צניחת נרתיק

צניחת רחם ונרתיק הינה בעיה רפואית גינקולוגית שכיחה ונפוצה בקרב נשים בכל רחבי העולם. התופעה עלולה להתרחש בשל חולשת הרקמות התומכות באברי האגן ובממוצע ניתן לזהות דרגה כזו או אחרת של, של צניחת רחם או נרתיק (כולל צניחת שלפוחית השתן ו/או הרקטום) באחת מכל שלוש נשים שעברו לידה וגינאלית. תופעה זו אינה מסוכנת אולם עלולה לפגוע באופן משמעותי בתפקוד ובאיכות החיים של האישה.

במאמר הבא נפזר את הערפל סביב מספר שאלות נפוצות בנושא צניחת הנרתיק: מה התסמינים ? כיצד מאבחנים, ומהו הטיפול הנכון ?

מהם התסמינים לצניחת נרתיק?

הנרתיק הינו איבר גלילי ושרירי המרופד ברקמה דמויית עור ('רירית'), אורכו  כ-9 ס"מ בממוצע  ובקצהו הפנימי ממוקם צוואר הרחם. צניחת נרתיק איננה תופעה מסכנת חיים, אך היא בהחלט עלולה להפריע למהלך החיים התקין, ואף לגרום לאי נוחות ומבוכה לאישה הסובלת מתופעה זו כמו גם לבעיות רפואיות נוספות בעקיפין. ישנם מספר סימפטומים לצניחת רחם ונרתיק:

  • בליטה או גוש רקמתי – הופעה של בליטה או גוש רקמתי (בצורת בלון או ביצה) שאפשר לראות אותם בפתח הנרתיק או למששם.
  • תחושת כובד בנרתיק.
  • הפרעה ואי נוחות בקיום יחסי מין.
  • קשיים במתן שתן.
  • קשיים בריקון המעיים.
  • דימומים מהנרתיק.
  • דלקות חוזרות בדרכי השתן.
  • חוסר נוחות בהליכה.

כיצד מאבחנים צניחת נרתיק?

האבחנה לצניחת נרתיק  מבוססת  בעיקר על התסמינים אותם חווה האשה והממצאים הרפואיים המתגלים במהלכה של בדיקה גניקולוגית ואורוגינקולוגית מקיפה. בדיקה זאת, תאפשר  לרופא לבצע הערכה של  חומרת הצניחה ולאבחן אלו מדורים  מעורבים בצניחת נרתיק (לדוגמא המדור הקדמי הגובל בשלפוחית השתן והמדור האחורי הגובל ברקטום)  הגינקולוג  ישאל שאלות הנוגעות להיסטוריה הרפואית, המיילדותית והניתוחית של המטופלת, מהם התסמינים מהם היא סובלת והאם קיימים גורמי סיכון לתופעה.

מהן שיטות הטיפול בצניחת רחם ונרתיק?

ניתן לחלק את שיטות הטיפול לשתיים: טיפול שמרני וטיפול ניתוחי. טיפוליים שמרניים עשויים   להקל על תסמיני הצניחה אם כי אין ביכולתם לתקן את הפגם אשר מוביל להיווצרותה.

שיטות לטיפול שמרני:

  • פיזיותרפיה לרצפת האגן – לימוד תרגילים שמטרתם לחזק את שרירי רצפת האגן.
  • תומכן (פסרי) נרתיקי – אביזר בצורת טבעת, קובייה או אחר העשוי סיליקון ואשר מוחדר לנרתיק ומפעיל לחץ עדין על דפנותיו. באופן זה כל עוד הוא בנרתיק האשה לא תחוש בגוש הרקמתי הצנוח.

ניתוחים לשיקום רצפת האגן נועדו לתקן את הצניחה עצמה ומבוצעים בגישה לפרוסקופית (דרך פתחים זעירים בדופן הבטן) או רובוטית (שיטה מתקדמת יותר של לפרוסקופיה) או דרך הנרתיק (ניתוח וגינאלי).  הניתוח מבוצע בהרדמה כללית וכתשעים אחוז מהנשים שעברו ניתוח זה, מדווחות על שיפור ניכר בתפקוד ובאורח החיים והעלמות הצניחה.

במרפאה הרב תחומית 'נגה מדיקל' תוכלי לקבל מענה מלא  וקשת רחבה ביותר של טיפולים הן שמרניים והן כירורגים החל באבחון מדויק  הסבר מקיף ו'בגובה העיניים' במשמעות הממצאים, בחינת האפשרויות השונות העומדות בפניך ועד טיפול המותאם למצבך ולרצונותיך. במרפאה בראשות ד"ר בני פיינר , מומחים מובילים בתחום אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן  בשילוב זרועות עם מומחים נוספים במגוון תחומי טיפול רלוונטיים (פיזיותרפיה אגנית, רפואה משלימה, תזונה ועוד). 'נגה מדיקל' מציעה מגוון רחב של טיפולים – הן טיפולים שמרניים (שאינם מצריכים התערבות ניתוחית) והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים ביותר הקיימים היום בישראל ובעולם (לרבות לפרוסקופיה מתקדמת וניתוחים באמצעות רובוט דה-וינצ'י). גישתנו כלפי המטופלות שלנו היא ייחודית ובלתי מתפשרת הן מבחינה רפואית והן מבחינה שירותית- הסברתית. ליצירת קשר להתייעצות ולקבלת מידע נוסף בטלפון: 072-3728084 או במייל