שלפוחית רגיזה Overactive bladder

האם קרה לך שהגעת הביתה, הוצאת את המפתח מהתיק כדי לפתוח את הדלת והרגשת פתאום שאת חייבת לשירותים ולא יכולה להתאפק? או אולי פתחת ברז במטבח והיית חייבת לרוץ לשירותים?

 

מאמר זה נועד לסייע לך במידה וגם את סובלת משלפוחית רגיזה. ריכזנו עבורך סידרת שאלות של מטופלות על השלפוחית הרגיזה והתשובות להן – מהם התסמינים? מה זה בעצם? מדוע זה קורה? האם ואיך אפשר לנסות להימנע? מהן גישות הטיפול הנפוצות? מה הן טכנולוגיות הטיפול המתקדמות? ומיהו הרופא המומחה שיכול לסייע לך בצורה הטובה ביותר?

המרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן מבית נגה מדיקל, בית אחד לטיפול כולל ושלם בבעיות של רצפת האגן. המרפאה בראשות ד"ר בני פיינר, מומחה מוביל בתחום אורוגינקולוגיה ורצפת האגן ומומחים מובילים בתחומם, מציעה מגוון רחב של טיפולים – הן טיפולים שמרניים והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים שבנמצא וכן צוות ומערך שירות מסייע .
אנחנו כאן גם עבורך.

TASMINIM

 

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084


איך אדע שאני סובלת משלפוחית רגיזה?

התסמין החשוב ביותר של תסמונת השלפוחית הרגיזה הינו צורך עז ופתאומי לתת שתן שמחייב היענות מיידית או במילים אחרות "דחיפות במתן שתן". תסמינים נוספים הם : תכיפות גבוהה של מתן שתן, המתבטאת בכניסות רבות לשירותים לצורך ריקון השלפוחית וכן יקיצות (אחת או יותר) משינה כתוצאה מצורך דחוף לתת שתן (נוקטוריה). חשוב לציין כי לא בכל מקרה של הופעת התסמונת, מתלוננות הנשים גם על דליפת שתן. למעשה, רק כשליש מתוכן מדווחות כי קורה שאינן מספיקות להגיע לשירותים, מצב הקרוי דליפת שתן מתוך דחיפות (בלועזית Urgency incontinence ) ומאופיין באיבוד כמות גדולה של שתן.

מדוע זה קורה? מהי הבעיה בשלפוחית?

במצב תקין, שלפוחית השתן היא "מיכל" מתוחכם האוגר את השתן המגיע מהכליות ומוזרם אליה דרך השופכנים. במצב תקין, כאשר השלפוחית מלאה, המח מקבל מסר תחושתי שמשמעותו – זה הזמן להתרוקן. במצב זה, במידה ואיננו במצב המאפשר לגשת לשירותים, השלפוחית ממשיכה להכיל את השתן. באדם בריא – פעולת ההשתנה היא פעולה רצונית. באדם בריא המחליט לרוקן את השלפוחית, מתרחש תהליך נשלט רצוני הכולל כיווץ השריר העוטף את שלפוחית השתן (שריר ה'דטרוזור') והרפיית סוגר השופכה באופן שמאפשר את מעבר השתן.
המצב הלא-תקין, מצב של שלפוחית שתן רגיזה, הוא מצב של פגיעה ביכולת השלפוחית לאגור את השתן. בעת התמלאות השלפוחית (גם כאשר נפח השתן שנאגר בה אינו גדול) מתרחשות התכווצויות בלתי רצוניות של שריר הדטרוזור והמוח מקבל מסר תחושתי שגוי של שלפוחית מלאה. התכווצויות השריר לוחצות על השלפוחית ודוחקות את השתן שנאגר בה, לכיוון השופכה ומשם, במידה ששרירי הסוגר חלשים, השתן עשוי לדלוף אל מחוץ לגוף.

מהם הגורמים לתסמונת השלפוחית הרגיזה?

מצבים שונים הכוללים – דלקות בדרכי השתן, אבנים בשלפוחית השתן, גידול או המצאות גוף זר (למשל – תפר או רשת כירורגית בעקבות ניתוח) וכן מחלות שמקורן במערכת העצבים המרכזית (כדוגמת פרקינסון, טרשת נפוצה) – עלולים לגרום לתסמיני השלפוחית הרגיזה. בנוסף, יש קשר בין מחלות הפוגעות במערכת העצבים (כגון סוכרת) או חבלה בעמוד השדרה – לתסמינים אלו.

שלפוחית רגיזה איך מאבחנים?

באישה הסובלת מן התסמינים שצוינו לעיל, מבוצע בירור מקיף לגבי המקור לבעיה. במהלך הבירור נסקר עברה הרפואי של האישה ונבדק קיומם של גורמי סיכון. בהתאם למידע שנאסף ימליץ הרופא על בדיקות רלוונטיות, ביניהן, מסביר ד"ר פיינר, בדיקות שתן לכללית ותרבית, דימות (אולטרה סאונד / CT של מערכת השתן ולעיתים אף אורודינמיקה (בדיקה פולשנית הכרוכה בהחדרת צנתרים עדינים לשלפוחית השתן ולמעי הגס לצורך קבלת מידע מדויק לגבי תפקוד השלפוחית והשופכה)).

מהן אפשרויות הטיפול בשלפוחית הרגיזה?

אפשרויות הטיפול הן רבות ומגוונות:

במידה וזוהו גורמים ספיציפיים לבעיה (כגון זיהום, אבנים וכו') – מטפלים בהם תחילה.
דיאטה מותאמת – תוכנית אוכל הכוללת רשימת – מה לא לאכול. ההמלצה היא להימנע ממזונות ומשקאות שמגרים את השלפוחית – משקאות המכילים קפאין, אלכוהול, משקאות מוגזים או חמוצים (מיץ פרי הדר). כמו כן מומלץ להימנע ממאכלים חריפים.

תרגול השלפוחית ומניעה-

נשים הסובלות משלפוחית רגיזה הולכות לשירותים בכל הזדמנות מתוך החשש שמא תצטרכנה לתת שתן בדחיפות ולא יהיו שירותים זמינים. התנהלות זו מחמירה את המצב בשל פגיעה הדרגתית ביכולתה של השלפוחית לאגור שתן. ההמלצה לנשים הסובלות מהתופעה היא לרוקן את השלפוחית במרווחי זמן קבועים, (גם כשאין צורך לתת שתן) ולהימנע ממתן שתן (להתאפק) בין התרוקנות יזומה אחת לבאה אחריה. בהמשך, ניתן להגדיל את פרקי הזמן הללו ולפשר את השליטה בשלפוחית.

shalpuhit

טיפול תרופתי-

הטיפול התרופתי בראש ובראשונה אמור לדחות את התחושה הראשונית של הצורך במתן שתן, הפחתת תדירות מתן השתן והקטנת שכיחות אירועי דליפת שתן וחומרתם. התרופות חוסמות  קולטנים בדופן השלפוחית ומפחיתות את התדירות והעצמה של ההתכווצויות הבלתי-רצוניות של שריר הדטרוזור. כיום ישנן בשוק תרופות חדישות יותר עם פחות תופעות לוואי ממה שהיה מקובל בעבר.

גישות טיפול נוספות-

במצבים "עיקשים" שאינם מגיבים לטיפול הקונבנציונאלי, או במקרים בהם לא ניתן ליטול את התרופות, נוקטים בטיפולים מתקדמים שיעילותם הוכחה במחקרים קליניים, נדרשות גישות טיפול שונות לטיפול בתופעה-

הזרקת בוטולינום לדופן שלפוחית השתן באמצעות ציסטוסקופ (מכשיר אופטי). ההליך מבוצע תחת אלחוש מקומי או הרדמה כללית קצרה. הזריקה גורמת להרפיית שריר הדטרוזור ובכך לשיפור יכולת השלפוחית לאגור שתן ולהקלת התסמינים השונים. הטיפול יעיל מאוד והשפעתו נשמרת למשך שמונה חודשים עד שנה, ואז יש לעיתים צורך לבצע הזרקה נוספת.

טיפולים מחליפי ניתוח-

נוירומודולציה – שם כולל לשיטות טיפול שעוסקות בשיפור תפקוד שלפוחית השתן, על ידי השפעה על המערכת העצבית שלה באמצעות דחפים חשמליים.

הדחפים הללו מועברים על ידי קוצב סוגרים (Sacral Nerve Stimulation) אשר מושתל בגב התחתון, או ע"י קוצב חיצוני (Percutaneous Tibial Nerve Stimulation) שמתחבר דרך מחט דקה למסלול עצב הטיביה ברגל ומעביר אות חשמלי למקלעת עצבית הממוקמת בגב התחתון ואחראית על בקרת פעולת הסוגרים. קוצב הסוגרים פועל ברציפות למשך חמש – שש שנים. הקוצב החיצוני, לעומת זאת, מצריך סדרה בת שנים עשר טיפולים, 30 דקות כל טיפול, אחת לשבוע, ובהמשך טיפול של פעם בחודש בממוצע, לשימור התוצאה שהושגה.

לסיכום:

– תסמונת השלפוחית הרגיזה הינה נפוצה ופוגעת קשות באיכות חייהן של נשים רבות. לאחר בירור פשוט, ניתן להציע מגוון טיפולים במטרה להפחית את התסמינים ולשפר באופן ניכר את איכות החיים. כל שעליך לעשות הוא לפנות ולבקש עזרה.

המרפאה הרב תחומית לטיפול בבעיות רצפת אגן – כי אפשר לפתור את זה.MEIDA

המרפאה הרב תחומית הינה מרפאה ייחודית לטיפול במגוון בעיות רצפת האגן הפועלת בגישה משולבת, בקשת רחבה של פתרונות ניתוחיים וטיפולים מחליפי ניתוח ומאגדת לתוכה את מיטב המומחים בתחום.  נשים הסובלות מבעיות רצפת האגן ימצאו מענה כולל ושלם לבעיה-

אבחון מקיף וכולל (לרבות בדיקת אורודינמיקה במידת הצורך), התאמת תוכנית טיפול פרטנית, טיפול מתקדם ברפואה סינית דיקור וייעוץ להתאמת תזונה ,מומחים מובילים בתחום , קשת טיפולים לא פולשניים, טכנולוגיות הטיפול המתקדמות שבנמצא, ניתוחים זעיר פולשניים מתקדמים וטיפולים מותאמים לנשים שעדיין לא סיימו את תכנית הילודה.

 

רופאים ומטפלים מובילים בנגה מדיקל :

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.

פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי

מומחה ברפואת נשים, כירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית – לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה ורובוטיקה. מנהל מח' נשים ויולדות במרכז הרפואי אסותא אשדוד. קרא עוד...
 
ד

ד"ר בני פיינר

מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה גינקולוגית לפרוסקופית ורובוטית. מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן במרכז הרפואי 'הלל יפה'. מנתח בכיר באסותא ובהרצליה מדיקל סנטר. קרא עוד...
 
ד

ד"ר יובל קאופמן

מומחה ברפואת נשים, מומחיות על בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת והיסטרוסקופיות. מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס ואחראי על היחידה לכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי כרמל. מנתח בכיר באסותא ובהרצליה מדיקל סנטר. קרא עוד...
 

ד"ר מורן פז

מנתח בכיר במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי 'כרמל'. רופא אחראי מיון נשים ורופא בכיר ביחידה לכירורגיה גניקולוגית זעיר פולשנית ובמרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס בכרמל. קרא עוד...
ד

ד"ר אושרי בראל

מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות במרכז הרפואי אסותא אשדוד. מומחה בכירורגיה גניקולוגית מתקדמת, אנדומטריוזיס, ניתוחי חלל הרחם, לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה.
קרא עוד...

ד"ר רוית יחיאלי

מומחית לכירורגיה אורולוגית ורופאה בכירה במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי תל אביב. מנהלת המרכז לאורולוגיה נשית במרכז הרפואי אסותא רמת החייל. חברה באיגוד האורולוגים הישראלי. קרא עוד...

ד"ר אבי אברג'ל

מומחה ברפואת נשים ואסתטיקה. בעל ניסיון נרחב בטיפולים ופתרונות לא ניתוחיים לחיזוק ושיקום רצפת האגן. קרא עוד...
 
ד

פרופ' עוזי בלר

גינקו-אונקולוג, לשעבר מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שערי צדק ומנהל המרכז לבריאות האישה של שירותי בריאות כללית בירושלים. מנתח בכיר בבתי החולים שערי צדק, אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC) קרא עוד...
 

ד"ר יובל פריפלד

אורולוג מומחה, מנתח ומנהל היחידה האורו- אונקולוגית במערך האורולוגי במרכז הרפואי כרמל, חיפה. מומחה בניתוחים לפרוסקופיים, רובוטיים ופתוחים ובביצוע ביופסיות ערמונית FUSION. קרא עוד...
 
ד

יפעת קמר

פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי, שיקום רצפת האגן לנשים ויולדים. מומחית בטיפול בכאבי עריה בטכניקות מתקדמות. קרא עוד...

phone-header-iconליצירת קשר התקשרי עכשיו: 072-3728084

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728084