צניחת שלפוחית השתן אצל נשים

צניחת שלפוחית השתן

 

אחת מכל חמש_נשים סובלת מצניחת שלפוחית השתן וצפוייה להזדקק לניתוח משקם במהלך חייה.

כיום עם התקדמות המחקר והטכנולוגיה בתחום ניתן לטפל בנשים רבות ולהחזיר להן את איכות חייהן בגישות טיפוליות שונות ובמידת הצורך בניתוח. במאמר זה ננסה לתת מענה לשאלות  נפוצות המעסיקות נשים הסובלות מהתופעה. צניחת שלפוחית- מהם הגורמים לה? כיצד תדעי אם את סובלת מצניחת שלפוחית? מניעה, אבחון וגישות הטיפול המתדקמות שבנמצא לרבות טיפולים לא ניתוחיים ופתרונות כירורגיים. צוות המומחים במרפאה הרב תחומית לרצפת האגן במרכז 'נגה מדיקל'  עומד לרשותך בכל שאלה.

 

 

גישתנו כלפי המטופלות שלנו היא ייחודית ובלתי מתפשרת הן מבחינה רפואית והן מבחינה שירותית. ברור לנו שמאמר זה אינו יכול להחליף מענה אנושי ולכן אם את סובלת מצניחת אברי האגן נשמח אם תיצרי אתנו קשר. לכל שאלה והתייעצות בטלפון: 072-3728084 או צרי קשר כאן.

 

 

שלפוחית השתן היא איבר דמוי שקיק המורכב משריר ותפקידו לאגור את השתן הנוצר  בכליות ולרוקן אותו אל מחוץ לגוף. השתן עובר מהשלפוחית החוצה דרך צינורית השופכה. צניחת שלפוחית השתן אצל נשים, מתרחשת כאשר השלפוחית אינה נתמכת היטב ע"י רצפת האגן וצונחת כלפי מטה לתוך חלל הנרתיק ואף מחוץ לפתחו. מצב זה נגרם עקב החלשות השרירים התומכים באזור והפיכתם לרפויים. יתכנו דרגות חומרה שונות של צניחת שלפוחית השתן, מהשתפלות קלה לתוך הנרתיק, דרך השתפלות השלפוחית שמגיעה עד פתח הנרתיק, ובמקרים חמורים בליטתה החוצה מהנרתיק.

מצב זה אינו מסכן חיים אך משפיע באופן דרסטי על איכות החיים וגורם לבעיות בתפקוד היום-יומי. ניתן לשפר ואף לפתור אותו לחלוטין במספר דרכים  להן נתייחס בהמשך.

 

מהם הגורמים לצניחת שלפוחית השתן?

גורמי הסיכון לצניחת שלפוחית השתן בנשים מגוונים:

לידה  נרתיקית (בפרט לידת מלקחיים או ואקום), משקל יתר, שיעול כרוני, הרמת משאות כבדים, נטייה גנטית, גיל מתקדם, מחסור באסטרוגן ועוד.

 

מהן התופעות והתסמינים?

התסמין השכיח ביותר הינו תחושת בלט / גוש בפתח הנרתיק או מחוצה לו. יתכן גם קושי במתן שתן, תחושה של אי ריקון השלפוחית לאחר מתן שתן, דלקות חוזרות בדרכי השתן, כאבים באגן ואי נוחות / כאב בזמן קיום יחסי מין.

 

כיצד מאבחנים צניחת שלפוחית שתן?

האבחון נעשה ע"י רופא נשים או אורוגינקולוג. בבדיקה גינקולוגית פשוטה, תוך הפעלת שרירי הבטן, נמדד מיקומו של דופן הנרתיק הקדמי הגובל בשלפוחית השתן. כמו כן ניתן לבצע בדיקת אולטרה סאונד על מנת לבדוק את שארית השתן לאחר התרוקנות .

 

האם ניתן למנוע או להפחית את הסיכויים לצניחת שלפוחית השתן?

ישנם מספר טיפולים מונעים מומלצים: חיזוק רצפת האגן ע"י תרגילים מיוחדים, טיפול בשיעול כרוני, שמירה על הרגלי תזונה נכונים וירידה במשקל, הפסקת עישון, הימנעות מהרמת משאות כבדים.

 

מהם הטיפולים המומלצים בצניחת שלפוחית השתן?

קשת דרכי הטיפול הינה רחבה מאוד ותלויה בחומרת הבעיה. יש להיוועץ  ברופא מומחה על מנת לקבל את הטיפול המתאים ביותר עבורך. הטיפולים נחלקים לשתי קטגוריות עיקריות:

טיפולים ללא ניתוח: שינויים בהרגלי תזונה (הורדה במשקל ואכילת מזון עשיר בסיבים), תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן (בדרגות הצניחה הקלות),  תומכן ('פסרי') נרתיקי התומך בקירות הנרתיק.

טיפולים ניתוחיים: הטיפול הניתוחי בצניחת אברי האגן מבוצע בגישה וגינלית או לפרוסקופית/רובוטית, באמצעות תפרים או תוך שימוש בשתל סינתטי ומטרתו להשיב את האיבר הצנוח לעמדתו הנכונה תוך שימור התפקוד התקין (מילוי וריקון שלפוחית השתן, קיום יחסי מין וכו').  

 

הבחירה באופן הטיפול נעשית תוך  דיאלוג בין המטופלת לבין הרופא המטפל וקבלת כל המידע הדרוש על מנת להגיע לצורת הטיפול האידאלית עבורך. נשמח לענות לכל שאלה בטלפון: 072-3728084 או צרי אתנו קשר כאן.