהום ובעיקר המראה שאינו תמיד אסתטי…. וזה לתמיד.
המאמר הבא נלקח מתוך שיחת מנתחים מובילים על הנושא בפאנל "טכנולוגיות ניתוח מתקדמות" – שמים את המטופלת במרכז בכנס ההשקה של קבוצת מדיקל- קבוצת מצוינות בתחום הכירורגיה הגינקולוגית, שבין היתר שמה לה למטרה וחרתה על דגלה קידום גישות טיפול מתקדמות המאפשרות למטופלת לקבל את הטוב ביותר שיש לרפואה להציע בכל תחומי הגינקולוגיה .
אחד הנושאים המפתיעים בכנס היה העובדה שהנחת הבסיס לפיה ניתוח מחייב את אותה צלקת גדולה לאחריו, טעות ביסודה. מסתבר, שאפשר, כדאי, ובעידן של היום זה גם לא מאוד יקר, למנוע את הצלקת הניתוחית המאסיבית. הכוח, כמו תמיד נמצא בידיים שלנו המטופלות. והרבה להפתעתנו תלוי ברצון הטוב של המנתח.

מהי הצלקת הניתוחית?

באיזה ניתוחים גינקולוגיים היא נפוצה יותר?

איך אפשר להימנע ממנה?

מהן טכנולוגיות הניתוח המתקדמות המאפשרות מניעת צלקת ניתוח?

ושאלת השאלות- אם זה כזה פשוט אז למה לא כולנו נהנות מניתוחים עם מינימום צלקות?

ומעל לכל- מה אנחנו המטופלות יכולות לעשות למען הבטן החלקה יותר שלנו?

על כל אלה עונים לנו מיטב המומחים של נגה מדיקל – פרופ' מוטי פנסקי, פרופ יובל קאופמן, ד"ר בני פיינר בשיחה פתוחה בנושא.

כירורגיה גינקולוגית- הגודל לא קובע

הגישה הישנה שבה הייתה מקובלת הדיעה "שכירורג גדול=חתך גדול" הולכת ונעלמת מחיינו וזאת בעיקר בזכות מהפכת הניתוחים הזעיר פולשניים והמייצגים המרכזיים בתחום הגינקולוגיה הם גישת הלפרוסקופיה שבה הכניסה לבטן מבוצעת דרך חתכים זעירים בבטן, והגישה ההיסטרוסקופית שבה הגישה היא דרך הנרתיק וללא חתכים בכלל. יש להדגיש כי עדיין קיימים ניתוחים המחייבים חתך נרחב יותר בדופן הבטן וכיום חתך זה מבוצע כמעט תמיד בבטן התחתונה (קו הביקיני) כדי לאפשר עד כמה שאפשר להסתיר הצלקת ולצורך ריפוי טוב יותר של הצלקת.
בנוסף לצלקת החיצונית שכולנו רואים מתרחש גם תהליך החלמה בתוך הבטן וכאשר החלמה זו אינה מושלמת נוצרות הידבקויות בתוך הבטן היכולות אף הן להקשות בעתיד.
טכניקות מתקדמות לעצירת דימומים בחלל הבטן ןמניעת זיהומים יבטיחו הקטנה של שיעור ההידבקויות בחלל הבטן. כמו כן שיטות חדשות לסגירת החתכים ,השימוש בחומרים חדישים כמו חוטי תפירה נספגים, חוטים דוחי זיהומים, וכאלה המתהדקים מאליהם ללא צורך בקשרים וכן השימוש בדבקים ביולוגיים היכולים בחלק מהמקרים ליתר גם את תפירת העור, הם אלו אשר יבטיחו החלמה אופטימלית ויקטינו את שיעור ההידבקויות בחלל הבטן והזיהומים בפצע הניתוח.

צלקת קטנה לאחר ניתוח- זה אפשרי וזה רק עניין של תשומת לב, מודעות וההכשרה של המנתח

פעמים רבות כירורגים לא באמת משקיעים את זמנם ומרצם גם ב"אחריי של הניתוח" אומר פרופ' מוטי פנסקי, מנהל בפועל של חטיבת נשים ויולדות, ומנהל היחידה לאנדוסקופיה גינקולוגית במרכז הרפואי אסף הרופא וכירורג מוביל בתחומו.
בעצם , למרות מה שכולנו מכירים, צלקת גדולה מאסיבית אחריי הניתוח היא ממש לא חובה. ועם עוד קצת תשומת לב אפשר לשקול שימוש בגישות זעיר פולשניות ולהמנע ממנה ואז איכות החיים וההחלמה של המטופלת עולה פלאים. ובאותם מקרים שאין ברירה וחייבים לבצע צלקת ארוכה יותר ניתן לשקול אורך מינימלי אפשרי ומיקום מוסתר עד כמה שאפשר.
ד"ר יובל קאופמן, אחראי על היחידה לכירורגיה זער פולשנית ומנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיסבמרכז רפואי כרמלמוסיף ואומר זה לא רק תשומת לב. זה דורש החלטה מודעת שאני ככירורג שם את המטופלת במרכז, וזה כולל לראות לא רק את הפנים כמו שאנחנו הכירורגים מאוד מורגלים אלה לחשוב דקה אחת קדימה, לקבל את ההכשרה הנכונה ולייצר מצב בו אני עושה את הנדרש להיות מצויין גם בפן של סוף הניתוח. ככל שהיכולות הכירורגיות של מנתח בתחום הלפרוסקופיה והיסטרוסקופיה הן טובות יותר, הוא יכול לבצע יותר ניתוחים מורכבים, שמנתחים אחרים, פחות מיומנים, מבצעים עדיין בחתכים גדולים. זאת, כמובן, מבלי להתפשר על איכות תוצאות הניתוח.
ישנה גישה ניתוחית שגורסת כי סיום מהיר של ניתוחים הוא המדד להצלחה.,כלומר, ברגע שעשיתי את מה שצריך (הוצאתי גידול, הפרדתי הדבקויות וכו') סיימתי את העבודה. לפעמים רופא בכיר הרבה פחות "יסגור אחריי"המנתח הראשי. מבחינתוהצלקת הופכת לעניין פחות משמעותי.

בפועל- לאישה אולי זה אחד הדברים היותר חשובים, ביום שאחריי ובשנים הרבות שלאחר מכן.

מה המשמעות של פחות צלקת?

זוהי תורה בפניי עצמה אומר פרופ' פנסקי – דורשת קודם כל הקפדה מאוד טובה על האנטומיה של סגירת הבטן. וזה דורש התכווננות אחרת לגמרי. בעולם שלנו של רפואת בוטיק לנשים- אנחנו רואים את זה חלק בלתי נפרד מהעניין.
יתרה מכך- כיום יש טכניקות ומכשור וציוד המאפשר לנו המנתחים לתת תוצאות צלקת משמעותית יותר טובות אומרים הרופאים. אנחנו פשוט צריכים להחליט.
כיום רוב החוטים הנספגים, (ישנן איכויות שונות) נספגים מהר, הם דקים ועדינים, ומאפשרים לנו להימנע מתפרים חיצונים מאסיביים או מסיכות. המשמעות היא שהצלקת תראה טוב יותר..

אז מה זה דורש מהמנתחים? למה לא עושים את זה כולם?

כדי לרכוש את הטכניקות צריך להתאמץ קצת יותר. אלו טכניקות ששאובות מעולם הפלסטיקה- וכמו כל תחום ניתוחי- צריך לצפות וללמוד ממנתחים אחרים, לגשת לכנסים והשתלמויות בתחום ובעיקר- להחליט שזה מספיק חשוב.
לא נעים לומר, אומרים שלושת הרופאים כמעט יחד- אבל זה תלוי ברצון הטוב של המנתח.

ומה אנחנו המטופלות יכולות לעשות כדי לשפר את מצבנו? או לחסוך לעצמנו את הצלקת?

הטיפ הכי טוב מסכימים כולם הוא פשוט להשקיע מאמץ בלשאול ולבחור מנתח שבאמת מעבר למקצועיות שלו בתחום הניתוח שם דגש גם על זה. כמו תמיד מטופלת מודעת תקבל רפואה טובה יותר.
ואז אפשר גם לקחת את זה צעד אחד קדימה:
לבקש מהמנתח להימנע מתפרים שאינם נספגים ובעיקר מסיכות. פלסטיקאי לא יסגור בסיכות ואת רוצה שגם המנתח הגינקולוג שלך יעשה כך. לוודא, בעיקר ברפואה הפרטית שהמנתח שלך הוא זה שגם מבצע את כל הניתוח כולל סיומו- זאת נשמעת אולי שאלה מוזרה אבל עצם זה ששאלת מגדיל את הסיכוי שלך שזה יקרה.

נגה מדיקל היא מרכז מצוינות בתחום הכירורגיה הגינקולוגית המאגד לתוכו רופאים בכירים ומטפלים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. המרכז נבנה על מנת לתת למטופלות הסובלות מבעיות בתחום בית אחד ומתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. לצד הסגל הרפואי עומד מערך שירות לצד המטופלת המסייע לה במהלכים אדמיניסטרטיביים ועומד לצידה גם במימוש זכויות הביטוח שלה מול הגורמים המשלמים.