שרירן ברחם

שרירנים ברחם הינם תופעה נפוצה מאוד בקרב נשים. ריכזנו כאן עבורך מענה לשאלות הנפוצות ביותר על שרירנים ברחם במטרה לתת לך מידע ראשוני ומקיף בנושא. מהו שרירן  רחם? האם ניתן למנוע  היווצרות של שרירנים ברחם?  מהן הסיבות להתפתחות שרירנים ברחם? מהם התסמינים המופיעים בעקבות שרירן ברחם?  כיצד מאבחנים שרירן ברחם?  כיצד ניתן לטפל בשרירן ברחם? האם ישנן אלטרנטיבות חלופיות להסרת שרירן מהרחם? מהן הגישות הניתוחיות המקובלות להוצאת שרירן מהרחם?

מאמר זה נערך ע"י ד"ר אושרי בראל מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות במרכז הרפואי אסותא אשדוד ומומחה מוביל במרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס ב'נגה מדיקל' ובסיועם של צוות המומחים שלנו.

לנגה מדיקל צוות רופאים גינקולוגים מומחים ובעלי ניסיון רב, העומדים לרשותך, להתייעצות רפואית בכל הקשור לבעיות גינקולוגיות לאפשרויות טיפול ולאפשרויות ניתוחית לרבות בטיפול בשרירנים ברחם. גישתנו הרפואית בנגה מדיקל  משלבת מקצועית, ניסיון, יחס אישי ורמת שירות גבוהה. אנו מאמינים שיש חשיבות רבה לראייה ההוליסטית ושלמה של המטופלת, רפואית ורגשית.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084

מהו שרירן ברחם?

נשים רבות ( כ80% ) עלולות לסבול במהלך חייהן משרירנים ברחם. השרירנים הינם גידולים שפירים המורכבים מרקמת חיבור ושריר. השרירנים גדלים ברחם ומופיעים פעמים רבות במהלך שנות הפוריות. במקרים רבים, השרירנים אינם גורמים להופעת סימפטומים כלשהם ומתגלים בבדיקה גניקולוגית או באולטרסאונד שגרתי ולפעמים גם במהלך הריון. השרירנים שונים בגודלם זה מזה ועשויים להופיע כשרירן בודד או כמספר שרירנים. לעיתים שרירן גדול במיוחד או כמות גדולה של שרירנים עלולים לגרום להגדלת הרחם ולהיווצרות סיבוכים, מיקום השרירן משפיע על הסימפטומים שהוא יוצר. כמו כן בדרך כלל השרירנים עוברים נסיגה ספונטנית וקטנים לאחר גיל המעבר.

שרירן ברחם

מהן הסיבות להתפתחות שרירן ברחם?

הסיבה המדויקת להיווצרות שרירנים אינה ידועה, אך קיימת סברה כי הורמון האסטרוגן קשור להיווצרותם. אסטרוגן הוא הורמון הרבייה הנשי המיוצר על ידי השחלות שרמותיו נמצאות בשיא בגילאי הפוריות של האישה ואלו גם הגילאים בהם השרירנים נפוצים במיוחד. כאשר רמות האסטרוגן יורדות (למשל בגיל המעבר או לאחר סיום ההיריון), ישנה האטה בגידול השרירנים וכיווץ של אלו שכבר הספיקו להתפתח. התיאוריה הרפואית הרווחת מדברת על כך ששרירנים נוצרים עקב התחלקות מהירה ולא מבוקרת של תאי גזע מרקמת השריר החלק של הרחם. מספר גורמי סיכון נוספים נקשרו להיווצרות השרירנים, מעבר להימצאותה של אישה בגיל הפוריות. בין גורמי הסיכון- מוצא (למשל, נשים ממוצא אפרו-אמריקאי בסיכון מוגבר), היסטוריה משפחתית של שרירנים ברחם, היריון, עודף משקל, צריכה מוגברת של מוצרי חלב, מחסור בוויטמין D והופעה של המחזור הראשון בגיל מוקדם. כמו כן גם הורמון הפרוגסטרון משפיע לעיתים על שרירנים ויכול לגרום להגדלה של חלק מהם וזאת בהתאם לקולטנים ההורמונליים בתוך השרירן.

לאילו תסמינים עשוי לגרום השרירן ברחם?

לעיתים קרובות שרירן ברחם אינו מראה כלל תסמינים. עם זאת, שרירן ברחם עלול לגרום לתסמינים שונים וביניהם- כאבי אגן וגב, לחץ על שלפוחית השתן ומתן שתן בתכיפות רבה, החמרה בתסמיני מחזור (כולל דימום כבד, הכולל לעיתים קרישי דם נראים לעין), כאבים במהלך קיום יחסי מין, הפרעה בפריון או הפלות חוזרות ונפיחות של הבטן. על אף שהגידולים מוגדרים במרבית המוחלט של המקרים כשפירים, ישנם מקרים בהם עלולים להיגרם סיבוכים כדוגמת אנמיה כתוצאה מאיבוד מסיבי של דם. בנוסף, על אף שהשרירנים בדרך כלל אינם פוגעים בפוריות או במהלך היריון קיים, ישנם מקרים בהם שרירנים מעלים את הסיכון לסיבוכי היריון כדוגמת לידה מוקדמת וסוגים מסוימים של שרירנים עלולים לגרום לפגיעה בפוריות או לפגיעה בעובר.

כיצד מאבחנים שרירן ברחם?

אבחון של שרירן ברחם נעשה אצל הגינקולוג בבדיקת אגן על ידי בדיקה רפואית לעיתים הגינקולוג המטפל יבקש ביצוע בדיקות משלימות נוספות וביניהן אולטרסאונד , CT או MRI. אולטרסאונד גינקולוגי -בוחן הימצאות שרירנים באמצעות שימוש בגלי קול. הבדיקה לרוב אינה פולשנית אם כי במקרים מסוימים יש צורך בבדיקת אולטרסאונד וגינלי בה המתמר מוחדר אל הנרתיק  של האישה על מנת לקבל תמונה ברורה יותר. MRI לעומת זאת היא בדיקת הדמיה מקיפה ומעמיקה יותר המייצרת תמונה של מערכת הרבייה כולה ברזולוציה ואיכות תמונה גבוהות. הבדיקה מאפשרת לקבל החלטות בנוגע לטיפול המועדף וזיהוי סוגים ספציפיים של שרירנים.

בדיקות הדמיה נוספות: כדוגמת היסטרוסקופיה-מוחדר סיב אופטי אל תוך הרחם על מנת להתבונן בו מבפנים, כל אלו עשויים לסייע גם הן באבחנה הרפואית. ההחלטה על ביצוע הבדיקות הרפואיות לאבחון שרירן ברחם תתבצע יחד עם הגינקולוג המטפל. בנוסף, ייתכן ורופא הנשים יבקש לבצע בדיקת דם כדי לבחון מצבים כגון אנמיה.

כיצד ניתן לטפל בשרירן ברחם?

במרבית השרירנים אין צורך לטפל כלל וסביר שלא יגרמו לבעיות ואפילו יתכווצו או ייעלמו מעצמם עם הזמן. במידה ונדרש טיפול רפואי, תורכב תוכנית טיפול מותאמת אישית יחד עם הגינקולוג המטפל בהתאם לסימפטומים אותם גורם השרירן, גודלו, מיקומו, מספר השרירנים וגיל המטופלת. בין הטיפולים האפשריים ניתן למצוא תרופות המפחיתות תסמיני מחזור, תרופות נוגדות דימום (כדוגמת חומצה טראנקסאמית), תרופות נוגדות דלקת, גלולות למניעת הריון. בנוסף הורמונים סינתטיים, והתקנים תוך רחמיים עם פרוגסטרון העוצרים צמיחה מוגזמת של רקמת הרחם ומקלים על הדימום. ישנם טיפולים בשרירן הרחם המכוונים ספציפית להקטנה של השרירנים הקיימים (למשל, תרופות ממשפחת ה-GnRHa- הורמונים הניתנים בזריקה הגורמים להפחתה משמעותית בייצור אסטרוגן והפסקת הופעת המחזור החודשי כליל). בנוסף קיימים  טיפולים לא פולשניים כגון אולטרא-סאונד ממוקד או אמבוליזציה של הרחם ע"י צינתור.

ישנם מספר טיפולים כירורגיים אפשריים להסרת השרירנים המבוצעים במקרים חמורים יותר ו/או אי הצלחת הטיפול התרופתי. בין הניתוחים הזמינים והמוצעים- כריתת רחם בנשים אשר אינן מתכננות הריונות עתידיים (היעילה ביותר למניעת חזרת השרירנים) ומיומקטומיה (הסרת השרירנים מקיר הרחם). ניתן גם לשקול אבלציה (צריבה) של רירית הרחם על מנת להפחית את הדימומים. ניתוחים רבים להסרת שרירנים מבוצעים בלפרוסקופיה. בשיטה זו נעשה שימוש בלפרוסקופ, מכשיר המשדר תמונה ברזולוציה גבוהה היישר מהנקודה בה מתבצע הניתוח ומוצג לגינקולוג המנתח וצוות חדר הניתוח. הכלי מוכנס דרך מספר חתכים בבטן וחוסך ביצוע חתך גדול ומשמעותי. לעיתים ניתן לטפל בשרירנים קטנים הנמצאים בתוך חלל הרחם ע"י היסטרוסקופיה כלומר כריתה וגינלית דרך צוואר הרחם וללא חתכים באמצעות מכשור מיוחד המאפשר את הסרת השרירן תחת הסתכלות במידה והוא בולט לתוך חלל הרחם.
קישור למאמר של היסטרוסקופיה see & treat

הטכנולוגיה מתקדמת עם הזמן וכיום ניתן  גם להשתמש ברובוט על מנת לבצע פעולות כירורגיות עדינות תחת בקרתו של הגינקולוג. ניתוח מונחה רובוט מייעל את הניתוח להסרת המיומה, מפחית את הסיכון להיווצרות סיבוכים ומקטין את הסיכויים לטעויות אנוש. בנוסף, הרובוט מאפשר לבצע חתכים מדויקים ומחושבים יותר וכך לייעל את הטיפול. בניתוחי רובוט חשוב לבחור בגינקולוג, מנתח  מיומן ובעל ניסיון בטכנולוגיית הרובוט.

כיצד ניתן למנוע הופעה של שרירן ברחם?

על אף מחקרים רבים שבוצעו בנושא, מעט מאוד ידוע על מניעה מוקדמת של שרירנים. עם זאת, ישנם מחקרים  בתחום הרפואי המצביעים על כך שעל ידי ניהול אורח חיים בריא (כמו שמירה על משקל תקין ואכילת פירות וירקות), ייתכן וניתן להפחית את הסיכון לשרירנים. מחקרים שנעשו בנושא הצביעו גם על אפשרות של הפחתת הסיכון בנשים המשתמשות באמצעי מניעה הורמונליים.

כיצד נערך מימון ומימוש זכויות ביטוח לפני טיפול בשרירן?

במרכז נגה מדיקל, מתמחים בייעוץ ומימוש זכויות ביטוח עבורך על מנת שתקבלי את המגיע לך. לשקט הנפשי שלך חשיבות רבה להצלחת הטיפולים לרבות הכירורגים  לטיפול במיומה ולהחלמה מלאה. לכן, חשוב לנו ללוות אותך ולסייע לך גם בהיבטים הכלכליים לפני הטיפולים.  לקראת הפעולות הכירורגיות תסייע לך יועצת טרום ניתוח בבדיקת פוליסות הביטוח הרפואי שברשותך ובהגשת התביעות לביטוחי הבריאות שלך עד להשגת התחייבויות לכיסוי ולמימון הפעולה.

גינקולוגים מנתחים ומטפלים מובילים בנגה מדיקל בשרירן ברחם

צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב ממטפלים בתחומי רפואת הנשים ומרופאים גינקולוגים  מובילים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע רפואי וניסיון עשיר ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית בטיפול במיומות. מומחי נגה מדיקל המטפלים ומנתחים במקרי שרירנים ברחם:

פרופ' מוטי פנסקי, ד"ר בני פיינר, ד"ר יובל קאופמן, ד"ר אושרי בראל, ד"ר מורן פז.

נגה מדיקל, הנו מרכז  רפואי  המבוסס על מצוינות בכירורגיה גינקולוגית ומאגד בתוכו מומחים מובילים ומטפלים, בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים ובגישת טיפול רב תחומית והוליסטית המשלבת מומחים וגם גישות רפואיות לטיפול במיומות. את המרכז  הרפואי נגה מדיקל, בנינו מתוך ניסיון אישי רפואי ומקצועי ולאור הצורך במרכז רפואי אחד המרכז ונותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. אנו הרופאים והצוות הרפואי, חרתנו על דגלנו מתן מענה  שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים במגוון גילאים.
קישור לעמוד המומחים שלנו