אנדומטריוזיס

אחת מכל 10 נשים בגיל הפוריות סובלת מאנדומטריוזיס. חלק גדול מהן לא מאובחנות ולא יודעות על קיומה של המחלה. מטופלות רבות נאלצות לפנות למספר רופאים לפני שעולה החשד כי הן סובלות מאנדומטריוזיס ולאחר שעולה החשד המטופלות מתקשות להגיע למומחה המתאים שידע לאבחן את המחלה ולטפל בה בצורה מיטבית.

מאמר זה נערך על ידי ד"ר יובל קאופמן מנהל המרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס ב 'נגה מדיקל' ומנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס ואחראי על היחידה לכירורגיה זער פולשנית במרכז הרפואי כרמל.

המרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס  ב'נגה מדיקל' הוקמה במטרה לתת מענה שלם מקצועי ומקיף לנשים הסובלות מאנדומטריוזיס. 

טיפול באנדומטריוזיס (ENDOMETRIOSIS)

המרכז לכירורגיה נשית מתקדמת  'נגה מדיקל' הנו בית אחד, המשלב את מיטב המומחים וגישות הטיפול המתקדמות בתחום. המרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס מציעה למטופלות אבחון ותוכנית טיפול מלאה ומקיפה הכוללת התייחסות למצב המטופלת, סימפטומים, הפרעות בפוריות וגורמים נוספים. תכנית הטיפול מבוססת על גישה רב תחומית שכוללת בין השאר טיפול תרופתי, ניתוח, טיפול משלימים, תזונה, פיזיותרפיה ועוד, זאת במטרה להתאים את הטיפול לצרכי המטופלת.

אנחנו כאן גם עבורך.  התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728084

מה זה אנדומטריוזיס?

בחלל הרחם ישנם תאים הנקראים תאי רירית הרחם (בלועזית אנדומטריום). אותם תאים אחראים על קליטת העובר במצב של הריון. בחודש בו אין הריון הם נפלטים החוצה עם המחזור החודשי. אנדומטריוזיס הוא מצב בו אותם תאי אנדומטריום ממוקמים מחוץ לחלל הרחם, בעיקר באזור האגן ובטן תחתונה. מרגע שהתאים נמצאים באזור שאינו תקין נוצר תהליך דלקתי אשר גורם לתופעות שונות ככולל מגוון סימפטומים וממצאים כגון: הידבקויות, ציסטות שחלתיות, רקמת צלקת ועוד. המחלה מופיעה בשלבים שונים בגיל הפוריות (בין המחזור למנופאוזה – אל וסת) והיא בדרך כלל מאובחנת בעשורים השני והשלישי לחיים. אנדומטריוזיס יכול להופיע ולהראות תסמינים בכל גיל אצל האישה, מגיל ההתבגרות ועד גיל המעבר וההשפעה של המחלה עשויה להיות מורגשת לאורך כל החיים.
אנדומטריוזיס

מהם התסמינים של אנדומטריוזיס?

  • כאבי מחזור קשים
  • כאבי אגן כרוניים
  • הפרעות בתפקוד דרכי העיכול והשתן
  • כאבים במהלך יחסי מין
  • עייפות/חוסר אנרגיה
  • בעיות פוריות

כיצד מאבחנים ומטפלים באנדומטריוזיס?

תהליך האבחון הראשוני נעשה ב'נגה מדיקל' על ידי מומחה לאנדומטריוזיס והוא כולל תשאול מקיף, בדיקה גופנית הכוללת בדיקה גניקולוגית וכן בדיקת אולטראסאונד גינקולוגי. שילוב של הנתונים מאפשר הערכה קלינית בשאלה של האם אכן מדובר באנדומטריוזיס ואיזה ממצאים חריגים ישנם בבדיקה. בהתאם להערכה קלינית ניתן להחליט על אופן הטיפול המבוסס בעיקרו על טיפול תרופתי, טיפול ניתוחי וטיפולים נלווים. התאמת הטיפול נעשית בתיאום לצרכים והרצונות של המטופלת.

מדוע חשוב לאבחן אנדומטריוזיס בשלב מוקדם?

אנדומטריוזיס היא מחלה כרונית העלולה ללוות את המטופלת לאורך שנות גיל הפוריות. לאורך השנים, ללא טיפול, תתכן החמרה בממצאים ובסימפטומים ובמקרים מסוימים תתכן אף פגיעה בפוריות. אבחון מוקדם יכול לחסוך למטופלת שנים של סבל כולל כאבים וסימפטומים נלווים, פגיעה באיכות החיים ופגיעה בפוריות. טיפול מוקדם יכול גם להקטין פגיעה רגשית העלולה להתפתח בגלל השפעות המחלה. 

מהן שיטות הטיפול באנדומטריוזיס?

גישת הטיפול הרב תחומית- תוכנית טיפול מקיפה ע"י מיטב המומחים

הצוות  הרפואי כולו אמון על בניית תוכנית טיפול מותאמת עבור המטופלות שלנו. גישת הטיפול הרב תחומי מבוססת על התאמת הטיפול הנכון למטופלת על ידי טיפול תרופתי, טיפול ניתוחי וטיפולים נלווים כולל רפואה משלימה, תזונה, פיזיותרפיה והפניה לטיפול פוריות לפי הצורך. הטיפול הרפואי עשוי להשתנות לאורך השנים בהתאם לשלבי החיים של המטופלת והצרכים שלה.

טיפול תרופתי לטיפול באנדומטריוזיס

הטיפול התרופתי לטיפול באנדומטריוזיס מבוסס בעיקרו על נוגדי כאב ונוגדי דלקת. במקביל על פי רוב נעשה שימוש בתרופות על בסיס הורמונלי כגון גלולות למניעת הריון, סוגים שונים של פרוגסטרון ותרופות הורמונליות שפותחו לטיפול באנדומטריוזיס. המטרה היא להתאים טיפול תרופתי יעיל לסימפטומים השונים עם מינימום של תופעות לוואי וכן למנוע התקדמות של התפתחות נגעי אנדומטריוזיס חדשים.

מהם הטיפולים הניתוחיים לטיפול באנדומטריוזיס?

ב'נגה מדיקל' מתבצעים ניתוחים באנדומטריוזיס על ידי  הגינקולוג ד"ר יובל קאופמן, מבכירי המנתחים בתחום ועל ידי  צוות המומחים במרכז הרב תחומי. הטיפול הניתוחי מבוצע תחת הרדמה כללית, בגישה לפרוסקופית וכולל הסרה של מוקדי האנדומטריוזיס, הפרדת הידבקויות, הסרת ציסטות שחלתיות, בדיקת חצוצרות ועוד לפי הצורך. לפרוסקופיה היא ניתוח זער פולשני שמבוצע דרך 3-4 חורים של 5-10 מ"מ בדופן הבטן. הגישה הזעיר פולשנית מאפשרת החלמה טובה יותר עם פחות כאבים וחזרה מהירה יותר לשגרה.

תזונה עם התמחות באנדומטריוזיס

חשוב שמטופלות עם אנדומטריוזיס ישמרו על אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית ותזונה נכונה. תזונה מותאמת לאנדומטריוזיס מבוססת על הימנעות ממוצרים מעוררי דלקת ומזון המכילים הורמונים כמו אסטרוגן. ב'נגה מדיקל' עובדים עם דיאטניות הממליצות על תזונה נכונה ובונות תפריט אישי למטופלת.

טיפול פיזיותרפיה באנדומטריוזיס 

נשים עם אנדומטריוזיס עלולות לסבול מתופעות הקשורות לדרכי העיכול והשתן, כאבים הקשורים ליחסי מין, נפיחות של הבטן ועוד. במקרים כאלה טיפול פיזיותרפי מכוונן יכול להביא לשיפור ניכר בסימפטומים.

מהו המימון והכיסוי הביטוחי לטיפול באנדומטריוזיס?

מטופלות 'נגה מדיקל' נהנות משירות נוסף התומך בליווי מול חברות הביטוח להשגת מימון מלא לטיפול באנדומטריוזיס במסגרת ביטוחי הבריאות הפרטיים שברשותן. במידה והמטופלת נמצאת מתאימה לטיפול באנדומטריוזיס, צוות 'נגה מדיקל' מסייע לה לקבל אישור מחברת טרם ביצוע הפעולה (בכפוף לפוליסת הביטוח שברשותך). 

המרכז לכירורגיה נשית מתקדמת 'נגה מדיקל' וצוות המומחים

המרכז לכירורגיה נשית מתקדמת 'נגה מדיקל' מפעיל תוכנית רחבה רב מקצועית לטיפול בבעיות גינקולוגיות מורכבות לרבות טיפול באנדומטריוזיס. במרפאה הרב תחומית לטיפול באנדומטריוזיס מטפלים צוות מומחים ממיטב הגינקולוגים בתחום, המציעים מגוון רחב של טיפולים תוך שימוש בגישות טיפוליות וניתוחיות חדשניות.

ד"ר יובל קאופמן מנהל המרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס

ד"ר יובל קאופמן

מבכירי הרופאים ב"נגה מדיקל". מנתח בכיר בבית חולים 'אסותא' חיפה ובמח' נשים ויולדות של מרכז רפואי כרמל, אחראי היחידה לכירורגיה גינקולוגית זער פולשנית ומנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז הרפואי כרמל.

ד"ר אושרי בראל . מומחה בכירורגיה גניקולוגית מתקדמת, אנדומטריוזיס, ניתוחי חלל הרחם, לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה.

ד"ר אושרי בראל

מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד. מומחה בכירורגיה גניקולוגית מתקדמת, אנדומטריוזיס, ניתוחי חלל הרחם, לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה. מומחה מוביל במרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס בנגה מדיקל.

ד"ר מורן פז רופא בכיר ביחידה לכירורגיה גניקולוגית זעיר פולשנית ובמרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס

ד"ר מורן פז

מנתח בכיר במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי 'כרמל'. רופא אחראי מיון נשים ורופא בכיר ביחידה לכירורגיה גניקולוגית זעיר פולשנית ובמרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז הרפואי 'כרמל'. מומחה מוביל במרפאה הרב תחומית לאנדומטריוזיס ב'נגה מדיקל.

מתוך תפיסה רב תחומית, הוקמה המרפאה לטיפול באנדומטריוזיס לצד צוות מטפלים מומחים כולל מענה  משלים ומענה רגשי למטופלות. מטפלים מובילים במרפאה לאנדומטריוזיס

יפעת קמר

יפעת קמר

פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי ושיקום רצפת האגן לנשים וילדים, מתמחה בטיפול לכאבי עריה בטכניקות מתקדמות.

אנו מעמידים לרשות המטופלות מערך שירות אדמיניסטרטיבי וצוות מסייע המספק שירות ייחודי, תומך ובלתי מתפשר מבחינה רפואית-מקצועית.

phone-header-iconליצירת קשר התקשרי עכשיו: 072-3728084

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728084