ניתוח צניחת רחם ונרתיק

אחת מכל שלוש נשים שעברו לידות,  סובלת מדרגה כזאת או אחרת של צניחת רחם או נרתיק .

מאמר זה נועד לסייע לך במידה ואת חשה בתסמינים העלולים לרמז על צניחת רחם ו/או צניחת נרתיק או שאובחנת בעבר כסובלת מצניחת רחם ונרתיק.

צניחת רחם - שאלות ותשובות - נגה מדיקל

ריכזנו עבורך סידרה של שאלות ותשובות נפוצות של מטופלותינו:

מהי צניחת רחם ומהי צניחת נרתיק? איך תדעי אם גם את סובלת מהתופעה? איך מאבחנים צניחת רחם? מדוע זה קורה והאם ניתן למנוע את זה? מהן שיטות הטיפול המקובלות- הלא ניתוחיות וגם הגישות המתקדמות הניתוחיות במידה ולא ניתן לטפל אחרת? ומידע על רופאים מובילים ומטפלים שיכולים לסייע לך

 

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084


במרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן מבית נגה מדיקל, בית אחד לטיפול כולל ושלם בבעיות של רצפת האגן, תוכלי לקבל מענה מלא לבעייתך החל באבחון מדוייק, דרך דיון מפורט במשמעות הממצאים ובאפשרויות השונות העומדות בפניך וכלה בטיפול על כל מרכיביו המותאם למצבך ולרצונותיך. המרפאה, בראשות ד"ר בני פיינר,  מומחה מוביל בתחום אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן ומומחים נוספים במגוון תחומי טיפול רלונטיים, מציעה קשת רחבה של טיפולים – הן טיפולים שמרניים (שאינם מצריכים התערבות ניתוחית) והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים ביותר וכן צוות ומערך שירות מסייע . 

 

מהי צניחת רחם ונרתיק ?

כאשר מדובר בצניחת רחם ונרתיק, הכוונה היא לשורה של מצבים רפואיים הפוגעים בעיקר בנשים אשר ילדו לידות "רגילות" (נרתיקיות). מדובר בתופעה נפוצה בקרב נשים בכל העולם, בפרט לאחר לידות וגינליות. דרגה מסוימת של צניחה ניתן לזהות באחת מכל שלוש נשים ולדניות (שעברו לידות).   בדרגות החומרה המתקדמות מהווה צניחת רחם ונרתיק, או צניחת אברי האגן בשמה הנוסף, בעיה של ממש הגורמת לתסמינים משמעותיים ופוגעת במידה ניכרת בתפקודן של נשים ובאיכות חייהן. מקובל לחשוב כי התופעה מוכרת רק בגילאי חמישים שישים,  ונשים רבות נתקלות בתסמינים שנים רבות לאחר הלידות שלא פעם היוו המקור לנזק ,  אך לעיתים לא נדירות היא מופיעה גם בקרב נשים צעירות יותר, בנות שלושים וארבעים זמן קצר לאחר לידה או לידות.

מהם התסמינים ? איך אדע האם אני סובלת מהבעיה?

תסמינים של צניחת רחם ונרתיק כוללים הופעה של בליטה או גוש רקמתי (בצורת ביצה או בלון) שניתן להבחין בהם במישוש או לראותם בפתח הנרתיק, תחושה של מלאות או כובד בנרתיק, חוסר נוחות בהליכה (עקב חיכוך בבגדים התחתונים), בישיבה ובמהלך קיום יחסי מין, קושי במתן שתן (עקב כיפוף ומשיכה של צינורית השתן הקרויה 'שופכה'), ריבוי דלקות בדרכי השתן (עקב התרוקנות לא מלאה של השלפוחית והזדהמות השתן שנותר בה המהווה מצע להתרבות חיידקים), קושי בריקון המעי (עקב דחיקת חלקו הסופי של המעי הגס אל תוך מעין כיס שנוצר בדופן הנרתיק וכליאת צואה בתוכו), דימום קל מהנרתיק או הכתמה דמית (כתוצאה משפשוף) ולעיתים אף היווצרות פצע לחץ.

מהם גורמי הסיכון לצניחת רחם ונרתיק?

אצל נשים צעירות יותר שלא ילדו עדיין וסובלות מהבעיה קשה לומר מה גרם לצניחה- וכפי הנראה מדובר בנטייה מולדת או גנטית. במרבית המקרים הסיבה לבעיה נעוצה בלידות. לידה נרתיקית בעבר, לידה בסיוע מכשירים (בעיקר מלקחיים אך גם ואקום), לידה של תינוק במשקל גדול (מעל ארבעה ק"ג), לידה ראשונה בגיל מבוגר וכו'. אך לצידם של אלו, קיימים גם גורמי סיכון שאינם קשורים בילודה כגון עודף משקל, עיסוק בספורט או בעבודה שיש בהם הרמה של משקל כבד המצריכה הפעלה מאומצת של השרירים בדופן הבטן, מחלת ריאה חסימתית (אסטמה, אמפיזמה), שיעול כרוני ומחלות של רקמת החיבור. גם נטייה גנטית וסיפור משפחתי ענף של נשים אשר סבלו מצניחת הרחם והנרתיק מגבירים את הסיכוי לסבול מצניחה בשלב כזה או אחר במהלך החיים.
פחות שכיח לפגוש בצניחת הרחם והנרתיק בקרב נשים צעירות, זמן קצר לאחר לידה ועוד פחות מכך בנשים שלא ילדו כלל. במקרים אלה ככל הנראה מהווה הנטייה הגנטית גורם משמעותי בהתהוות התופעה. נושא זה נמצא במחקר נרחב בארץ ובעולם.

כיצד מטפלים בצניחת רחם ונרתיק?

את הטיפול בכל סוגי הצניחה השונים ניתן לחלק לטיפול שמרני ולטיפול ניתוחי. טיפולים שמרניים (לא ניתוחיים) פעמים רבות מסייעים ומשפרים את המצב, תלוי בשלב האבחון ובסוג הצניחה, אבל חשוב מאוד לשקול אותם ולאפשר לנשים אופציות לא ניתוחיות לפני נקיטת הגישה הניתוחית. במרפאה הרב תחומית לרצפת האגן מבית נגה מדיקל עומד לרשותך צוות רב תחומי הכולל, מלבד הרופא המומחה, גם אפשרויות טיפול מתקדמות טרם הבחירה בניתוח.

הטיפול השמרני כולל:

פיזיותרפיה לרצפת האגן-

טיפול זה נועד לחזק את שרירי רצפת האגן ובכך לשפר את התסמינים של הצניחה ולהאט את קצב ההידרדרות. הטיפול הפיזיותרפי יעיל בעיקר בדרגות החומרה הקלות. במצבים מתקדמים של צניחה, יש על פי רב צורך בטיפול אחר כגון תומכן נרתיקי או ניתוח לתיקון הצניחה.

טיפול בלייזר / גלי רדיו (RF)-

מדובר בטיפולים חדשניים אשר נכנסו לעולם הגינקולוגיה בשנים האחרונות ועדיין אינם נתמכים ע"י מידע מחקרי מבוסס. עם זאת ע"ס ניסיון שהצטבר נראה כי השיטה יעילה בטיפול בצניחת דפנות הנרתיק בדרגה קלה ועשויה להיות אטרקטיבית לנשים הסובלות מצניחה אך אינן מעוניינות בטיפול לאורך זמן כמו פיזיותרפיה מחד גיסא או בניתוח מאידך. שיטת הטיפול מבוססת שינויים הנוצרים ברקמה בהשראת קרן הלייזר או גלי הרדיו וגורמים למיצוקה ולחיזוקה.

הטיפול בצניחת הרחם - נגה מדיקל

התאמה של תומכן (פסרי) נרתיקי-

תומכנים נרתיקיים הם התקני סיליקון אשר מטרתם הפעלת לחץ עדין על דפנות הנרתיק ודחיקת האיבר הצנוח חזרה למקומו. קיימים התקנים בצורות שונות ובגדלים שונים וניתן לכן לדייק בהתאמת תומכן למבנה המסוים של הנרתיק ולסוג הצניחה ומידת החומרה שלה. החיסרון בשיטה זו – ההתקן עובד כשהוא בתוך הנרתיק, אך ברגע שהוא מוצא מהנרתיק המצב חוזר לקדמותו. יש צורך להוציא את ההתקן כאשר מעוניינים לקיים יחסי מין ובנוסף, יש להוציא אותו מידי פעם לצורך שטיפה וניקוי.

ניתוחים לשיקום רצפת האגן:

במצבי צניחת רחם ונרתיק בדרגה מתקדמת, נדרשת לעיתים התערבות ניתוחית לתיקון הפגם האנטומי ולהשבת תפקוד תקין של שלפוחית השתן והמעי וכן תפקוד מיני תקין. תחום השיקום הכירורגי של רצפת האגן התפתח מאד בעשורים האחרונים. מבוצעים ניתוחים לפרוסקופים (דרך פתחים זעירים בדופן הבטן) או ניתוחים דרך הנרתיק, תוך שימוש ברקמה טבעית או בשתלים סינטטיים. בחירת הגישה הניתוחית נעשית בשיתוף מלא איתך המטופלת תוך הדגשת היתרונות והחסרונות שבכל אחת מהגישות ומציאת הפתרון המיטבי עבורך. הניתוחים , מצריכים מיומנות כירורגית גבוהה ועל כן חשוב שיבוצעו ע"י רופא מומחה שהשתלם בתחום ייחודי זה בכירורגיה הגינקולוגית. .

ניתוחים לשיקום רצפת האגן וצניחת רחם - נגה מדיקל

האם יש טיפול מניעתי ?

קיימות עדויות שאינן חד משמעיות בספרות המדעית בנוגע ליכולת למנוע נזקים ברצפת האגן בעיקר עקב לידות. עם הטיפולים אשר עשויים למנוע או לקטין את הסיכוי להופעת צניחה נמנים:
• עיסוי הפרינאום לקראת לידה (משבוע 34 להריון)
• שימוש במאמן נרתיק המכונה אפי-נו שתפקידו להגמיש את הרקמות ברצפת האגן ולחזק את השרירים באזור זה.
• פיזיותרפיה לרצפת האגן לאחר הלידה כמקובל במדינות רבות בעולם המערבי
למצבים השונים המכונים צניחת רחם ונרתיק, מאפיינים דומים אך הם שונים במיקום שבו מופיע הפגם בתמיכה ולפיכך באיבר המושפע מליקוי זה.

 

 

Nituhim

רפואה משלימה ורצפת האגן-

במרפאה המשולבת לטיפול ברצפת האגן בנגה מדיקל, מטפלים מובילים בתחום הרפואה המשלימה המטפלים יד ביד עם הרופא המנתח בגישות טיפול מתקדמות מעולם הרפואה הסינית, דיקור, צמחי מרפא ועוד. פעמים רבות הטיפול מסייע לשיפור התסמינים או למניעתם.

אשפוז והחלמה-

לאחר שהוחלט על הצורך בניתוח ומועד ביצועו, תקבלי מידע מפורט לגבי התהליך כולו – החל מההכנות הנדרשות לקראת ביצוע הניתוח, מה עלייך לעשות בבוקר הניתוח, תהליך ההרדמה, משך הניתוח הצפוי, תהליך ההתאוששות מהניתוח ותהליך ההחלמה וחזרה לחיי שגרה.

מנתחים מובילים המטפלים בצניחת רחם ונרתיק בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים, מטפלים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.

פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי

מומחה ברפואת נשים, כירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית – לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה ורובוטיקה. מנהל מח' נשים ויולדות במרכז הרפואי אסותא אשדוד. קרא עוד...
 
ד

ד"ר בני פיינר

מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה גינקולוגית לפרוסקופית ורובוטית. מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן במרכז הרפואי 'הלל יפה'. מנתח בכיר באסותא ובהרצליה מדיקל סנטר. קרא עוד...
 
ד

ד"ר יובל קאופמן

מומחה ברפואת נשים, מומחיות על בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת והיסטרוסקופיות. מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס ואחראי על היחידה לכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי כרמל. מנתח בכיר באסותא ובהרצליה מדיקל סנטר. קרא עוד...
 

ד"ר מורן פז

מנתח בכיר במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי 'כרמל'. רופא אחראי מיון נשים ורופא בכיר ביחידה לכירורגיה גניקולוגית זעיר פולשנית ובמרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס בכרמל. קרא עוד...
ד

ד"ר אושרי בראל

מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות במרכז הרפואי אסותא אשדוד. מומחה בכירורגיה גניקולוגית מתקדמת, אנדומטריוזיס, ניתוחי חלל הרחם, לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה.
קרא עוד...

ד"ר רוית יחיאלי

מומחית לכירורגיה אורולוגית ורופאה בכירה במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי תל אביב. מנהלת המרכז לאורולוגיה נשית במרכז הרפואי אסותא רמת החייל. חברה באיגוד האורולוגים הישראלי. קרא עוד...

ד"ר אבי אברג'ל

מומחה ברפואת נשים ואסתטיקה. בעל ניסיון נרחב בטיפולים ופתרונות לא ניתוחיים לחיזוק ושיקום רצפת האגן. קרא עוד...
 
ד

פרופ' עוזי בלר

גינקו-אונקולוג, לשעבר מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שערי צדק ומנהל המרכז לבריאות האישה של שירותי בריאות כללית בירושלים. מנתח בכיר בבתי החולים שערי צדק, אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC) קרא עוד...
 

ד"ר יפעת כדן

מומחית בגינקולוגיה אונקולוגית ורפואת צוואר הרחם. מנהלת השירות לגינקולוגיה אונקולוגית במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי 'העמק'. מבצעת ניתוחים למצבים שפירים, טרום ממאירים וממאירים בגישה לפרוסקופית, רובוטית וניתוחי בטן פתוחים (לפרוטומיה) וכן ניתוחי צוואר הרחם, הפות ובלוטות לימפה. קרא עוד...
 
ד

יפעת קמר

פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי, שיקום רצפת האגן לנשים ויולדים. מומחית בטיפול בכאבי עריה בטכניקות מתקדמות. קרא עוד...
ד

רותם סול

פיזיותרפיסטית מוסמכת, מתמחה בשיקום רצפת האגן, מדריכת פילאטיס וכושר גופני ומדריכת הכנה ללידה. לווה נשים בתחנות "מעגל החיים הנשי" – הריון, לאחר לידה בגיל המעבר ולאחר ניתוחים שונים. קרא עוד...
 

phone-header-iconליצירת קשר התקשרי עכשיו: 072-3728084

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728084