8 מיתוסים על סרטן שד ונשאות לגן BRCA

כתבה באתר "ynet" פורסמה ב- 18.06.19

דר' הופמן סוקר בכתבה 8 מיתוסים נפוצים על נשאות לגן BRCA והמשמעות שלו כמעלה סיכוי לחלות בסרטן בעיקר מסוג שחלה ושד.

בכתבה, דר' הופמן שופך אור על כל אחד מהמיתוסים ומדייק את המידע עליהם מהספרות, מהמחקר ומהידע הרב שצבר במרוצת השנים כרופא בכיר בתחום. שניים מהמיתוסים הנפוצים שנסקרים בכתבה- 

"הסרה מניעתית של שדיים ו/או השחלות תסיר לחלוטין את הסיכון להתפרצות המחלה"- על פי הכתבה,  הסרה מניעתית של שדיים ו/או שחלות יכולה להפחית את הסיכוי לחלות במחלה ולשפר את סיכויי ההישרדות מהמחלה אך אינה מבטלת אותו לחלוטין. הרופאים מסכימים כי כריתת שחלות מניעתית יכולה למנוע כמעט לחלוטין את הסיכון לחלות בסרטן השחלה  ולהפחית משמעותית בכ- 50% את הסיכוי לחלות בשרטן השד. 

"נמצאה נשאות BRCA בקרב המשפחה שלי, לכן הסיכוי שאחלה במחלת הסרטן כמעט ודאי"- על פי הכתבה , ככל הידוע בעולם הרפואה לא כל בת למשפחה בה מצאו נשאות לאחד מהגנים ממשפחת BRCA תהיה בהכרח נשאית בעצמה ולא כל אישה שנמצאה נשאית תחלה בהכרח בסרטן שחלה או שד. הנשאות מעלה את הסיכון לחלות בעד פי 5 לעומת המצב בכלל האוכלוסיה.

דר' אביעד הופמן-

מומחה בכירורגיה כללית, כירורגיה אונקולוגית (כולל ניתוח להסרת גרורות מחלל הבטן), כירורגיית שד וכירורגיה לפרוסקופית (זעיר פולשנית) מתקדמת.

ד"ר הופמן הנו כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה כללית במרכז הרפואי רמב"ם והינו אחראי על תחום ממאירויות חלל הצפק ומנהל מכון השד. בנוסף, דר' הופמן הינו מנתח בכיר בבית החולים רמב"ם ובבתי החולים הפרטיים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC) ומנהל המרפאה לכירורגיית שד ב'נגה מדיקל'.